Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePCiOSAND
Okładka RealMYST (PC)
OkładkaRealMYST (PC)

RealMYST

Trójwymiarowa wersja klasycznej gry przygodowej Myst, wzbogacona o kilka nowych zagadek do rozwikłania oraz zmienione w stosunku do pierwowzoru zakończenie.

Przygodowe | FPP | point-and-click | elementy logiczne

RealMYST Premiera

17lis2000

PC

14cze2012

iOS

26sty2017

AND

Gra realMyst jest zremasterowaną wersją kultowej gry przygodowej Myst, która ukazała się pierwotnie w roku 1995 na komputerach PC oraz Mac. Komercyjny sukces oryginału sprawił, że po kilku latach od jego premiery twórcy ze studia Cyan postanowili ponownie sięgnąć po znaną już historię i odświeżyć ją z wykorzystaniem znacznie bardziej zaawansowanych narzędzi. I choć w maju 2000 roku ukazała się rozszerzona wersja gry zatytułowana Myst: Masterpiece Edition, w której m.in. urozmaicono paletę barw prerenderowanych scenerii, prawdziwą rewolucję przyniosła dopiero opisywana, gruntownie odświeżona produkcja.

Fabuła

Pod względem fabularnym realMyst różni się od swojego pierwowzoru nieznacznie, a zmiany w scenariuszu podyktowane były troską o spójność gry z innymi częściami serii, a także inspirowanymi nią powieściami. Akcja przenosi nas więc ponownie na tytułową, tajemniczą wyspę Myst, gdzie za sprawą ksiąg napisanych przez niejakiego Atrusa podróżować będziemy pomiędzy wiekami, poznając szczegółowe losy fantastycznej krainy i jej mieszkańców.

Mechanika

Pod względem mechaniki realMyst również różni się nieco od oryginalnego Mysta, a to głównie za sprawą wprowadzenia możliwości swobodnego poruszania się (wobec trybu skokowego, dostępnego w oryginalnej wersji gry). Rozszerzeniu uległa również sama zawartość gry. Poza czterema znanymi z pierwowzoru epokami, twórcy wprowadzili bowiem piątą, dodatkową erę, zwaną Erą Rime. Znalezione w niej wskazówki pozwalają rozwiązać oryginalną tajemnicę, jednocześnie modyfikując nieco możliwe zakończenia gry.

Kwestie techniczne

W porównaniu z pierwotną wersją gry, największy atut realMysta stanowi zupełnie nowy silnik graficzny, w którym dwuwymiarowe, prerenderowane obrazy zastąpiono trójwymiarowym i generowanym w czasie rzeczywistym otoczeniem. Dzięki temu świat Myst zyskał nie tylko na szczegółowości i kolorycie, ale pojawiły się w nim także efekty świetlne, cykle dnia i nocy oraz zjawiska atmosferyczne, takie jak deszcz czy błyskawice. Zmiany w oprawie gry przyczyniły się jednak do znacznego wzrostu wymagań sprzętowych, co stało się jednym z głównych zarzutów, wysuwanych wobec pecetowej wersji realMyst.

Tryb gry: single player  

Nośnik: 1 CD

Ocena użytkowników: 8,6 / 10 na podstawie 1109 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe RealMYST: Odpowiednia dla każdego wieku.

RealMYST Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Zalecane:
  • Pentium II 450 Mhz
  • 64 MB RAM
  • akcelerator 3D
  • karta dźwiękowa
PC
iOS
AND