Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePSPNDSPC3DSiOS
Okładka Myst (1995) (PSP)
OkładkaMyst (1995) (PSP)

Myst (1995)

Jedna z najbardziej uznanych klasycznych gier przygodowych, w której przenosimy sie do surrealistycznego świata wysp Myst, rządzącego się oddmiennymi prawami, które musimy poznać aby rozwiązać jego tajemnice.

Przygodowe | FPP | fantasy | elementy logiczne

Myst (1995) Premiera

15lut1995

PC

13paź2006

PSP

7gru2007

NDS

2maj2009

iOS

27mar2012

3DS

Dostępna na platformie PC, NDS itd. gra Myst to klasyczna gra przygodowa, która dzięki unikalnemu połączeniu wciągającej fabuły, skomplikowanych zagadek oraz oryginalnego klimatu, na stałe zapisała się w annałach gatunku. Za powstanie gry odpowiada amerykańskie studio deweloperskie Cyan, mające na swoim koncie przeznaczone dla młodszego grona odbiorców przygodówki The Manhole, Cosmic Osmo and the Worlds Beyond the Mackerel oraz Spelunx and the Caves of Mr. Seudo. Oryginalna wersja gry ukazała się w 1993 roku na komputerach PC oraz Mac, a następnie doczekała się konwersji na szereg innych platform sprzętowych, takich jak komputery Amiga oraz konsole 3DO, Atari Jaguar, SEGA Saturn i PlayStation. Po kilkunastu latach od premiery, gra trafiła także na handheldy PlayStation Portable, Nintendo DS i Nintendo 3DS, a także popularne urządzenia mobilne.

Fabuła

W grze Myst wcielamy się w rolę mężczyzny, który za sprawą specjalnej księgi przenosi się na tytułową wyspę Myst. Okazuje się, że dzięki podobnym księgom, stworzonym przez pisarza i badacza imieniem Atrus, może on podróżować do innych fantastycznych światów zwanych Wiekami (ang. Ages), zamieszkanych przez rywalizujących ze sobą synów Atrusa. Poszlaki znalezione przez protagonistę w każdym z tych światów, pozwalają poznać mu historię i jego mieszkańców, a finalnie rozwiązać zagadkę ojca i jego dwóch synów, należących do prastarej cywilizacji D’ni.

Mechanika

Gra wykorzystuje klasyczny interfejs point-and-click, a po świecie Mysta poruszamy się w sposób skokowy, obserwując akcję z oczu bohatera. W związku ze specyfiką produkcji, zabawa koncentruje się przede wszystkim na eksploracji i poszukiwaniu poszlak, niezbędnych do rozwiązania głównego wątku fabularnego, a całości towarzyszą liczne zagadki logiczne, cechujące się sporym stopniem skomplikowania i wysokim poziomem trudności. Z reguły wymagają one odpowiedniego manipulowania wyszukanymi mechanizmami oraz wyjątkowego zmysłu obserwacji i umiejętności kojarzenia faktów.

Cechą charakterystyczną gry jest tajemniczy i nieco surrealistyczny świat, w którym nie spotykamy żadnych postaci niezależnych, a poszczególne lokacje odznaczają się przepięknymi krajobrazami oraz obecnością wielu nietypowych konstrukcji. Na wyróżnienie zasługuje również niezwykła dbałość twórców o detale, a każda wibracja skały, kawałek papieru czy dźwięk, może stanowić ważną wskazówkę dla rozwiązania zagadki Atrusa oraz jego synów. Nie bez znaczenia jest także fakt, że podczas zabawy nie możemy zginąć, zaś poczynania gracza wpływają na zakończenie gry i finalny sukces lub porażkę.

Kwestie techniczne

W momencie swej premiery Myst był jedną z najładniej wyglądających gier wideo, zaskakując klimatem i szczegółowością przedstawionego świata. Choć oprawa graficzna gry stworzona została na bazie statycznych, prerendowanych lokacji 2D, Myst wyznaczył swoiste standardy w rozwoju gatunku, stosowane nawet w latach późniejszych, w których królowała już grafika 3D. Nie bez znaczenia dla odbioru gry pozostał też fakt, że twórcy ze studia Cyan bardzo poważnie podchodzili do kolejnych konwersji swojego przeboju na każdą nową platformę sprzętową. Skutkiem tego odświeżone wersje gry, które ukazały się już w XXI wieku, mimo upływu lat nadal robią imponujące wrażenie za sprawą oprawy audiowizualnej oraz niezwykłego klimatu.

Dodatkowe informacje

Oryginalna wersja gry Myst doczekała się trzech remake’ów. Pierwszym z nich był wydany w 1999 roku Myst: Masterpiece Edition, w którym główną nowość stanowiło zwiększenie palety barw z 8-bitowej do 24-bitowej. Rok później na rynku pojawiła się gra realMYST, wykorzystująca nowy, trójwymiarowy silnik graficzny i wprowadzająca możliwość płynnego poruszania się. Kwintesencję wszystkich wersji gry stanowi jednak przygotowany na dwudziestą rocznicę premiery realMYST: Masterpiece Edition, stanowiący połączenie dwóch poprzednich remake’ów, dostosowane do wymagań nowego pokolenia graczy.

Warto jednocześnie odnotować, że wydane już w XXI wieku wersje gry na handheldy PlayStation Portable, Nintendo DS i Nintendo 3DS bazują na wydanej w roku 2000 grze realMYST, oferując m.in. usprawnioną mechanikę, lekko zmienioną warstwę fabularną oraz dodatkową, piątą krainę, zwaną Wiekiem Rime.

Tryb gry: single player  

Nośnik: 1 UMD

Ocena użytkowników: 8,1 / 10 na podstawie 3436 głosów czytelników.

Klasyfikacja PEGI Myst (1995)

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry.

Myst (1995) Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Zalecane:
  • PC AT 486
  • 8MB RAM
PlayStation Portable

PlayStation Portable

  • Wykorzystuje:
  • karta pamięci 32 MB
PC
PSP
NDS
3DS
iOS