Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPCXSXPS5XONEPS4
Okładka Diablo IV (PC)
OkładkaDiablo IV (PC)

Diablo IV

Diablo 4

Diablo 4 to RPG typu hack-n-slash od studia Blizzard Entertainment. Gracz wybiera jedną z kilku dostępnych postaci, a następnie wyrusza w świat, aby walczyć z hordami potworów. Gra powraca do mrocznego klimatu pierwszych dwóch odsłon i kładzie duży nacisk na aspekt sieciowy.

RPG | fantasy | hack'and'slash | widok izometryczny | funkcje cross-platform | kooperacja | RPG akcji | Find Your Next Game | gry jako usługa (GaaS)

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Diablo IV Premiera

Gry podobne do Diablo IV

Path of Exile

Path of Exile 2

Torchlight III

E3 2021

Diablo IV to czwarta odsłona kultowego cyklu gier hack'n'slash. Produkcję opracowało studio Blizzard Entertainment, czyli autorzy poprzednich części serii, jak również takich gier jak Overwatch, StarCraft II czy Hearthstone.

Najświeższe informacje i ciekawostki na temat Diablo 4 znajdziecie w naszym artykule Wszystko o Diablo 4. Tekst jest na bieżąco uaktualniany zarówno przed, jak i po premierze gry.

Fabuła

Akcja toczy się w ponurej krainie fantasy znanej jako Sanktuarium. Ponownie staje się ona celem inwazji armii Płonących Piekieł, której stawić czoło mogą tylko bohaterowie kierowani przez graczy. Siłom zła przewodzi demoniczna Lilith, która za sprawą mrocznego rytuału powróciła do świata śmiertelników po trwającym eony wygnaniu.

Mechanika

Grę zbudowano na fundamentach poprzednich części. Diablo 4 to klasyczny przedstawiciel gatunku hack’n’slash. Wydarzenia obserwujemy z kamery izometrycznej, a zabawa koncentruje się na eksplorowaniu świata, zbieraniu przedmiotów, wypełnianiu zadań oraz przede wszystkim na walce z hordami wrogów za pomocą rozmaitej broni i zdolności specjalnych.

Rozpoczynając zabawę wybieramy między kilkoma klasami postaci. Każda z nich posiada własny styl walki z unikalnymi umiejętnościami. Czarodziejka manipuluje żywiołami, mogąc np. ciskać błyskawicami, przebijać wrogów lodowymi kolcami lub sprowadzać deszcz płonących meteorytów. Z kolei Barbarzyńca polega na sile fizycznej oraz walce w zwarciu przy wykorzystaniu bogatego arsenału uzbrojenia. Natomiast Druid jest w stanie zmieniać się w niedźwiedzia oraz wilkołaka, a w potyczkach towarzyszą mu leśne zwierzęta. Ponadto dysponuje magicznymi zdolnościami powiązanymi z siłami natury.

Istotnym aspektem rozgrywki jest system rozwoju postaci. Każda klasa posiada unikalne drzewko umiejętności, a gracz może ulepszać możliwości bojowe swojej postaci przez talenty, punkty zdolności, runy i legendarne łupy.

Eksplorowana kraina ma dwuwarstwową strukturę. Powierzchnia przypomina gry MMO. Jest to wielki sieciowy świat o stałym kształcie, po którym mogą poruszać się duże grupy graczy. Obecne są także strefy PvP pozwalające na walkę z innymi ludźmi. Z kolei lochy mają postać małych instancji, czyli zamkniętych światów dla kilkuosobowej drużyny, które generowane są losowo.

Kwestie techniczne

Gra oferuje mroczny klimat, pełen brutalności i elementów wprost z horrorów. Autorzy porzucili kreskówkową stylistykę trzeciej części i wzorowali się na atmosferze z Diablo II.

Produkcja nie oferuje trybu offline. Przypominający MMORPG sposób zaprojektowania świata gry sprawia, że nawet podczas samotnej zabawy wymagane jest stałe połączenie z Internetem.

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: Internet  

Oczekiwania czytelników: 4,5 / 10 na podstawie 1369 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Diablo IV: 18+

PC
XSX
PS5
XONE
PS4