Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePC
Okładka StarCraft (PC)

StarCraft PC

Kultowa strategia czasu rzeczywistego legendarnego studia Blizzard Entertainment.

Strategiczne | science fiction | RTS

PC Windows
Okładka StarCraft (PC)

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

28marca1998

28sierpnia1998

pudełko PL

Kolekcja gier
Obserwuj grę

StarCraft jest grą strategiczną czasu rzeczywistego, opracowaną przez studio Blizzard Entertainment, w którego portfolio znaleźć można między innymi takie serie, jak WarCraft oraz Diablo. Produkcja została wydana na platformie PC w 1998 roku i w krótkim czasie zyskała status kultowej, po latach doczekując się miana prawdziwej legendy. Pozycja odniosła niebywały sukces na całym świecie, stając się absolutnym numerem jeden wśród graczy z Korei Północnej i zajmując stałe miejsce na tamtejszych kanałach telewizyjnych poświęconych grom wideo. Tytuł na długie lata zagościł również na e-sportowych turniejach o lokalnym i globalnym zasięgu, a także odcisnął trwałe piętno na spopularyzowanym przez siebie gatunku RTS. W 2017 roku została wydana jego odświeżona wersja zatytułowana StarCraft: Remastered.

Fabuła

Akcja StarCrafta została osadzona w dalekiej przyszłości. Fabuła koncentruje się na konflikcie rozpętanym przez trzy frakcje walczące o wpływy w Sektorze Koprulu znajdującym się na rubieżach Drogi Mlecznej. Dla reprezentującego ludzkość Imperium Terran pierwsze spotkanie z rasą Protossów nie zakończyło się pomyślnie – graniczna planeta układu została zaatakowana i doszczętnie zniszczona przez tajemniczych przybyszów. Jakby tego było mało, na arenę wkroczyli także Zergowie, infekujący i pożerający życia na kolejnych planetach niczym szarańcza.

Do naszej dyspozycji oddano trzy kampanie fabularne, koncentrujące się na poszczególnych rasach. Wielowątkowa historia jest przepełniona zwrotami akcji, a gracz poznaje ją za pośrednictwem animowanych przerywników filmowych. Warto nadmienić, że opowieści zaprezentowane w każdej kampanii wzajemnie się uzupełniają, wspólnie tworząc obszerny, spójny scenariusz.

Mechanika

StarCraft na platformie PC jest RTS-em z krwi i kości. Rozgrywka opiera się zatem na gromadzeniu surowców, budowie bazy, prowadzeniu badań nad nowymi technologiami, produkcji jednostek i toczeniu starć z siłami wroga. Poszczególne frakcje są mocno zróżnicowane, a odpowiednie wykorzystanie ich mocnych i słabych stron wymusza na graczu ograniczenie liczby jednostek do dwustu (aczkolwiek wyjątkiem od tej reguły są niektóre misje fabularne). Co więcej, każda rasa posiada unikalne jednostki, technologie, zdolności i właściwości niemające swoich odpowiedników u innych frakcji. Przykładowo, Terranie potrafią transportować całe budynki, jednak powoli prowadzą badania naukowe; Zergowie z kolei masowo produkują hordy słabszych jednostek, aczkolwiek bazy mogą konstruować wyłącznie na przeobrażonych obszarach; Protossi mogą za to pochwalić się najbardziej zaawansowaną technologią, lecz wystawiane przez nich armie nie należą do szczególnie licznych. Jako przywódca, gracz musi odpowiednio wyważyć ekonomię i strategię z taktycznym i błyskotliwym zarządzaniem oddziałami na polu bitwy.

Tryby gry

Poza wspomnianymi wcześniej kampaniami fabularnymi, StarCraft oferuje rozbudowany tryb multiplayer dla maksymalnie ośmiu osób. Z innymi graczami bawić się można zarówno w sieci lokalnej, jak i przez Internet z wykorzystaniem usługi Battle.net (Blizzard.net).

W grze znalazło się miejsce dla szerokiego wachlarza trybów rozgrywki – od potyczek toczonych na zasadzie „każdy na każdego” (Melee, Free for All, One on One), przez rozgrywki drużynowe (Top vs Bottom, Capture the Flag), aż po rozmaite wariacje na ich temat, jak choćby Sudden Death, gdzie przegrywamy po stracie pierwszego budynku, lub Team Melee, w którym kontrolę nad poczynaniami konkretnej rasy może sprawować kilku graczy. Ponadto grać można na mapach przygotowanych przez deweloperów oraz na polach bitew opracowanych przez samych graczy. Dodatkową atrakcję stanowi możliwość zapisywania powtórek, na przykład w celu przeprowadzenia skrupulatnej analizy taktyki bojowej rywala.

Kwestie techniczne

Po kilkunastu latach od premiery dwuwymiarowa oprawa graficzna StarCrafta na platformie PC nie robi większego wrażenia. W 1998 roku produkcja mogła się jednak podobać, nie tylko ze względu na dopracowane modele jednostek, lecz także przez towarzyszące starciom efekty świetlne i cząsteczkowe. Dzisiaj w oko wpada interfejs użytkownika, unikalny dla każdej rasy, a podczas rozgrywki nie sposób nie zwrócić uwagi na klimatyczny soundtrack.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet   / sieć lokalna     Liczba graczy: 1 - 8  

Ocena czytelników: 8,7 / 10 na podstawie 2444 głosów czytelników.

Klasyfikacja PEGI StarCraft

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe StarCraft

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • Pentium 166 MHz
  • 32 MB RAM
StarCraft: Mass Recall - mod oferuje kampanię SC1 i Brood War na nowym silniku
StarCraft: Mass Recall - mod oferuje kampanię SC1 i Brood War na nowym silniku

wiadomość28 grudnia 2020

W sieci pojawiła się najnowsza wersja moda StarCraft: Mass Recall, dzięki któremu możemy przejść kampanie fabularne oryginalnego StarCrafta oraz dodatku Brood War korzystając z darmowej wersji drugiej części gry.

Czy to koniec Blizzarda? Piąty odcinek Friendly Fire Podcast
Czy to koniec Blizzarda? Piąty odcinek Friendly Fire Podcast

wiadomość14 lutego 2020

W kolejnym odcinku Friendly Fire Podcast głównym tematem jest Blizzard. Wspominamy ich pierwsze gry, wybieramy największe hity i zastanawiamy się, co dalej. Czy ostatnie wtopy to tylko potknięcia, czy zapowiedź upadku?

20. urodziny StarCrafta - co szykuje Blizzard?
20. urodziny StarCrafta - co szykuje Blizzard?

wiadomość5 marca 2018

Zbliżają się 20. urodziny StarCrafta. Z tej okazji firma Blizzard przygotowała dla graczy szereg niespodzianek. Na przełomie marca i kwietnia będzie można zdobyć między innymi nowe tematyczne skórki i portrety w różnych produkcjach giganta z Irvine.

Dziś premiera StarCraft: Remastered
Dziś premiera StarCraft: Remastered

wiadomość14 sierpnia 2017

Dziś wieczorem zadebiutuje StarCraft: Remastered - odświeżona wersja słynnego RTS-a z 1998 roku. Produkcja zaoferuje poprawioną grafikę, lepszy matchmaking i kilka innych atrakcji, o których piszemy w niniejszej wiadomości.

StarCraft dostępny za darmo
StarCraft dostępny za darmo

wiadomość19 kwietnia 2017

Od kilku tygodni klasyczna gra strategiczna StarCraft dostępna była za darmo na serwerach testowych. Obecnie możecie już jednak pobrać jej oficjalną wersję, oczywiście również bez ponoszenia żadnych kosztów. Ponadto przy okazji wypuszczono pierwszy od kilku lat patch (1.18) do tego kultowego RTS-a.