Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePC
Okładka Myst IV: Revelation (PC)

Myst IV: Objawienie PC

Myst IV: Revelation

Czwarta odsłona niezwykle popularnej serii „Myst” (pierwszą część wydano na początku lat 90-tych). Mamy tu do czynienia z przygodówką rozgrywaną w statycznym otoczeniu.

Przygodowe

PC Windows
Okładka Myst IV: Revelation (PC)

producent: Ubisoft

wydawca: Ubisoft

wydawca PL: Cenega S.A.

Strona oficjalna

Polskie napisy i dialogiPolskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

28września2004

15grudnia2004

pudełko PL

25września2018

Steam

Czwarta odsłona niezwykle popularnej serii „Myst” (pierwszą część wydano na początku lat 90-tych). Mamy tu do czynienia z przygodówką rozgrywaną w statycznym otoczeniu. Czwarta część serii to swoisty powrót do korzeni (biorąc pod uwagę, to co zobaczyliśmy w Uru: Ages Beyond Myst), co oznacza, iż gracz porusza się po oddanych z fotorealistyczną dokładnością planszach, a wszystkie polecenia wydaje przy użyciu myszy.

„Myst IV: Revelation” w równym stopniu ma zadowolić nowicjuszy, jak i tych, którzy świetnie pamiętają poprzednie odsłony serii. W grze pojawiają się dobrze znane wątki. Gracz poznaje na przykład losy Sirrusa i Achenara, dwóch złoczyńców, którzy pojawili się w pierwszej części „Myst”. W ramach kary zostali oni rozdzieleni. Osadzono ich w oddzielnych światach pełniących rolę więzień. Fabuła czwartej części „Myst” koncentruje się natomiast na okolicznościach zaginięcia pewnej dziewczynki. Aby ją odnaleźć gracz wyrusza do światów, w których osadzono wspomnianych złoczyńców. Musi zrozumieć motywy ich działania, tylko wtedy będzie mógł doprowadzić "śledztwo" do końca.

Odwiedzane światy przypominają krainy znane z poprzednich części „Mysta”. Są one wypełnione zagadkowymi konstrukcjami. Wiele z nich skrywa w sobie cenne tajemnice, gracz musi je oczywiście odkryć. Podstawowa różnica, która odróżnia najnowszego „Mysta” od poprzednich odsłon serii to nieliniowość rozgrywki. W pewnych momentach gry należy dokonać wyboru. Będzie on miał znaczący wpływ na przebieg rozgrywki i zakończenie. W dalszym ciągu znaczną część gry spędza się na rozwiązywaniu zagadek, większość z nich została przygotowana przez Sirrusa i Achenara.

Oprawa wizualna „Myst IV: Revelation” została dopasowana do możliwości współczesnych PeCetów. Gracz porusza się po fotorealistycznym otoczeniu, od czasu do czasu spotyka postaci, z którymi może porozmawiać. Są to prawdziwi aktorzy, pojawiają się oni też w licznych filmikach przerywnikowych. Jako ciekawostkę należy potraktować możliwość robienia zdjęć. Są one gromadzone w specjalnym dzienniku, do którego zawsze można zaglądać. Za muzykę odpowiedzialni są dwaj sławni kompozytorzy: Jack Wall oraz Peter Gabriel.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Nośnik: 2 DVD

Ocena czytelników: 8,5 / 10 na podstawie 952 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 119,90 PLN

Klasyfikacja PEGI Myst IV: Objawienie

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra może przestraszyć młodsze dzieci.

Wymagania sprzętowe Myst IV: Objawienie

PC Windows

PC Windows

  • Zalecane: Pentium 4 1.4 GHz, 256 MB RAM, karta grafiki 64MB, 8 GB HDD
Myst IV: Objawienie - recenzja gry
Myst IV: Objawienie - recenzja gry

Recenzja 15 grudnia 2004, 09:41

Od samego początku każda z części serii Myst była arcydziełem sama w sobie. I jeśli nie pod względem fabuły, chociaż pewnie ze świecą należałoby takiego szukać, kto mógłby się tutaj do czegoś doczepić, to na pewno za każdym razem oprawa graficzna potrafiła rzucić na kolana największych nawet malkontentów. Wspaniale wykreowane światy, cudownie odwzorowane, dopracowane nawet w najdrobniejszym szczególe, stały się, na równi z poziomem trudności zagadek, wyznacznikiem całej serii i niedościgłym wzorem dla innych. I o ile ograniczenia techniczne, jakie zmusiły braci Millerów w 1993 roku do użycia raptem 256-kolorowej palety barw, stanowiły dość poważną przeszkodę, o tyle z czasem, dzięki rozwojowi techniki, bariery te znikały, a gracze zachwycali się coraz piękniejszymi krajobrazami. Już Riven, wydany aż na pięciu płytach, zdumiewał wszystkich, że na ekranie monitora można wyczarować takie wspaniałości. Exile, ugruntował jedynie tę opinię, że Myst jest najlepiej dopracowaną pod względem graficznym serią gier przygodowych w historii. Ale mało kto był przygotowany na to, co dane nam było ujrzeć w części czwartej...