Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePCXONEPS4Switch
Okładka Return of the Obra Dinn (PC)

Return of the Obra Dinn

Return of the Obra Dinn to przygodówka FPP autorstwa Lucasa Pope’a, w której jako śledczy pracujący dla XIX-wiecznej Kompanii Wschodnioindyjskiej musimy odkryć prawdę stojącą za zaginięciem całej załogi statku handlowego.

Przygodowe | FPP | detektywistyczne | statki | indie | eksperymentalne/artystyczne | XIX wiek

Okładka Return of the Obra Dinn (PC)

producent: Lucas Pope

wydawca: Lucas Pope

Strona oficjalna

data premiery gry:

18paź2018

PC

18paź2019

PS4 XONE Switch

Return of the Obra Dinn to detektywistyczna przygodówka rozgrywana z perspektywy pierwszoosobowej. Produkcję opracował Lucas Pope, czyli twórca m.in Papers, Please i The Republia Times.

Tytułowy Obra Dinn to potężny statek handlowy, który w 1802 roku wyruszył z londyńskiego portu na długi rejs do Azji z dwustoma tonami cennych towarów na pokładzie. Miał dotrzeć do Przylądka Dobrej Nadziei w ciągu sześciu miesięcy, a następnie kontynuować dalej swoją podróż. Niestety, nigdy nie dopłynął do tego punktu i po krótkich poszukiwaniach frachtowiec uznano za zaginiony. Ku zaskoczeniu wszystkich, sześć lat później, 14 października 1808 roku, Obra Dinn zawinął do portu w Londynie. Jego żagle były uszkodzone, a na pokładzie nie było żywej duszy. Gracze wcielają się w agenta ubezpieczeniowego pracującego dla Kompanii Wschodnioindyjskiej. Bohater musi dostać się na statek i ustalić, co tak naprawdę się wydarzyło. Kluczową rolę w odkrywaniu prawdy odgrywa dziennik kapitana, który najpierw trzeba jednak odszukać.

Scenariusz jest klasyczną opowieścią detektywistyczną, w której powoli odkrywamy kolejne fragmenty układanki i przy odrobinie wysiłku możliwe jest wydedukowanie prawdy zanim zrobi to główny bohater. Gra jest przygodówką, więc testowany jest przede wszystkim nasz spryt, a zabawa polega głównie na eksplorowaniu pokładu statku i rozwiązywaniu łamigłówek. Same zagadki nie przypominają jednak standardowych dla tego gatunku, polegających na zbieraniu przedmiotów i wykorzystywania ich na elementach otoczenia - zajmujemy się szukaniem śladów oraz zestawianiem ich z zapisami w dzienniku kapitana, co pozwala nam ustalić prawdę.

Return of the Obra Dinn jest projektem odmiennym od wcześniejszych tytułów Lucasa Pope'a. Zabrakło w nim kontekstu politycznego, a mechanizmy rozgrywki są bardziej tradycyjne. Autor nie zrezygnował z ciekawych eksperymentów, tyle że tutaj obejmują one sposób opowiadania fabuły i generowania grafiki. Oprawa wizualna wykonana została w 3D, co pozwala na swobodną eksplorację statku. Jednocześnie jednak autor postawił na pełen pikseli czarno-biały styl, skutecznie naśladujący wygląd wczesnych gier z komputera Apple II.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena czytelników: 9,2 / 10 na podstawie 664 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 8,9 / 10 na podstawie 135 głosów czytelników.

Centrum Nintendo Switch - Wszystko o konsoli i jej grach

Gry podobne do Return of the Obra Dinn

Klasyfikacja PEGI Return of the Obra Dinn

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Return of the Obra Dinn

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Intel Core i5 2.0 GHz
  • 4 GB RAM
  • karta grafiki Intel HD lub lepsza
  • 2 GB HDD
  • Windows 7
Return of the Obra Dinn - nagradzana przygodówka zawita na konsole
Return of the Obra Dinn - nagradzana przygodówka zawita na konsole

wiadomość5 września 2019

Lucas Pope poinformował, że jego obsypana nagrodami przygodówka Return of the Obra Dinn doczeka się wersji konsolowych. Premiera ma nastąpić jesienią tego roku.

Return of the Obra Dinn niezależną grą roku według IGF Awards 2019
Return of the Obra Dinn niezależną grą roku według IGF Awards 2019

wiadomość21 marca 2019

Ogłoszono zwycięzców Independent Games Festival. Za najlepszą grę niezależną roku uznano przygodówkę Return of the Obra Dinn.

Return of the Obra Dinn z największą liczbą nominacji do nagród IGF
Return of the Obra Dinn z największą liczbą nominacji do nagród IGF

wiadomość4 stycznia 2019

Ogłoszono listę produkcji nominowanych do IGF Awards, czyli najbardziej prestiżowych nagród przyznawanych grom niezależnym. O statuetki zawalczą takie tytuły jak Return of the Obra Dinn, Opus Magnum, Noita oraz Do Not Feed the Monkeys.

Kolejna gra twórcy Papers, Please ukaże się w przyszłym tygodniu
Kolejna gra twórcy Papers, Please ukaże się w przyszłym tygodniu

wiadomość11 października 2018

Return of the Obra Dinn - nowa produkcja niezależnego twórcy Lucasa Pope’a, autora Papers, Please – za tydzień trafi na komputery PC i Mac.

Return of the Obra Dinn  - gra autora Papers, Please ukaże się jesienią
Return of the Obra Dinn - gra autora Papers, Please ukaże się jesienią

wiadomość16 września 2018

Autor Papers, Please - czyli Lucas Pope - wypuścił nowy zwiastun swojego kolejnego projektu, czyli przygodówki Return of the Obra Dinn. Ogłosił również, że gra ukaże się jesienią tego roku.

PC
PS4
XONE
Switch