Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePC
Okładka StarCraft (PC)
OkładkaStarCraft (PC)

StarCraft PC

Kultowa strategia czasu rzeczywistego legendarnego studia Blizzard Entertainment.

Strategiczne | science fiction | RTS

Kolekcja gier
Obserwuj grę

StarCraft Premiera PC

28marca1998

pudełko PL

28sierpnia1998

producent: Blizzard Entertainment wydawca: Blizzard Entertainment wydawca PL: CD Projekt S.A. Strona oficjalna

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

StarCraft jest grą strategiczną czasu rzeczywistego, opracowaną przez studio Blizzard Entertainment, w którego portfolio znaleźć można między innymi takie serie, jak WarCraft oraz Diablo. Produkcja została wydana na platformie PC w 1998 roku i w krótkim czasie zyskała status kultowej, po latach doczekując się miana prawdziwej legendy. Pozycja odniosła niebywały sukces na całym świecie, stając się absolutnym numerem jeden wśród graczy z Korei Północnej i zajmując stałe miejsce na tamtejszych kanałach telewizyjnych poświęconych grom wideo. Tytuł na długie lata zagościł również na e-sportowych turniejach o lokalnym i globalnym zasięgu, a także odcisnął trwałe piętno na spopularyzowanym przez siebie gatunku RTS. W 2017 roku została wydana jego odświeżona wersja zatytułowana StarCraft: Remastered.

Fabuła

Akcja StarCrafta została osadzona w dalekiej przyszłości. Fabuła koncentruje się na konflikcie rozpętanym przez trzy frakcje walczące o wpływy w Sektorze Koprulu znajdującym się na rubieżach Drogi Mlecznej. Dla reprezentującego ludzkość Imperium Terran pierwsze spotkanie z rasą Protossów nie zakończyło się pomyślnie – graniczna planeta układu została zaatakowana i doszczętnie zniszczona przez tajemniczych przybyszów. Jakby tego było mało, na arenę wkroczyli także Zergowie, infekujący i pożerający życia na kolejnych planetach niczym szarańcza.

Do naszej dyspozycji oddano trzy kampanie fabularne, koncentrujące się na poszczególnych rasach. Wielowątkowa historia jest przepełniona zwrotami akcji, a gracz poznaje ją za pośrednictwem animowanych przerywników filmowych. Warto nadmienić, że opowieści zaprezentowane w każdej kampanii wzajemnie się uzupełniają, wspólnie tworząc obszerny, spójny scenariusz.

Mechanika

StarCraft na platformie PC jest RTS-em z krwi i kości. Rozgrywka opiera się zatem na gromadzeniu surowców, budowie bazy, prowadzeniu badań nad nowymi technologiami, produkcji jednostek i toczeniu starć z siłami wroga. Poszczególne frakcje są mocno zróżnicowane, a odpowiednie wykorzystanie ich mocnych i słabych stron wymusza na graczu ograniczenie liczby jednostek do dwustu (aczkolwiek wyjątkiem od tej reguły są niektóre misje fabularne). Co więcej, każda rasa posiada unikalne jednostki, technologie, zdolności i właściwości niemające swoich odpowiedników u innych frakcji. Przykładowo, Terranie potrafią transportować całe budynki, jednak powoli prowadzą badania naukowe; Zergowie z kolei masowo produkują hordy słabszych jednostek, aczkolwiek bazy mogą konstruować wyłącznie na przeobrażonych obszarach; Protossi mogą za to pochwalić się najbardziej zaawansowaną technologią, lecz wystawiane przez nich armie nie należą do szczególnie licznych. Jako przywódca, gracz musi odpowiednio wyważyć ekonomię i strategię z taktycznym i błyskotliwym zarządzaniem oddziałami na polu bitwy.

Tryby gry

Poza wspomnianymi wcześniej kampaniami fabularnymi, StarCraft oferuje rozbudowany tryb multiplayer dla maksymalnie ośmiu osób. Z innymi graczami bawić się można zarówno w sieci lokalnej, jak i przez Internet z wykorzystaniem usługi Battle.net (Blizzard.net).

W grze znalazło się miejsce dla szerokiego wachlarza trybów rozgrywki – od potyczek toczonych na zasadzie „każdy na każdego” (Melee, Free for All, One on One), przez rozgrywki drużynowe (Top vs Bottom, Capture the Flag), aż po rozmaite wariacje na ich temat, jak choćby Sudden Death, gdzie przegrywamy po stracie pierwszego budynku, lub Team Melee, w którym kontrolę nad poczynaniami konkretnej rasy może sprawować kilku graczy. Ponadto grać można na mapach przygotowanych przez deweloperów oraz na polach bitew opracowanych przez samych graczy. Dodatkową atrakcję stanowi możliwość zapisywania powtórek, na przykład w celu przeprowadzenia skrupulatnej analizy taktyki bojowej rywala.

Kwestie techniczne

Po kilkunastu latach od premiery dwuwymiarowa oprawa graficzna StarCrafta na platformie PC nie robi większego wrażenia. W 1998 roku produkcja mogła się jednak podobać, nie tylko ze względu na dopracowane modele jednostek, lecz także przez towarzyszące starciom efekty świetlne i cząsteczkowe. Dzisiaj w oko wpada interfejs użytkownika, unikalny dla każdej rasy, a podczas rozgrywki nie sposób nie zwrócić uwagi na klimatyczny soundtrack.

Ostatnia modyfikacja 10 grudnia 2007

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: Internet / sieć lokalna   Liczba graczy: 1 - 8  

Ocena użytkowników: 8,7 / 10 na podstawie 2493 głosów czytelników.

Klasyfikacja PEGI StarCraft

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

StarCraft Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Zalecane:
  • Pentium 166 MHz
  • 32 MB RAM