Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePCiOSAND
Okładka RealMYST (PC)

RealMYST

Trójwymiarowa wersja klasycznej gry przygodowej Myst, wzbogacona o kilka nowych zagadek do rozwikłania oraz zmienione w stosunku do pierwowzoru zakończenie.

Przygodowe | FPP | point-and-click | elementy logiczne

Okładka RealMYST (PC)

data premiery gry:

17lis2000

PC

14cze2012

iOS

26sty2017

AND

Gra realMyst jest zremasterowaną wersją kultowej gry przygodowej Myst, która ukazała się pierwotnie w roku 1995 na komputerach PC oraz Mac. Komercyjny sukces oryginału sprawił, że po kilku latach od jego premiery twórcy ze studia Cyan postanowili ponownie sięgnąć po znaną już historię i odświeżyć ją z wykorzystaniem znacznie bardziej zaawansowanych narzędzi. I choć w maju 2000 roku ukazała się rozszerzona wersja gry zatytułowana Myst: Masterpiece Edition, w której m.in. urozmaicono paletę barw prerenderowanych scenerii, prawdziwą rewolucję przyniosła dopiero opisywana, gruntownie odświeżona produkcja.

Fabuła

Pod względem fabularnym realMyst różni się od swojego pierwowzoru nieznacznie, a zmiany w scenariuszu podyktowane były troską o spójność gry z innymi częściami serii, a także inspirowanymi nią powieściami. Akcja przenosi nas więc ponownie na tytułową, tajemniczą wyspę Myst, gdzie za sprawą ksiąg napisanych przez niejakiego Atrusa podróżować będziemy pomiędzy wiekami, poznając szczegółowe losy fantastycznej krainy i jej mieszkańców.

Mechanika

Pod względem mechaniki realMyst również różni się nieco od oryginalnego Mysta, a to głównie za sprawą wprowadzenia możliwości swobodnego poruszania się (wobec trybu skokowego, dostępnego w oryginalnej wersji gry). Rozszerzeniu uległa również sama zawartość gry. Poza czterema znanymi z pierwowzoru epokami, twórcy wprowadzili bowiem piątą, dodatkową erę, zwaną Erą Rime. Znalezione w niej wskazówki pozwalają rozwiązać oryginalną tajemnicę, jednocześnie modyfikując nieco możliwe zakończenia gry.

Kwestie techniczne

W porównaniu z pierwotną wersją gry, największy atut realMysta stanowi zupełnie nowy silnik graficzny, w którym dwuwymiarowe, prerenderowane obrazy zastąpiono trójwymiarowym i generowanym w czasie rzeczywistym otoczeniem. Dzięki temu świat Myst zyskał nie tylko na szczegółowości i kolorycie, ale pojawiły się w nim także efekty świetlne, cykle dnia i nocy oraz zjawiska atmosferyczne, takie jak deszcz czy błyskawice. Zmiany w oprawie gry przyczyniły się jednak do znacznego wzrostu wymagań sprzętowych, co stało się jednym z głównych zarzutów, wysuwanych wobec pecetowej wersji realMyst.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Nośnik: 1 CD

Ocena czytelników: 8,6 / 10 na podstawie 1103 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe RealMYST

odpowiednia dla każdego wieku

Wymagania sprzętowe RealMYST

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • Pentium II 450 Mhz
  • 64 MB RAM
  • akcelerator 3D
  • karta dźwiękowa
Wiemy więcej nt. Myst V: End of Ages

wiadomość16 kwietnia 2005

Nawet pierwsza generacja procesorów graficznych nVidia GeForce, pamiętająca 1999 rok, będzie ponoć w stanie obsłużyć piątą odsłonę cyklu Myst o podtytule End of Ages. Przekonamy się o tym jesienią bieżącego roku, gdyż właśnie wtedy rozpocznie się rozprowadzanie nowego dzieła firmy Cyan Worlds przez korporację Ubisoft Entertainment. Mamy dla Was świeżą porcję informacji na omawiany temat.

Vikings vs. Pirates nowym dziełem ojców cyklu Myst?

wiadomość13 marca 2004

Od blisko dwóch tygodni w Polsce można legalnie nabyć grę przygodowo-logiczną o nazwie Uru: Ages Beyond Myst, kosztującą 119,90 PLN i dystrybuowaną przez firmę Cenega Poland. Czwartą część kultowej serii Myst stworzyli pracownicy studia Cyan Worlds, którzy prawdopodobnie przygotowują obecnie następny produkt elektroniczno-rozrywkowy.

10 rocznica serii Myst

wiadomość28 września 2003

Dokładnie 24 września minęła dziesiąta rocznica wydania pierwszej gry z cykl Myst. Na tą okazję zespół Cyan Worlds, Inc. opublikował na łamach serwisu urulive.ubi.com pierwszy rozdział wydanej w 1994 roku książki pt. „Myst: The Book of Atrus”. Prawdziwym jednak solenizantem jest Ryan Miller – twórca serii gier i autor powieści.

Ubi Soft i seria Myst - związani do 2008 roku

wiadomość9 października 2002

Znany wydawca, firma Ubi Soft zawarła umowę z firmą Cyan Worlds, na mocy której do 2008 roku będzie wyłącznym, ogólnoświatowym wydawcą gier z serii Myst, w tym też tworzonego obecnie MMO - Myst Online. Nie można nie powiedzieć, iż jest to intratne porozumienie, bowiem gry z tej serii sprzedały się łącznie w ponad 11 milionach egzemplarzy na całym świecie (ostania część Myst 3: Exile w ponad milionie egzemplarzy).

Myst III: Exile – świetne wyniki sprzedaży

wiadomość2 czerwca 2001

Seria przygodowych gier z pod znaku „Myst” wzbudza podziw i zazdrość producentów oraz dystrybutorów gier jeżeli chodzi o wyniki sprzedaży. Przez pierwsze dwa tygodnie (w USA) sprzedano 75 000 egzemplarzy Myst III: Exile.

PC
iOS
AND