Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 18 marca 2018, 15:02

Odświeżone wersje wszystkich części Myst trafią do sprzedaży w tym roku

Studio Cyan ogłosiło właśnie, że odzyskało prawa do wydania wszystkich gier z przygodowej serii Myst. Dzięki temu jeszcze w tym roku pojawią się one w sprzedaży w odświeżonych i poprawionych wersjach, w pełni współpracujących z systemem Windows 10. Publikacja tytułów będzie towarzyszyć obchodom dwudziestej piątej rocznicy istnienia cyklu.

Legendarny przygodówkowy cykl Myst obchodzi w tym roku dwudzieste piąte urodziny. Na oficjalnej stronie serii pojawił się właśnie komunikat zapowiadający nowe atrakcje dla jej wiernych fanów. Autorami wpisu są deweloperzy z amerykańskiego studia Cyan, które od samych początków nieprzerwanie rozwija i wspiera markę. Twórcy potwierdzili, że dzięki pozyskaniu funduszy oraz po trudnych negocjacjach z wieloma partnerami, udało im się wreszcie pozyskać prawa do wydania wszystkich części Myst. Gry mają jeszcze w tym roku trafić do dystrybucji cyfrowej na PC. Będą one dostępne w zupełnie odświeżonych wersjach, oferujących wsparcie dla systemu Windows 10 oraz dodatkowe poprawki, których natura pozostaje jednak tajemnicą.

Na razie nie znamy przybliżonej daty premiery gier, ale nastąpi ona najprawdopodobniej w okolicach września. W tym miesiącu wypada bowiem wspomniana już rocznica istnienia Myst. Cyan planuje także kolekcjonerskie pudełkowe wydanie całego cyklu. Więcej szczegółów, w tym listę planowanych tytułów, powinniśmy poznać w najbliższym czasie. Cyan potencjalnie planuje także kolejną pełnoprawną odsłonę Mysta. Jej zapowiedź będzie jednak miała miejsce najpewniej dopiero w 2019 roku. W tej chwili deweloper pracuje także nad zupełnie nowym projektem zatytułowanym Firmament, który zapowiedziany został na początku tego miesiąca.

Większość gier z serii wciąż możemy kupić w serwisie Steam i GOG. Na razie nie wiemy, jak bardzo będą od nich różnić się nowe edycje tytułów, planowane przez Cyan

Produkcje spod szyldu Myst to klasyczne przygodówki nastawione na skomplikowane zagadki logiczne, w których akcję obserwujemy z perspektywy pierwszej osoby. Pierwsza odsłona serii przez wiele lat szczyciła się tytułem najlepiej sprzedającej się gry na PC. W skład cyklu formalnie wchodzi sześć produkcji: Myst, Riven: The Sequel to Myst, Myst III: Exile, Myst Online: Uru Live, Myst IV: Objawienie oraz Myst V: Koniec Wieków. Oryginalny Myst doczekał się także aż dwóch remake'ów. Pierwszy z nich ukazał się w 2000 roku (RealMYST), a drugi w 2014 roku (RealMYST: Masterpiece Edition).

  1. Oficjalna strona Myst