Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiMMOPC
Okładka League of Legends (PC)

League of Legends PC

LoL

Ciesząca się olbrzymią popularnością gra typu MOBA (Multiplayer Online Battle Arena), wyprodukowana przez studio Riot Games. Akcja League of Legends osadzona została w fantastycznym świecie Valoran, którym przez wieki targały krwawe wojny.

Akcji | fantasy | MOBA | zagraj za darmo | widok izometryczny | sieciowe | multiplayer

PC Windows
Okładka League of Legends (PC)

producent: Riot Games

wydawca: Riot Games

Strona oficjalna

Polskie napisy i dialogiPolskie napisy i dialogi

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

6października2009

League of Legends, produkcja studia Riot Games, to sieciowa gra typu MOBA (massive online battle arena) – oparta na zmodyfikowanej mechanice znanej mapy do Warcrafta III - Defence of the Ancients.

Akcja gry ma miejsce w typowym świecie fantasy, zwanym Valoran. Była to kraina od wielu lat ogarnięta wojną, jednak pewnego dnia skłócone państwa postanowiły, że od teraz będą rozwiązywać swoje konflikty w inny sposób. Wybrani przedstawiciele każdej z nacji utworzą tytułową League of Legends, a następnie odesłani zostaną na areny, gdzie zmierzą się z drużynami przeciwników. W ten sposób wszelkie spory międzynarodowe są rozwiązywane w małych pojedynkach, a nie w wyniszczających globalnych wojnach.

League of Legends to pierwsza produkcja studia Riot Games. Jest ona sieciowym, drużynowym action/RPG, w którym musimy walczyć z innymi graczami w granicach zamkniętej areny, przypominającej mapy znane z typowej strategii czasu rzeczywistego. Mamy więc do czynienia z rozwiązaniem podobnym do znanego z Demigod czy Defence of the Ancients.

Na arenach stają naprzeciw siebie dwie pięcioosobowe drużyny. Przed każdym spotkaniem z puli ponad stu postaci wybieramy bohatera, którym będziemy sterować. W miarę awansowania na wyższe poziomy doświadczenia zyskujemy potężniejsze umiejętności, unikalne dla każdego herosa. W trakcie meczu zdobywamy także złoto, przeznaczane na zakup przedmiotów, które ostatecznie kształtują charakter kierowanej postaci. Ponadto przed grą możemy wybrać dwie umiejętności z puli zdolności dostępnych dla każdego bohatera. Wpływ na statystyki naszych postaci mają również specjalizacje i runy wybierane przed meczem. Jedna gra trwa zazwyczaj około 45 minut.

W kolejnych uaktualnieniach dodano kolejne tryb gry. Pierwszy z nich to 3vs3. Zmniejszono w nim liczbę grających do sześciu, a także ograniczono liczbę linii do dwóch. Jest on przez to wyraźnie bardziej dynamiczny i nieprzewidywalny niż „klasyczne” potyczki, a rozegranie w nim jednego meczu trwa 20-25 minut. Kolejny tryb rozgrywki nosi nazwę ARAM (All Random All Mid). Akcja toczy się na mapie Howling Abyss, a drużyny składające się z pięciu bohaterów rywalizują ze sobą wyłącznie na jednej alejce. Rozgrywka ta jest bardzo dynamiczna, oparta na starciach grupowych i zazwyczaj trwa około 20 minut.

Chociaż League of Legends nastawiona jest przede wszystkim na sieciowe potyczki, twórcy przygotowali także tryb single-player, w którym mierzymy się z zaawansowaną AI. Pełni on jednak głównie funkcję treningową przed przystąpieniem do walki z żywym przeciwnikiem. Zresztą gra sama może wyszukać nam partnera o zbliżonych umiejętnościach. Ponadto nasze osiągnięcia są stale śledzone i zapisywane na serwerach rankingowych.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet     Liczba graczy: 1-10  

Nośnik: 1 DVD

Ocena czytelników: 6,7 / 10 na podstawie 8169 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 7.7 / 10 na podstawie 22 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe League of Legends

12+

Wymagania sprzętowe League of Legends

PC Windows

PC Windows

Rekomendowane: Dual Core 3.0 GHz, 4 GB RAM, karta grafiki 512 MB GeForce 8800 / Radeon HD 5670 lub lepsza, 16 GB HDD, Windows 7/8.1/10
Minimalne: CPU 3.0 GHz, 2 GB RAM, karta grafiki 256 MB GeForce 8600 lub lepsza, 12 GB HDD, Windows 7/8/10

Testujemy Dominion - nowy dodatek do gry League of Legends
Testujemy Dominion - nowy dodatek do gry League of Legends

Przed premierą 4 października 2011, 13:28

Po wtóre – nasi herosi zaczynają potyczkę już na trzecim poziomie doświadczenia, mając w kieszeni 1175 sztuk złota (475 w „podstawce”) i automatycznie pozyskują duże ilości jednego i drugiego. Wciąż możemy wysunąć się na prowadzenie, jeżeli będziemy wyraźnie lepsi od innych graczy, ponieważ zdobywanie wież oraz zabijanie bohaterów i minionów nadal jest dodatkowo premiowane. Nie spotkałem się jednak do tej pory z sytuacją, żeby dany czempion był tak przeładowany złotem i doświadczeniem, by w wyniku tego zmiażdżyć w pojedynkę kilku herosów przeciwników, jak zdarzało się to w klasycznym trybie PvP. Po trzecie wreszcie – potencjał defensywny wież, a raczej punktów, które pojawiły się w ich miejsce, został drastycznie zmniejszony. Obecnie strzelają one rzadko, zadając niezbyt wielkie obrażenia i nie są w stanie obronić się same (w momencie przejmowania przez bohatera staja się neutralne). Mogą one znacząco wspomóc nas w sytuacji jeden na jednego, ale jeżeli zostaniemy zaatakowani przez dwóch lub więcej oponentów, skuteczna obrona jest już bardzo trudna i wymaga dobrego manewrowania.