Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 29 października 2020, 17:35

autor: Froozyy

FIFA - nawet 500 tys. euro kary tygodniowo za lootboksy

Holenderski urząd do spraw hazardu nakazał Electronic Arts wycofanie lootboksów (czyli paczek z kartami piłkarzy) z modułu FIFA Ultimate Team w przeciągu najbliższych trzech tygodni. Jeśli firma nie dostosuje się do decyzji, będzie ponosić cotygodniową karę finansową w wysokości 500 tys. euro. EA zamierza odwołać się od decyzji urzędu.

Jeszcze w 2018 roku holenderski urząd do spraw hazardu nakazał twórcom gier wideo, których produkcje zawierały różne formy lootboksów oraz mikropłatności, wycofanie tychże elementów ze swoich tytułów na terenie Holandii pod groźbą m.in. kar finansowych (co doprowadziło np. do tego, że gracze nie mogą handlować tam przedmiotami ze skrzynek w CS:GO i Docie 2). Dzisiaj natomiast dowiedzieliśmy się, że kolejną ofiarą decyzji holenderskiego urzędu może zostać Electronic Arts oraz paczki z kartami piłkarzy sprzedawane w ramach FIFA Ultimate Team.

EA zostało dzisiaj postawione ultimatum – w przeciągu trzech najbliższych tygodni z gry mają zniknąć lootboksy albo firma będzie ponosić cotygodniową karę w wysokości 500 tys. euro. Co więcej, nadana sankcja może wzrastać wraz z upływem czasu, jeśli EA nie będzie stosować się do zaleceń. Oczywiście te obowiązują (póki co) wyłącznie na terenie Holandii.

Warto wiedzieć, że Electronic Arts próbowało się odwołać od wspomnianego na początku postanowienia urzędu (sprawa trwała od 2018 roku), twierdząc, że paczki z kartami są ściśle powiązane z grą, a przedmioty mają wartość wyłącznie w tej produkcji i użytkownicy nie są w stanie na nich zarobić. Sąd jednak orzekł, że wirtualni zawodnicy mogą być sprzedawani osobom trzecim za odpowiednią walutę, którą następnie można wymienić w zewnętrznych serwisach.

Nie wiadomo jednak, czy sprawa zakończy się już teraz, bowiem jeden z przedstawicieli EA, Dirk Scholing, stwierdził, że firma zamierza dalej odwoływać się od decyzji:

Nie uważamy, aby nasze produkty i usługi w jakikolwiek sposób naruszały prawo dotyczące hazardu. Odwołujemy się od tej decyzji i staramy się uniknąć sytuacji, w której holenderscy gracze utracą możliwość pełnego doświadczania i czerpania radości z FIFA Ultimate Team.

GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.

Centrum PlayStation 5 - Wszystko o konsoli i jej grach
FIFA 21: Edycja Legacy

FIFA 21: Edycja Legacy