Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePCPS4XONESwitch
Okładka Return of the Obra Dinn (PC)
OkładkaReturn of the Obra Dinn (PC)

Return of the Obra Dinn

Return of the Obra Dinn to przygodówka FPP autorstwa Lucasa Pope’a, w której jako śledczy pracujący dla XIX-wiecznej Kompanii Wschodnioindyjskiej musimy odkryć prawdę stojącą za zaginięciem całej załogi statku handlowego.

Przygodowe | FPP | detektywistyczne | statki | indie | eksperymentalne/artystyczne | XIX wiek

Return of the Obra Dinn Premiera

18paź2018

PC

18paź2019

PS4 XONE Switch

producent: Lucas Pope wydawca: Lucas Pope Strona oficjalna

Gry podobne do Return of the Obra Dinn

Titanic: Honor and Glory

Obduction

The Witness

Return of the Obra Dinn to detektywistyczna przygodówka rozgrywana z perspektywy pierwszoosobowej. Produkcję opracował Lucas Pope, czyli twórca m.in Papers, Please i The Republia Times.

Tytułowy Obra Dinn to potężny statek handlowy, który w 1802 roku wyruszył z londyńskiego portu na długi rejs do Azji z dwustoma tonami cennych towarów na pokładzie. Miał dotrzeć do Przylądka Dobrej Nadziei w ciągu sześciu miesięcy, a następnie kontynuować dalej swoją podróż. Niestety, nigdy nie dopłynął do tego punktu i po krótkich poszukiwaniach frachtowiec uznano za zaginiony. Ku zaskoczeniu wszystkich, sześć lat później, 14 października 1808 roku, Obra Dinn zawinął do portu w Londynie. Jego żagle były uszkodzone, a na pokładzie nie było żywej duszy. Gracze wcielają się w agenta ubezpieczeniowego pracującego dla Kompanii Wschodnioindyjskiej. Bohater musi dostać się na statek i ustalić, co tak naprawdę się wydarzyło. Kluczową rolę w odkrywaniu prawdy odgrywa dziennik kapitana, który najpierw trzeba jednak odszukać.

Scenariusz jest klasyczną opowieścią detektywistyczną, w której powoli odkrywamy kolejne fragmenty układanki i przy odrobinie wysiłku możliwe jest wydedukowanie prawdy zanim zrobi to główny bohater. Gra jest przygodówką, więc testowany jest przede wszystkim nasz spryt, a zabawa polega głównie na eksplorowaniu pokładu statku i rozwiązywaniu łamigłówek. Same zagadki nie przypominają jednak standardowych dla tego gatunku, polegających na zbieraniu przedmiotów i wykorzystywania ich na elementach otoczenia - zajmujemy się szukaniem śladów oraz zestawianiem ich z zapisami w dzienniku kapitana, co pozwala nam ustalić prawdę.

Return of the Obra Dinn jest projektem odmiennym od wcześniejszych tytułów Lucasa Pope'a. Zabrakło w nim kontekstu politycznego, a mechanizmy rozgrywki są bardziej tradycyjne. Autor nie zrezygnował z ciekawych eksperymentów, tyle że tutaj obejmują one sposób opowiadania fabuły i generowania grafiki. Oprawa wizualna wykonana została w 3D, co pozwala na swobodną eksplorację statku. Jednocześnie jednak autor postawił na pełen pikseli czarno-biały styl, skutecznie naśladujący wygląd wczesnych gier z komputera Apple II.

Tryb gry: single player  

Ocena użytkowników: 9,3 / 10 na podstawie 789 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 8,9 / 10 na podstawie 135 głosów czytelników.

Klasyfikacja PEGI Return of the Obra Dinn

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Return of the Obra Dinn Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Intel Core i5 2.0 GHz
  • 4 GB RAM
  • karta grafiki Intel HD lub lepsza
  • 2 GB HDD
  • Windows 7
PC
PS4
XONE
Switch