Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 20 czerwca 2018, 16:20

Koniec handlu przedmiotami z CS:GO i Dota 2 w Holandii

Valve wycofało w Holandii możliwość handlowania przedmiotami pochodzącymi ze skrzynek w grach Counter-Strike: Global Offensive oraz Dota 2. Jest to owoc walki tamtejszego rządu z lootboksami.

W ostatnich miesiącach informowaliśmy, że rządy poszczególnych państw zaczęły dokładniej przyglądać się kwestii lootboksów w niektórych grach jako niezgodnej z prawem hazardowym i deprawującej młodych ludzi. Jednym z nich była Holandia, która dała twórcom gier zawierających tego typu mikrotransakcje osiem tygodni na dostosowanie mechanizmów stojących za skrzynkami do panujących regulacji. Możemy już zaobserwować efekty tych działań. Wczoraj firma Valve wyłączyła na terenie Holandii możliwość handlowania przedmiotami pochodzącymi z lootboksów w grach Counter-Strike: Global Offensive oraz Dota 2.

Najcenniejsze skórki w CS: GO mogą kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy dolarów. - Koniec handlu przedmiotami z CS:GO i Dota 2 w Holandii - wiadomość - 2018-06-20
Najcenniejsze skórki w CS: GO mogą kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy dolarów.

Jak możemy wyczytać w oficjalnym oświadczeniu firmy Valve (via Reddit), w maju firma otrzymała dwa listy od Kansspelautoriteit (urzędu do spraw hazardu), które wzywały do zmodyfikowania do 20 czerwca systemu lootboksów w taki sposób, by był on zgodny z panującym tam prawem i nie zahaczał o hazard. Urzędnicy nie do końca określili jednak, jak deweloperzy mają to zrobić. Dlatego też gigant z Bellevue zatrudnił holenderskich prawników, by ci pomogli im w rozwiązaniu całej sprawy. Dokładnie przestudiowali oni przepisy, w których znaleźli ustęp brzmiący w następujący sposób:

Lootboksy naruszają prawo w momencie, gdy dobra z nich wypadające, które są dostępne do użycia w grze, można później przehandlować.

Jeśli zatem taka opcja jest wyłączona, wszystko dzieje się zgodnie z literą prawa. Dlatego też Valve zdecydowało się na taki, a nie inny krok.

Źródło: Reddit - Koniec handlu przedmiotami z CS:GO i Dota 2 w Holandii - wiadomość - 2018-06-20
Źródło: Reddit

Nie wszystkim taka decyzja jest w smak. Wielu holenderskich graczy zostało ze skórkami wartymi sporą sumę pieniędzy. Firma Valve przeprosiła za wszelkie niedogodności osoby, które nie zdążyły wymienić swojego ekwipunku na walutę. Podkreśliła również, że będzie dalej badała sprawę i postara się znaleźć rozwiązanie, które zadowoli każdą ze stron.

Pozostaje zatem pytanie, co dalej? Z jakich kolejnych gier, na polecenie holenderskiego rządu, znikną opcje związane z mikrotransakcjami (mówi się chociażby o FIF-ie 18, która stała się niedawno obiektem ciekawego eksperymentu)? I czy w ślad za Niderlandami i Belgią, która wprowadziła niedawno wysokie kary dla wydawców za posiadanie kontrowersyjnych mechanizmów mikrotransakcyjnych, pójdą inne kraje, takie jak USA, Niemcy, Szwecja oraz Polska? O tym wszystkim powinniśmy przekonać się w najbliższej przyszłości.

  1. Oficjalna strona internetowa holenderskiego urzędu do spraw hazardu

Miłosz Szubert

Miłosz Szubert

Filmoznawca z wykształcenia. Interesuje się wszystkim, co interesujące. Fan tenisa, koszykówki, komiksów, dobrych książek, historii i gier strategicznych Paradoxu. Od niedawna domorosły Mistrz Gry (podobno wychodzi mu to całkiem nieźle). Przez parę lat montował filmy na kanale Notatnik Kinomana na YouTube. W GryOnline.pl pracuje od stycznia 2017 roku. Obecnie opiekuje się działami trainerów i kodów, uzupełnia encyklopedię o trailery, a także rozwija bazę zapisów gier. Od czasu do czasu poinformuje Was także o nowych darmowych grach w Epic Games Store oraz interesujących ofertach na konsole.

więcej