Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPC
Okładka League of Legends (PC)

League of Legends PC

LoL

Ciesząca się olbrzymią popularnością gra typu MOBA (Multiplayer Online Battle Arena), wyprodukowana przez studio Riot Games. Akcja League of Legends osadzona została w fantastycznym świecie Valoran, którym przez wieki targały krwawe wojny.

Akcji | fantasy | MOBA | zagraj za darmo | widok izometryczny | sieciowe | gry jako usługa (GaaS)

PC Windows
Okładka League of Legends (PC)

producent: Riot Games

wydawca: Riot Games

Strona oficjalna

Polskie napisy i dialogiPolskie napisy i dialogi

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

6października2009

Kolekcja gier
Obserwuj grę

League of Legends jest grą strategiczną należącą do podgatunku MOBA, a w zasadzie będącą jedną z jego prekursorek (obok moda Defense of the Ancients do Warcraft 3). Produkcja została wydana w modelu F2P i jest jedną z najpopularniejszych gier na świecie, regularnie dominując w zestawieniu najbardziej dochodowych darmowych tytułów na komputery. Za jego opracowanie i wydanie odpowiada amerykańska firma Riot Games. Gra zapoczątkowała uniwersum, w którym osadzono także kilka innych gier tego dewelopera.

Fabuła

Akcja League of Legends rozgrywa się w klasycznym świecie fantasy zwanym Valoran. Kraina przez lata była trawiona przez wojnę, która coraz bardziej ją wyniszczała, dlatego też pewnego dnia skłócone państwa postanowiły, że od teraz będą rozwiązywać konflikty w inny sposób. Przedstawiciele nacji utworzą tytułową ligę legend, dobiorą się w drużyny i będą toczyli starcia na specjalnie przygotowanych arenach. W ten sposób - przy minimalnym rozlewie krwi - rozstrzygane są wszelkie spory międzynarodowe.

Mechanika

W League of Legends akcję obserwujemy z perspektywy izometrycznej. Zabawa zaczyna się od wybrania bohatera, którym będziemy kierowali w danym starciu. Lista herosów jest bardzo obszerna, a każdy z nich dysponuje innymi umiejętnościami specjalnymi. Następnie trafiamy na zamkniętą arenę, gdzie w towarzystwie kilku innych osób ścieramy się z przeciwną drużyną.

Rozgrywka w LoL-u łączy elementy gier strategicznych oraz RPG akcji. Na mapach dostępne są budynki oraz tzw. stwory, czyli istoty sterowane przez AI, które starają się je zniszczyć. Głównym zadaniem graczy jest powstrzymywanie stworów i bronienie własnych struktur przy jednoczesnym atakowaniu terenów przeciwnika - warto przy tym zachować ostrożność, bo wieże zadają obrażenia bohaterom (kluczem jest współpraca z innymi graczami oraz chowanie się za swoimi stworami). Zniszczenie budynku pozwala przesunąć front, tym samym zbliżając nas do zwycięstwa (destrukcji wrogiej bazy). Warto odnotować, że śmierć postaci nie kończy zabawy - po pewnym czasie odradzamy się w miejscu startowym.

W miarę postępów rozgrywce rozwijamy swojego herosa, który zdobywa nowe umiejętności specjalne (ich używanie wymaga specjalnego zasobu zwanego maną), w końcu uzyskując dostęp do potężnego ataku Ultimate. Przed rozpoczęciem meczu możemy częściowo dostosować pulę dostępnych opcji, a także wybrać runy i specjalizacje, które wpływają na statystyki postaci.

Grając, zbieramy też złoto - waluta pozwala nabywać przedmioty dające przewagę w walce. Jednym z najlepszych sposobów gromadzenia bogactwa jest zabijanie znajdujących się na mapie potworów niepowiązanych z żadną z drużyn - są one umieszczone poza głównymi alejami, w tzw. dżungli. Dużo złota otrzymujemy też za pokonanie wrogiego bohatera.

Tryby gry

W League of Legends możemy grać samotnie albo z innymi, ale podstawą jest zdecydowanie multiplayer. Głównym trybem jest 5vs5, ale gra oferuje także dynamiczniejszy moduł 3vs3. Twórcy opracowali też tryb ARAM (All Random All Mid), w którym zasady gry są nieco inne. W tym przypadku akcja toczy się na mapie Howling Abyss, a drużyny składające się z pięciu bohaterów rywalizują ze sobą wyłącznie na jednej alejce. Rozgrywka ta jest bardzo dynamiczna, oparta na starciach grupowych i zazwyczaj trwa około 20 minut.

Tryb przeznaczony dla pojedynczego gracza działa na takich samych zasadach, ale zamiast żywego przeciwnika mierzymy się z AI. Ten moduł służy głównie do trenowania swoich umiejętności. League of Legends oferuje też dostęp do zupełnie innego, alternatywnego modułu Potyczki taktyczne, którego opis znajdziecie tutaj.

Kwestie techniczne

League of Legends posiada trójwymiarową oprawę graficzną. Twórcy zastosowali uproszczony styl artystyczny, który budzi skojarzenia z filmami animowanymi, dzięki czemu gra jest przejrzysta i łatwo zorientować się, co się dzieje na ekranie. Mimo pewnej prostoty, projekty poszczególnych bohaterów prezentują się ciekawie. Dobre wrażenie robią też widowiskowe animacje ataków specjalnych.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet     Liczba graczy: 1-10  

Nośnik: 1 DVD

Ocena czytelników: 6,2 / 10 na podstawie 9578 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 7.7 / 10 na podstawie 22 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe League of Legends

12+

Wymagania sprzętowe League of Legends

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • CPU 3.0 GHz
 • 2 GB RAM
 • karta grafiki 256 MB GeForce 8600 lub lepsza
 • 12 GB HDD
 • Windows 7/8/10
 • Rekomendowane:
 • Dual Core 3.0 GHz
 • 4 GB RAM
 • karta grafiki 512 MB GeForce 8800 / Radeon HD 5670 lub lepsza
 • 16 GB HDD
 • Windows 7/8.1/10
Testujemy Dominion - nowy dodatek do gry League of Legends
Testujemy Dominion - nowy dodatek do gry League of Legends

Przed premierą 4 października 2011, 13:28

Po wtóre – nasi herosi zaczynają potyczkę już na trzecim poziomie doświadczenia, mając w kieszeni 1175 sztuk złota (475 w „podstawce”) i automatycznie pozyskują duże ilości jednego i drugiego. Wciąż możemy wysunąć się na prowadzenie, jeżeli będziemy wyraźnie lepsi od innych graczy, ponieważ zdobywanie wież oraz zabijanie bohaterów i minionów nadal jest dodatkowo premiowane. Nie spotkałem się jednak do tej pory z sytuacją, żeby dany czempion był tak przeładowany złotem i doświadczeniem, by w wyniku tego zmiażdżyć w pojedynkę kilku herosów przeciwników, jak zdarzało się to w klasycznym trybie PvP. Po trzecie wreszcie – potencjał defensywny wież, a raczej punktów, które pojawiły się w ich miejsce, został drastycznie zmniejszony. Obecnie strzelają one rzadko, zadając niezbyt wielkie obrażenia i nie są w stanie obronić się same (w momencie przejmowania przez bohatera staja się neutralne). Mogą one znacząco wspomóc nas w sytuacji jeden na jednego, ale jeżeli zostaniemy zaatakowani przez dwóch lub więcej oponentów, skuteczna obrona jest już bardzo trudna i wymaga dobrego manewrowania.