Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 4 lipca 2022, 17:12

Holandia i Hiszpania mają dość lootboxów; regulacje prawne w drodze

Lootboxy ściągają na siebie uwagę polityków kolejnych europejskich krajów. Po Belgii to Holandia ma się stać kolejnym państwem wolnym od skrzynek z niespodziankami. Tamtejsi parlamentarzyści już złożyli stosowny projekt.

Kolejny raz lootboxy znalazły się na celowniku. Tym razem członkowie aż sześciu holenderskich partii politycznych zapowiedzieli swoje poparcie dla wniosku o całkowity zakaz sprzedaży niesławnych skrzynek w tym kraju.

Holandia idzie na noże

Projekt uchwały mówi jasno, że lootboxy są „formą hazardu”, a dzieci „są manipulowane i nakłaniane” do zakupu tychże poprzez mikrotransakcje wewnątrz gry.

Jeśli projekt zostanie poparty większością głosów (a są na to duże szanse – sześć partii składających wniosek stanowi parlamentarną większość), to istnieje duża szansa, że Holandia pójdzie w ślady Belgii. Kraj ten zdecydował się na delegalizację lootboxów już w 2018 roku.

Warto dodać, że nie jest to pierwsza próba Holendrów jeśli chodzi o ograniczenia w sprzedaży skrzynek-niespodzianek. W 2020 roku politycy tego kraju toczyli zacięty spór o lootboxy z Electronic Arts. Kością niezgody były pakiety FIFA Ultimate Team (FUT), które od kilku lat stanowią nieodłączny element tej piłkarskiej serii.

Chociaż początkowo EA zostało ukarane grzywną, to po odwołaniu Sąd Najwyższy zdecydował się na uchylenie wyroku.

Teraz Holendrzy mają szanse zamknąć lukę prawną, która pozwoliła dużemu wydawcy wyjść z tej sytuacji obronną ręką.

Warto dodać, że przeciwko lootboxom protestują też organizacje pro-konsumenckie. Raport jednej z nich w wielu punktach zgadza się z wnioskiem holenderskich deputowanych.

Hiszpania też ma dosyć

Nie tylko kraje Beneluksu widzą lootboxy jako hazardowe zagrożenie dla nieletnich. Media spekulują, że następnym krajem, który wdroży anty-skrzynkowe ustawodawstwo będzie Hiszpania (via SBC News).

Tamtejsze Ministerstwo ds. Ochrony Konsumentów chce zakazać sprzedaży lootboxów osobom poniżej 18. roku życia.

Na początku tego roku zaczęło bliżej przyglądać się tym systemom i ma wdrożyć plan regulujący ową materię. Mówi się, że zmiany w prawie mają zostać wprowadzone wraz z początkiem 2024 roku.

Póki co ministerstwo wciąż nie ogłosiło finalnej decyzji i nie znamy jej kształtu. Prace nad ustawą regulującą lootboxy wciąż trwają.

Michał Ciężadlik

Michał Ciężadlik

Do GRYOnline.pl dołączył w grudniu 2020 roku i od tamtej pory jest lojalny Newsroomowi, chociaż współpracował również z Friendly Fire, gdzie zajmował się TikTokiem. Półprofesjonalny muzyk, którego zainteresowanie rozpoczęło się już w dzieciństwie. Studiuje dziennikarstwo i swoje pierwsze kroki stawiał w radiu, lecz nie zagrzał tam długo miejsca. W grach obecnie preferuje multiplayer; w CS:GO spędził łącznie ponad 1100 godzin, w League of Legends prawdopodobnie drugie tyle, chociaż dobrą grą singlową również nie pogardzi.

więcej