Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePCSwitch
Okładka realMYST: Masterpiece Edition (PC)
OkładkarealMYST: Masterpiece Edition (PC)

realMYST: Masterpiece Edition

Przygotowana dla uczczenia 20. rocznicy wydania, w pełni zremasterowana wersja jednej z najważniejszych gier przygodowych wszech czasów.

Przygodowe | FPP | elementy logiczne | indie

realMYST: Masterpiece Edition Premiera

5lut2014

PC

21maj2020

Switch

producent: Cyan Inc. wydawca: Cyan Inc. Strona oficjalna

Gry podobne do realMYST: Masterpiece Edition

Myst (1995)

Schizm: Prawdziwe wyzwanie

Aura: Fate of the Ages

Blisko 20 lat po premierze gry Myst autorzy pierwowzoru postanowili uczcić rocznicę jej wydania - bazując na przygotowanej w 2000 roku trójwymiarowej wersji gry, znanej jako realMYST. Niezależne studio Cyan, dostosowało swój przebój do wymagań i możliwości nowoczesnych komputerów, wzbogacając go jednocześnie o cały szereg nowych elementów.

Gra rozgrywa się w nieco surrealistycznym świecie wyspy zwanej Myst, na którą bohater opowieści przenosi się za sprawą tajemniczej księgi napisanej przez legendarnego badacza i pisarza Atrusa. Okazuje się, że przy jej pomocy można przemieszczać się także pomiędzy różnymi czasami. W ten właśnie sposób, podróżując przez cztery kolejne Wieki, nasz protoplasta poznaje szczegóły dotyczące historii wyspy oraz jej mieszkańców. W zależności od poczynań gracza, Myst można ukończyć na wiele sposobów, zaś w poznaniu największej tajemnicy wyspy pomaga nam wprowadzona już w grze realMYST dodatkowa, piąta epoka zwana Erą Rime.

realMYST: Masterpiece Edition to podobnie jak pierwowzór, klasyczna przygodówka point-and-click, wypełniona mnóstwem zagadek logicznych. W nowej wersji możemy wybrać pomiędzy oryginalnym, skokowym sposobem poruszania się (który stał się wzorem dla wielu następujących po Myst gier przygodowych) oraz swobodnym, powszechnie dziś stosowanym w grach FPP ruchem przy użyciu klawiszy W,S,A,D. Jak nietrudno się domyśleć, najbardziej zauważalną zmianą w grze jest odświeżona szata graficzna. Bazując na trójwymiarowym silniku realMYST, w którym oryginalne prerenderowane obrazy zastąpiono generowanym w czasie rzeczywistym otoczeniem, twórcy zaimplementowali całą gamę dalszych upiększeń, wykorzystując możliwości współczesnych kart graficznych. Należy do nich dynamiczne środowisko, z falującą wodą, padającym deszczem czy kołyszącą się na wietrze roślinnością oraz cykl dnia i nocy, podczas którego możemy obserwować np. wschody i zachody słońca. Gra automatycznie sprawdza wydajność naszego sprzętu, dostosowując ustawienia do jego możliwości.

Do listy wprowadzonych nowości należy też dorzucić usprawnienie oryginalnego interfejsu gry oraz latarkę, dzięki której nocna eksploracja świata staje się znacznie łatwiejsza. W grze wprowadzono system auto-zapisu oraz specjalnych zakładek służących zapamiętywaniu postępów. Przygotowano również interaktywne przewodniki, uczące podstawowych zasad poruszania się i interakcji ze znajdowanymi przedmiotami oraz pomagające w rozwiązaniu co bardziej skomplikowanych zagadek. Listę zmian zamyka oryginalna, monumentalna muzyka z gry, zremasterowana w najwyższej jakości dźwięku 3D.

Tryb gry: single player  

Nośnik: dystrybucja cyfrowa

Ocena użytkowników: 9,2 / 10 na podstawie 106 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe realMYST: Masterpiece Edition: Odpowiednia dla każdego wieku.

realMYST: Masterpiece Edition Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Zalecane:
  • Core 2 Duo 2.2 GHz
  • 4 GB RAM
  • karta grafiki 256 MB (GeForce 6800 lub lepsza)
  • 3 GB HDD
  • Windows XP/7/8
PC
Switch