Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePC
Okładka Reah: Face the Unknown (PC)
OkładkaReah: Face the Unknown (PC)

Reah: Zmierz się z Nieznanym PC

Reah: Face the Unknown

Stworzona przez polskie studio deweloperskie LK Avalon gra przygodowa, której akcja rozgrywa się w dalekiej przyszłości. Uwięziony na odległej planecie dziennikarz stara się znaleźć drogę na Ziemię, a przy okazji rozwikłać kilka problemów dręczących tamtejszych mieszkańców.

Przygodowe | polskie

Reah: Zmierz się z Nieznanym Premiera PC

21sierpnia1998

pudełko PL

21sierpnia1998

producent: LK Avalon wydawca: Project Two wydawca PL: LK Avalon Strona oficjalna

Polskie napisy i dialogiPolskie napisy i dialogi

Gry podobne do Reah: Zmierz się z Nieznanym

Schizm: Prawdziwe wyzwanie

Myst IV: Objawienie

Myst III: Exile

Firma Laboratorium Komputerowe Avalon uznawana jest za jednego z pionierów produkcji gier w Polsce. W latach 80. ubiegłego wieku grupa ta zasłynęła kilkoma znakomitymi przygodówkami adresowanymi na komputery 8-bitowe. Z czasem w LK Avalon zaczęto przygotowywać także gry na komputery PC. Reah: Zmierz się z nieznanym to niewątpliwie jeden z najciekawszych i najlepszych tytułów w dorobku firmy.

Akcja gry toczy się w bliżej nieokreślonej przyszłości. Ludzie rozwinęli technologię pozwalającą na podróże międzygwiezdne i rozpoczęli kolonizację obcych planet. Jedną z nich była Reah. Choć nie przedstawiała ona żadnych walorów strategicznych bądź gospodarczych, na jej powierzchnię wysłano spory oddział wojskowy. Początkowo sprawa wzbudziła medialne zainteresowanie, jednak szybko przestano się nią zajmować. Tylko jeden dziennikarz okazał się na tyle dociekliwy, by w końcu uzyskać pozwolenie podróży na Reah, zwiedzenia planety, a po powrocie dokładnego opisania swoich spostrzeżeń. Niestety, nie wszystko poszło zgodnie z planem. Po dotarciu na planetę okazało się, że portal prowadzący na Ziemię uległ awarii. Tym samym dziennikarz musi na własną rękę znaleźć drogę powrotu.

Graczom przychodzi rzecz jasna wcielić się w rolę uwięzionego na Reah dziennikarza. Tytułowa planeta jest jednak dziwnym miejscem, w którym przybyszowi trudno o pomoc.

Rozgrywka w Reah: Zmierz się z nieznanym toczy się w sposób liniowy i nie ma możliwości bezpośredniego wpływu na chronologię zdarzeń. Na szczęście poszczególne lokacje w grze są bardzo dopracowane i ciekawe, dzięki czemu nawet nieliniowa fabuła nie nudzi się.

Podstawą jest przeszukiwanie lokacji, znajdowanie przedmiotów, wysłuchiwanie monologów bohaterów niezależnych i rozwiązywanie łamigłówek. Te ostatnie, choć stosunkowo nieliczne, stanowią prawdziwą ozdobę gry i często wymagają wysilenia szarych komórek. Na szczęście, twórcy Reah: Zmierz się z nieznanym pomyśleli także o mniej bystrych graczach, którym często podpowiedzią służy główny bohater.

Oprawa audio-wizualna gry stoi na bardzo wysokim, jak na czas premiery, poziomie. Reah wykorzystuje prerenderowaną grafikę 3D. W poszczególnych lokacjach gracz ma możliwość wykonania pełnego obrotu o 360 stopni, a miejscami patrzenia także w górę. Wszystko to sprawia, że otoczenie w grze wydaje się żywe i wyjątkowo bogate w szczegóły.

Bardzo dobrze wypadają także filmowe fragmenty z bohaterami niezależnymi, w których wcielili się znani polscy aktorzy. Ścieżkę dźwiękową utrzymaną w rytmach techno, ambient i drum'n'bass stworzyły takie zespoły jak Fading Colours, Gagarin 108 i Mesmerisa. Uwagę zwracają też bardzo naturalne dźwięki otoczenia (m.in. śpiew ptaków oraz kroki).

Ostatnia modyfikacja 10 grudnia 2007

Tryb gry: single player  

Nośnik: 6 CD

Ocena użytkowników: 8,5 / 10 na podstawie 619 głosów czytelników.

Reah: Zmierz się z Nieznanym cena w dniu premiery: 99 PLN

Wymagania wiekowe Reah: Zmierz się z Nieznanym: Odpowiednia dla każdego wieku.

Reah: Zmierz się z Nieznanym Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Zalecane:
  • Pentium 233 Mhz
  • 32 MB RAM
  • karta dźwiękowa