Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gramynawynos.pl 4 lipca 2022, 16:52

Gracze płaczą, ale płacą; Diablo Immortal zarabia miliony dolarów

Diablo Immortal tonie w morzu krytyki, ale i pieniędzy. Po miesiącu gra nadal zarabia dla firmy Blizzard Entertainment milion dolarów dziennie.

Po miesiącu od premiery Diablo Immortal wciąż przykuwa uwagę graczy. Niestety nie z powodu swoich zalet, lecz powszechnie krytykowanego systemu mikropłatności. Mimo to narastające kontrowersje nie wpłynęły na zarobki produkcji. Według danych zebranych przez firmę AppMagic (via MobileGamer.biz) mobilne Diablo zarobiło dla Blizzarda około 49 milionów dolarów.

Diablo Immortal to żyła złota

W połowie czerwca AppMagic donosiło, że gra wygenerowała 24 mln dol. przychodu (jedynie na platformach mobilnych), a więc od tego czasu produkcja podwoiła tę kwotę. Diablo Immortal wciąż bowiem zarabia ponad milion dolarów każdego dnia, mimo że tytuł jest pobierany coraz rzadziej.

Po osiągnięciu 8,5 miliona instalacji na urządzeniach mobilnych w dwa tygodnie dopiero po miesiącu grze udało się przebić barierę 10 milionów pobrań. Statystyki możecie porównać na wykresach udostępnionych przez firmę AppMagic, które zamieściliśmy poniżej.

Gracze płaczą, ale płacą; Diablo Immortal  zarabia miliony dolarów - ilustracja #1
Gracze płaczą, ale płacą; Diablo Immortal  zarabia miliony dolarów - ilustracja #2
Źródło: AppMagic via MobileGamer.biz

Apex Legends Mobile: popularniejsze, ale mniej zyskowne

Dla kontekstu warto przytoczyć wyniki innej darmowej produkcji, która bynajmniej nie przyniosła wstydu swoim twórcom. Mowa o Apex Legends Mobile, które miesiąc po majowym debiucie pobrano około 21 milionów razy.

Mimo to ponad dwukrotnie większa popularność dzieła studia Respawn Entertainment w porównaniu z Diablo Immortal nie przełożyła się na większe zarobki. Z danych AppMagic wynika, że mobilne Apex Legends zarobiło przez miesiąc niecałe 11,6 mln dol. (via MobileGamer.biz).

Mikropłatności popłacają. Znowu

Tak wysoki przychód wygenerowany przez graczy Diablo Immortal na pewno cieszy firmę Blizzard Entertainment, ale dla graczy musi być gorzką pigułką do przełknięcia.

Od samej premiery internauci krytykują model biznesowy tytułu, który nie tyle promuje, ile po prostu wymusza wydawanie pieniędzy w sklepie w grze. I to bynajmniej nie drobnych kwot. Fani gwałtowanie dali znać o swoim niezadowoleniu, ale najwyraźniej ponownie mamy do czynienia z protestem głośnej mniejszości (albo z bogatą mniejszością, patrząc na zarobki Diablo Immortal).

Jakub Błażewicz

Jakub Błażewicz

Ukończył polonistyczne studia magisterskie na Uniwersytecie Warszawskim pracą poświęconą tej właśnie tematyce. Przygodę z GRYOnline.pl rozpoczął w 2015 roku, pisząc w Newsroomie growym, a następnie również filmowym i technologicznym (nie zabrakło też udziału w Encyklopedii Gier). Grami wideo (i nie tylko wideo) zainteresowany od lat. Zaczynał od platformówek i do dziś pozostaje ich wielkim fanem (w tym metroidvanii), ale wykazuje też zainteresowanie karciankami (także papierowymi), bijatykami, soulslike’ami i w zasadzie wszystkim, co dotyczy gier jako takich. Potrafi zachwycać się pikselowymi postaciami z gier pamiętających czasy Game Boya łupanego (jeśli nie starszymi).

więcej