Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePCSwitchXONEPS4
Okładka Shape of the World (PC)

Shape of the World

Eksperymentalna, pierwszoosobowa gra przygodowa autorstwa niezależnego, kanadyjskiego studia Hollow Tree Games. Shape of the World nie ma klasycznej warstwy fabularnej, a jego głównym celem jest wykreowanie pewnego rodzaju doświadczenia wizualnego.

Przygodowe | FPP | crowdfunding | indie | eksperymentalne/artystyczne | eksploracyjne

Shape of the World to efemeryczna pierwszoosobowa gra przygodowa, w której celem graczy jest eksploracja proceduralnie generowanego świata i obserwowanie zachodzących w nim zmian. Za powstanie gry odpowiada założone przez doświadczonych deweloperów, niezależne kanadyjskie studio Hollow Tree Games, a jej produkcję wsparła udana kampania crowd-fundingowa na serwisie Kickstarter.

Tytuł nie posiada tradycyjnej fabuły sensu stricto, a celem rozgrywki jest wykreowanie pewnego rodzaju doświadczenia wizualnego. Wcielając się w postać bezimiennego wędrowca przemierzamy otaczający nas świat, w którym samą swoją obecnością wprowadzamy rozmaite zmiany. Odbywa się to zarówno w sposób bierny – kiedy po prostu podążamy wyznaczoną ścieżką, a także aktywnie – kiedy modelujemy świat, nadając mu określone kolory i decydując ile powinno znajdować się w nim roślinności.

Świat gry generowany jest losowo i zmienia się nieustannie w toku zabawy. Kiedy zawrócimy do raz odwiedzonego miejsca, zauważymy np. że drzewa rosną zupełnie inaczej niż kiedy uprzednio je mijaliśmy. Dodatkowo po świecie rozsiane są specjalne obeliski, do których prowadzą nas niewielkie duszki. Ich aktywowanie w drastyczny sposób zmienia scenerię, w jakiej się znajdujemy. Mimo to nie jesteśmy skazani na podążanie wyznaczoną ścieżką, a gra wręcz nagradza więc za chodzenie własnymi drogami i tzw. „inteligentne zwiedzanie”.

Jak na typowo eksperymentalną produkcję przystało, Shape of the World odznacza się nietypową, dość minimalistyczną oprawą graficzną, wykreowaną za pomocą silnika Unreal Engine 4. Świat gry łączy umowne, szare kształty i kontury z jaskrawymi barwami, nabierając przez to iście artystycznego charakteru. Tytuł przeznaczony jest więc raczej dla tych, którzy szukają w grach czegoś nowego i oryginalnego, oferując w zamian ciekawe doznania wizualne przy dźwiękach nastrojowej muzyki.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Gry podobne do Shape of the World

Klasyfikacja PEGI Shape of the World

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry.

Wymagania sprzętowe Shape of the World

PC Windows

Rekomendowane: Quad Core 2.4 GHz, 8 GB RAM, karta grafiki 3 GB GeForce GTX 780 / Radeon R9 290X lub lepsza, 2 GB HDD, Windows 7 64-bit
Minimalne: Dual Core 3.0 GHz, 4 GB RAM, karta grafiki 1 GB GeForce GTX 750 / Radeon R7 260X lub lepsza, 2 GB HDD, Windows 7 64-bit

Wieści ze świata (Shape of the World, Project CARS, Wiedźmin 3: Dziki Gon) 2/6/15
Wieści ze świata (Shape of the World, Project CARS, Wiedźmin 3: Dziki Gon) 2/6/15

wiadomość2 czerwca 2015

Dziś piszemy m.in. o dwóch nowych projektach w serwisie Kickstarter – Shape of the World oraz Defragmented, patchu do gry Project Cars, aktualizacji Grand Theft Auto Online oraz dwóch nowych DLC dla Wiedźmina 3: Dziki Gon. Witajcie w wieściach ze świata - codziennej porcji krótkich wiadomości.

PC
PS4
XONE
Switch