Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPS5XSXPCSwitchPS4XONE
Okładka Apex Legends (PS5)
OkładkaApex Legends (PS5)

Apex Legends

Darmowa (free-to-play) sieciowa strzelanka FPP w formule battle royale, osadzona w futurystycznym uniwersum serii Titanfall. Za produkcję Apex Legends odpowiada studio Respawn Entertainment, a rola wydawcy przypada firmie Electronic Arts.

Akcji | FPP | science fiction | zagraj za darmo | FPS | sieciowe | kooperacja | strzelanki | battle royale | gry jako usługa (GaaS)

Apex Legends Premiera

4lut2019

PC PS4 XONE

9mar2021

Switch

29mar2022

PS5 XSX

Apex Legends jest darmową (free-to-play) sieciową strzelanką FPP, osadzoną w futurystycznym uniwersum serii Titanfall. Produkcja jest spin-offem (powstała po skasowaniu trzeciej części cyklu) i należy do podgatunku battle royale, reprezentowanego przez takie tytuły jak Playerunknown’s Battlegrounds, Fortnite: Battle Royale czy Dying Light: Bad Blood. Omawiana gra wprowadza jednak do tej konwencji kilka własnych pomysłów. Za jej stworzenie odpowiada znane studio Respawn Entertainment, zaś rolę wydawcy pełni firma Electronic Arts.

Fabuła

Apex Legends nie posiada pełnoprawnego wątku fabularnego, jednak akcja gry toczy się w istniejącym już uniwersum science fiction o konkretnej historii i atmosferze. W świecie Titanfall do niedawna trwała wojna pomiędzy dwiema frakcjami – potężnym konsorcjum korporacji oraz zbuntowanymi mieszkańcami planet, które były przez nie wykorzystywane. Konflikt zakończył się, jednak wraz z nadejściem pokoju kresy, gdzie toczyły się walki, zostały opuszczone w stanie kompletnej ruiny. Ich mieszkańcy podjęli próbę zbudowania cywilizacji na nowo, a jednym z przejawów ich kultury stały się igrzyska Apex – brutalne zawody, w których grupy śmiałków walczą na śmierć i życie.

W Apex Legends wcielamy się w uczestników tych starć – futurystycznych gladiatorów. W przeciwieństwie do wielu innych gier battle royale, w Apex Legends nie kontrolujemy bezimiennej postaci, a konkretnego bohatera (tytułową Legendę), który posiada własną historię i cele. Pośród dostępnych herosów znaleźć można m.in. Wraith – cierpiącą na amnezję wojowniczkę, która posiada umiejętność manipulowania czasoprzestrzenią, czy Caustica – naukowca i myśliwego, specjalizującego się w wykorzystywaniu gazów bojowych.

Gameplay

Apex Legends jest pierwszoosobową strzelanką battle royale. W starciach może brać udział maksymalnie 60 graczy, podzielonych na 20 trzyosobowych drużyn. Każda rozgrywka rozpoczyna się w ten sam sposób – od lądowania na planszy, a następnie poszukiwania broni (znajdziemy tu m.in. strzelby, karabiny, snajperki i pistolety maszynowe). Warto przy tym odnotować, że najlepszy sprzęt znajduje się na ruchomych statkach zaopatrzeniowych – wylądowanie na jednym z nich może dać nam sporą przewagę nad konkurencją.

Starcie trwa, dopóki na stopniowo kurczącej się mapie walczy więcej niż jedna drużyna. Produkcja studia Respawn Entertainment wzbogaca formułę battle royale o pomysły znane z tzw. hero shooterów. Każdy z bohaterów kontrolowanych przez graczy posiada zestaw konkretnych umiejętności, które czynią go wyjątkowo niebezpiecznym (lub przydatnym) w określonych sytuacjach. Niektóre zdolności ułatwiają poruszanie się po mapie, inne pozwalają leczyć towarzyszy lub atakować wrogów. Właściwe dopasowanie składu drużyny pozwala nam zdobyć przewagę taktyczną nad pozostałymi zespołami. Ciekawym pomysłem są również tzw. sztandary, które pozostają po pokonanych towarzyszach. Jeśli zbierzemy jeden z nich i dotrzemy do konkretnego punktu na mapie, będziemy mogli „wskrzesić” kompana, umożliwiając mu tym samym powrót na pole walki.

W miarę postępów w rozgrywce otrzymujemy punkty doświadczenia, które pozwalają nam awansować na kolejny poziom gracza (maksymalnie 100). Zdobycie poziomu wiąże się też z otrzymaniem nagrody – pakietów Apex (zawierają przedmioty kosmetyczne lub walutę wykorzystywaną do ich tworzenia) oraz żetonów legend, dzięki którym odblokowujemy kolejnych bohaterów.

W Apex Legends możemy grać wyłącznie z innymi. Gra nie posiada kampanii dla pojedynczego gracza – podstawą rozgrywki jest tutaj sieciowy tryb wieloosobowy.

Sezon 8

2 lutego 2021 roku o godzinie 19:00 w Apex Legends wystartował ósmy sezon rozgrywek, zatytułowany Zniszczenie. Wraz z nim w grze pojawiła się nowa Legenda ofensywna – pochodzący z planety Salvo były najemnik oraz ekspert od materiałów wybuchowych Fuse.

Każdy, kto zdecyduje się na zakup przepustki bojowej Zniszczenia natychmiastowo otrzyma skin „Skuta bestia” dla broni Flatline, a także trzy nowe skórki dla Legend (dla Fuse'a, Loby i Gibraltara). Dla posiadaczy karnetu przewidziano również nagrody za otrzymywanie kolejnych poziomów. W ósmym sezonie do zdobycia jest ponad 100 przedmiotów, w tym legendarne skórki „Drastyczne środki” dla Bangalore, „Zła jak diabli” dla Lifeline, czy też skin dla broni Longbow DMR X-1.

Mikropłatności

Apex Legends jest oparte o zmodyfikowany silnik Source Engine (stworzony przez studio Valve i znany m.in. z Half-Life 2). Oprawa graficzna tej produkcji prezentuje przyzwoity poziom. Modelom, animacjom, teksturom i oświetleniu nie można niczego zarzucić, choć pod względem technologicznym produkcja studia Respawn Entertainment bez wątpienia odstaje nieco od najładniejszych strzelanek pierwszoosobowych na rynku. Plusem gry są też ciekawe projekty postaci i lokacji.

Warto odnotować, że gra Apex Legends została wydana w modelu free-to-play z mikropłatnościami (w sklepie wewnątrz gry kupować można wyłącznie przedmioty kosmetyczne).

Ostatnia modyfikacja 29 marca 2022

Tryb gry: multiplayer   Tryb multiplayer: Internet   Liczba graczy: 60  

Ocena użytkowników: 9,5 / 10 na podstawie 2670 głosów czytelników.

Klasyfikacja PEGI Apex Legends

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Apex Legends Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Core i3-6300 3.8 GHz / AMD FX-4350 4.2 GHz
 • 6 GB RAM
 • karta grafiki 1 GB GeForce GT 640 / Radeon HD 7730 lub lepsza
 • 22 GB HDD
 • Windows 7 64-bit
 • Zalecane:
 • Intel Core i5-3570K 3.4 GHz / AMD Ryzen 5 1600 3.2 GHz
 • 8 GB RAM
 • karta grafiki 4 GB GeForce GTX 970 / Radeon R9 290 lub lepsza
 • 22 GB HDD
 • Windows 7 64-bit
PC
PS4
XONE
Switch
PS5
XSX