Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPC
Okładka Dota 2 (PC)
OkładkaDota 2 (PC)

Dota 2 PC

Defense of the Ancients 2

Utrzymana w konwencji fantasy gra typu MOBA (Multiplayer Online Battle Arena), łącząca elementy strategii czasu rzeczywistego, action-RPG i zręcznościówki.

Akcji | fantasy | MOBA | RTS | zagraj za darmo | kooperacja | gra-usługa

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Dota 2 Premiera PC

9lipca2013

Steam

9lipca2013

producent: Valve Software wydawca: Valve Corporation Strona oficjalna

Polskie napisyPolskie napisyAngielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

Dota 2 jest kontynuacją popularnego moda Defense of the Ancients do gry Warcraft III: Reign of Chaos. Tytuł stworzyło studio Valve, przy ścisłej współpracy ze współautorem oryginalnej modyfikacji – IceFrogiem.

Podobnie jak w pierwowzorze, w DotA 2 naprzeciw siebie stają dwie drużyny graczy (maksymalnie pięcioosobowe). Każdy z uczestniczących w potyczce kontroluje jednego bohatera. W trakcie gry heros stopniowo zdobywa doświadczenie, awansuje na kolejne poziomy zaawansowania i zbiera złoto, za które może następnie kupić ekwipunek. Rozgrywka w DotA 2 jest niemalże identyczna jak ta w pierwowzorze, czyli w każdej potyczce chodzi o to, by zniszczyć bazę przeciwnika znajdującą się na przeciwległym krańcu mapy i jednoczenie nie dopuścić do zagłady swojej. Bohaterom sterowanym przez graczy towarzyszą ponadto jednostki kontrolowane przez komputerowe AI, potocznie nazywane creepami.

W Dota 2 twórcy zdecydowali się jednak na kilka kluczowych zmian. W grze funkcjonuje tzw. system mentoringu, będący próbą aktywizacji społeczności graczy. Weterani DotA mogą się dzięki niemu wcielić w rolę nauczycieli i sugerować początkującym użytkownikom różnego rodzaju strategie i wybór przedmiotów. „Trenerzy” mają między innymi możliwość obserwowania poczynań „uczniów” dzięki funkcji wglądu w ich trwającą potyczkę. Nagradzana jest także aktywność poza światem gry, polegająca na tworzeniu i edytowaniu poradników oraz uczestniczeniu w dyskusjach na forum gry. Pomocni gracze za swoją działalność otrzymują dodatkowe stroje dla swoich postaci, tytuły i różne inne bonusy.

Rozpoczęcie swojej przygody z DotA 2 jest dość łatwe także dzięki wprowadzeniu przez twórców nowego systemu matchmakingu, opartego na posiadanym doświadczeniu. Początkujący mogą skorzystać ponadto z interaktywnych przewodników i wziąć udział w pozarankingowych potyczkach treningowych, w których mierzą się ze sztuczną inteligencją. Współpracę pomiędzy graczami ułatwia ponadto zintegrowany czat głosowy, pozwalający na komunikację bez konieczności korzystania z zewnętrznych aplikacji.

Oprawa wizualna Dota 2 gry przypomina nieco DotA-Allstars z charakterystycznym dla niej kreskówkowym rysem. Pod względem graficznym Dota 2 prezentuje się jednak bardziej okazale niż pierwowzór. Gra wykorzystuje bowiem silnik Source. Twórcy wprowadzili także kilka istotnych udoskonaleń, takich jak zaawansowane oświetlenie i wygląd tkanin. Wszystkie postacie otrzymały również charakterystyczny tylko dla nich zestaw animacji. W obszarze oprawy dźwiękowej również nastąpiły niewielkie zmiany. Najważniejszą jest przygotowanie całkowicie nowego zestawu głosów dla herosów. Bohaterom nierzadko zdarza się prowadzić między sobą krótkie dialogi występujące np. przy okazji zabójstwa lub napotkania sojusznika.

Na uwagę zasługuje także system powtórek zaimplementowany w najnowszej odsłonie Doty. Umożliwia on nie tylko śledzenie rozgrywki, lecz daję dostęp do wszystkich kluczowych informacji i opisujących ją statystyk. Widz ma wgląd m.in. w ilość zdobytego złota, doświadczenia, zabójstw i śmierci, ogólnej wartości posiadanego wyposażenia i wielu innych. W przypadku większych turniejów istnieje również możliwość włączenia komentatora, który relacjonuje oglądane spotkanie na żywo.

Ostatnia modyfikacja 21 listopada 2014

Tryb gry: multiplayer   Tryb multiplayer: Internet   Liczba graczy: 2 - 10  

Ocena użytkowników: 8,3 / 10 na podstawie 2112 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 8.8 / 10 na podstawie 1174 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Dota 2: 12+

Dota 2 Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Zalecane:
  • Core 2 Duo 2.4 GHz
  • 2 GB RAM
  • karta grafiki 256 MB (GeForce 7600 lub lepsza)
  • 2.5 GB HDD
  • Windows XP/Vista/7