Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePC
Okładka Reah: Zmierz sie z Nieznanym (PC)

Reah: Zmierz się z Nieznanym PC

Reah: Zmierz sie z Nieznanym

Stworzona przez polskie studio deweloperskie LK Avalon gra przygodowa, której akcja rozgrywa się w dalekiej przyszłości. Uwięziony na odległej planecie dziennikarz stara się znaleźć drogę na Ziemię, a przy okazji rozwikłać kilka problemów dręczących tamtejszych mieszkańców.

Przygodowe | polskie

PC Windows
Okładka Reah: Zmierz sie z Nieznanym (PC)

producent: LK Avalon

wydawca: Project Two

wydawca PL: LK Avalon

Strona oficjalna   Pomoc techniczna

Polskie napisy i dialogiPolskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

21sierpnia1998

21sierpnia1998

pudełko PL

Firma Laboratorium Komputerowe Avalon uznawana jest za jednego z pionierów produkcji gier w Polsce. W latach 80. ubiegłego wieku grupa ta zasłynęła kilkoma znakomitymi przygodówkami adresowanymi na komputery 8-bitowe. Z czasem w LK Avalon zaczęto przygotowywać także gry na komputery PC. Reah: Zmierz się z nieznanym to niewątpliwie jeden z najciekawszych i najlepszych tytułów w dorobku firmy.

Akcja gry toczy się w bliżej nieokreślonej przyszłości. Ludzie rozwinęli technologię pozwalającą na podróże międzygwiezdne i rozpoczęli kolonizację obcych planet. Jedną z nich była Reah. Choć nie przedstawiała ona żadnych walorów strategicznych bądź gospodarczych, na jej powierzchnię wysłano spory oddział wojskowy. Początkowo sprawa wzbudziła medialne zainteresowanie, jednak szybko przestano się nią zajmować. Tylko jeden dziennikarz okazał się na tyle dociekliwy, by w końcu uzyskać pozwolenie podróży na Reah, zwiedzenia planety, a po powrocie dokładnego opisania swoich spostrzeżeń. Niestety, nie wszystko poszło zgodnie z planem. Po dotarciu na planetę okazało się, że portal prowadzący na Ziemię uległ awarii. Tym samym dziennikarz musi na własną rękę znaleźć drogę powrotu.

Graczom przychodzi rzecz jasna wcielić się w rolę uwięzionego na Reah dziennikarza. Tytułowa planeta jest jednak dziwnym miejscem, w którym przybyszowi trudno o pomoc.

Rozgrywka w Reah: Zmierz się z nieznanym toczy się w sposób liniowy i nie ma możliwości bezpośredniego wpływu na chronologię zdarzeń. Na szczęście poszczególne lokacje w grze są bardzo dopracowane i ciekawe, dzięki czemu nawet nieliniowa fabuła nie nudzi się.

Podstawą jest przeszukiwanie lokacji, znajdowanie przedmiotów, wysłuchiwanie monologów bohaterów niezależnych i rozwiązywanie łamigłówek. Te ostatnie, choć stosunkowo nieliczne, stanowią prawdziwą ozdobę gry i często wymagają wysilenia szarych komórek. Na szczęście, twórcy Reah: Zmierz się z nieznanym pomyśleli także o mniej bystrych graczach, którym często podpowiedzią służy główny bohater.

Oprawa audio-wizualna gry stoi na bardzo wysokim, jak na czas premiery, poziomie. Reah wykorzystuje prerenderowaną grafikę 3D. W poszczególnych lokacjach gracz ma możliwość wykonania pełnego obrotu o 360 stopni, a miejscami patrzenia także w górę. Wszystko to sprawia, że otoczenie w grze wydaje się żywe i wyjątkowo bogate w szczegóły.

Bardzo dobrze wypadają także filmowe fragmenty z bohaterami niezależnymi, w których wcielili się znani polscy aktorzy. Ścieżkę dźwiękową utrzymaną w rytmach techno, ambient i drum'n'bass stworzyły takie zespoły jak Fading Colours, Gagarin 108 i Mesmerisa. Uwagę zwracają też bardzo naturalne dźwięki otoczenia (m.in. śpiew ptaków oraz kroki).

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Nośnik: 6 CD

Ocena gry 8.5 / 10 na podstawie 613 ocen czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 99 PLN

Gry podobne do Reah: Zmierz się z Nieznanym

Wymagania wiekowe Reah: Zmierz sie z Nieznanym

odpowiednia dla każdego wieku

Wymagania sprzętowe Reah: Zmierz się z Nieznanym

PC Windows

PC Windows

Rekomendowane: Pentium 233 Mhz, 32 MB RAM, karta dźwiękowa

Polskie studio Detalion kończy działalność

wiadomość7 marca 2005

Smutne wieści płyną z obozu polskich programistów, zrzeszonych pod szyldem Detalion. Twórcy takich gier jak Schizm, czy Sentinel: Descendants in Time poinformowali przed kilkoma dniami o zakończeniu działalności na polu produkcji programów rozrywkowych.

250 000 Schizmów

wiadomość12 listopada 2002

Firma LK Avalon informuje, że w okresie od premiery do końca września br. na całym świecie sprzedanych zostało ponad 250.000 sztuk Schizm'ow. Gra dystrybuowana jest w Europie, Ameryce Północnej, Dalekim Wschodzie i Australii.

Schizm i Reah w pakiecie DVD

wiadomość28 października 2002

Już za kilkanaście dni w sklepach pojawi się pak zawierający pełne wersje dwóch hitów przygodowych na dwóch płytach DVD. Będą to gry Schizm oraz Reah. Na dwóch płytach DVD znajdzie się wiec mnóstwo przygody w najlepszym wydaniu.