Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePC
Okładka Age of Empires II: Definitive Edition (PC)

Age of Empires II: Definitive Edition PC

Odświeżona i poprawiona wersja Age of Empires II – drugiej odsłony bestsellerowego cyklu gier strategicznych czasu rzeczywistego, której premiera odbyła się w 2000 roku. Za jej opracowanie odpowiada zespół Forgotten Empires.

Strategiczne | ekonomiczne | RTS | reedycje/remastery/remaki | historyczne

PC Windows
Okładka Age of Empires II: Definitive Edition (PC)

Polskie napisy

Angielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

2019

Age of Empires II: Definitive Edition to odświeżona i poprawiona wersja Age of Empires II, czyli bestsellerowej strategii czasu rzeczywistego, wydanej przez Microsoft Studios w 2000 roku. Podobnie jak oryginał, produkcja pojawiła się na platformie PC – jej stworzenie powierzono zespołowi Forgotten Empires, który wcześniej poddał podobnemu zabiegowi pierwszą odsłonę cyklu.

Fabuła

Na Age of Empires II: Definitive Edition składa się cała zawartość pierwowzoru. Scenariusze fabularne, których akcja toczy się na przestrzeni czterech epok rozwoju poszczególnych cywilizacji, wzbogacono jednak o nowe elementy narracji.

Mechanika

W Age of Empires II: Definitive Edition gracze stają na czele jednej z kilkunastu nacji podzielonych na cztery kręgi kulturowe. Mowa zarówno o cywilizacjach bliskowschodnich i dalekowschodnich, jak i o przedstawicielach kultur zachodnio- oraz wschodnioeuropejskich. Pomimo że nie zostały one zróżnicowane pod kątem wyglądu zabudowy, posiadają odmienne technologie i mogą wybudować unikalne cuda świata – ponadto każdą z nich cechują inne wady i zalety.

Rozgrywka zasadza się na schemacie wypracowanym jeszcze na potrzeby pierwszej odsłony cyklu, który w sequelu doczekał się usprawnień i nowych rozwiązań. W trakcie zabawy pozyskujemy więc surowce (jedzenie, drewno, kamień oraz złoto) i stopniowo rozwijamy należącą do nas osadę poprzez wznoszenie nowych budynków i opracowywanie nowych technologii. By osiągnąć awans do kolejnej epoki, należy spełnić ściśle określone warunki – ukoronowanie naszych działań stanowi natomiast budowa cudu, którego utrzymanie w jednym kawałku przez określoną ilość czasu zapewnia nam zwycięstwo w batalii.

Istotną rolę w opisywanej produkcji odgrywa bowiem walka z siłami przeciwnika, podczas której równie ważne, co wystawienie wielkiej i zróżnicowanej armii (oprócz piechoty i konnicy, do naszej dyspozycji oddano między innymi różnorodne machiny oblężnicze), jest opracowanie skutecznej taktyki. Jeśli skoncentrujemy się na ofensywie, pozostawiając naszą siedzibę bez żadnej ochrony, wróg może z łatwością to wykorzystać, w mgnieniu oka przechylając szalę zwycięstwa na swoją stronę.

Tryby gry

Filarem wydanego na platformę PC Age of Empires II: Definitive Edition są kampanie fabularne, których głównymi bohaterami są: William Wallace, Joanna D’Arc, Saladyn, Fryderyk Barbarossa i Czyngis Chan. Oprócz tego tytuł oferuje możliwość zabawy w trybie szybkiej potyczki, gdzie stawiamy czoła siłom kontrolowanym przez sztuczną inteligencję oraz rozbudowany tryb multiplayer.

Kwestie techniczne

W porównaniu z pierwowzorem, oprawa graficzna Age of Empires II: Definitive Edition została gruntownie ulepszona, a sam tytuł może działać nawet w rozdzielczości 4K. Ponadto licznych zmian i usprawnień doczekał się interfejs użytkownika, z kolei zmaganiom towarzyszy symfoniczna ścieżka dźwiękowa.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet    

Oczekiwania czytelników: 7.9 / 10 na podstawie 17 głosów czytelników.

Gry podobne do Age of Empires II: Definitive Edition

Wymagania wiekowe Age of Empires II: Definitive Edition

odpowiednia dla każdego wieku

Age of Empires: Definitive Edition z datą premiery; Age of Empires II i III doczekają się odświeżonych wersji
Age of Empires: Definitive Edition z datą premiery; Age of Empires II i III doczekają się odświeżonych wersji

wiadomość22 sierpnia 2017

Oficjalna zapowiedź czwartej odsłony cyklu Age of Empires to nie jedyna dobra wiadomość, jaką Microsoft przygotował na tegoroczne targi gamescom z myślą o fanach serii. Podzielono się bowiem datą premiery Age of Empires: Definitive Edition oraz ujawniono, że druga i trzecia gra spod tego szyldu doczekają się odświeżonych wersji.