Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 9 marca 2022, 20:42

Lootboxy w FUT w serii FIFA to nie hazard w Holandii; apelacja EA odniosła skutek

Królestwo Niderlandów wycofało się z uznawania pakietów FIFA Ultimate Team za hazard. Tym samym firmę Electronic Arts ominęła konieczność zapłacenia kary w wysokości 10 mln euro.

Electronic Arts nie będzie musiało zapłacić Królestwu Niderlandów 10 milionów euro kary za lootboxy. Wydawcy serii FIFA udało się uchylić wyrok sądu okręgowego w Hadze w sprawie rzekomo „hazardowego” aspektu paczek FIFA Ultimate Team.

Przypomnijmy: w październiku 2020 roku holenderski urząd ds. gier losowych nakazał firmie wycofanie lootboxów z FIF-y pod groźbą cotygodniowej kary 500 tysięcy euro (do maksymalnej kwoty 10 mln euro). EA od razu zapowiedziało odwołanie się od owej decyzji, aczkolwiek dotychczas nie usłyszeliśmy nic więcej na ten temat.

Jak napisał dziś Niderlandzki Wydział Jurysdykcji Administracyjnej, urząd ds. gier losowych nie miał prawa nakładać kary na EA. Lootboxy nie są bowiem „odizolowaną” grą, lecz „elementem losowym” w większej „grze zręcznościowej”. Ergo: nie można ich prawnie uznać za „grę losową”:

[…] zdobywanie i otwieranie pakietów [FUT – przyp. autora] nie jest odrębną grą. Są one częścią gry zręcznościowej i wprowadzają do niej element szansy. Gracze wykorzystują zawartość pakietów do tworzenia drużyn, rozgrywania meczów i wykonywania zadań w grze. Choć pakietów nie można otwierać podczas rozgrywania meczów i wykonywania zadań, można je rozpakowywać w tym samym trybie FUT. Fakt, że są one otwierane niezależnie od meczu lub zadania w grze, nie sprawia, iż jest to osobna gra.

Serwis Eurogamer uzyskał też krótkie oświadczenie firmy Electronic Arts, aczkolwiek nie podano w nim nic konkretnego:

Podejście Electronic Arts do projektowania gier stawia na pierwszym miejscu wybór, zabawę, uczciwość i wartość. Naszym priorytetem zawsze było zapewnienie graczom w Królestwie Niderlandów i na całym świecie pozytywnych doświadczeń.

Jakub Błażewicz

Jakub Błażewicz

Ukończył polonistyczne studia magisterskie na Uniwersytecie Warszawskim pracą poświęconą tej właśnie tematyce. Przygodę z GRYOnline.pl rozpoczął w 2015 roku, pisząc w Newsroomie growym, a następnie również filmowym i technologicznym (nie zabrakło też udziału w Encyklopedii Gier). Grami wideo (i nie tylko wideo) zainteresowany od lat. Zaczynał od platformówek i do dziś pozostaje ich wielkim fanem (w tym metroidvanii), ale wykazuje też zainteresowanie karciankami (także papierowymi), bijatykami, soulslike’ami i w zasadzie wszystkim, co dotyczy gier jako takich. Potrafi zachwycać się pikselowymi postaciami z gier pamiętających czasy Game Boya łupanego (jeśli nie starszymi).

więcej