Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePC
Okładka Age of Empires: Definitive Edition (PC)

Age of Empires: Definitive Edition PC

Odświeżona wersja gry Age of Empires, czyli strategii czasu rzeczywistego z 1997 roku.

Strategiczne | RTS | starożytność | multiplayer | reedycje/remastery/remaki | historyczne | Xbox Game Pass

PC Windows
Okładka Age of Empires: Definitive Edition (PC)

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

20lutego2018

19sierpnia2019

Steam

Age of Empires: Definitive Edition to odświeżona wersja pierwszej odsłony legendarnego cyklu strategii czasu rzeczywistego, wydana na PC. W porównaniu do pierwowzoru z 1997 roku nowa edycja otrzymała poprawioną grafikę, w pełni symfoniczną ścieżkę dźwiękową i wiele usprawnień w mechanice rozgrywki.

Fabuła

Age of Empires: Definitive Edition oferuje zawartość z oryginalnego Age of Empires oraz dodatku Rise of Rome. Na potrzeby remastera scenariusze przeznaczone do rozgrywki solowej – osadzone w czasach starożytnych, od epoki kamienia po epokę żelaza – zostały wzbogacone nowymi elementami narracji.

Mechanika

Age of Empires: Definitive Edition na PC wykorzystuje znaną i lubianą mechanikę RTS, w której rdzeniem jest rozbudowa bazy, werbowanie armii i toczenie dynamicznych bitew. Oczywiście nowa wersja doczekała się wielu usprawnień technicznych oraz zmodernizowanego interfejsu, który ułatwia zarządzanie podwładnymi. Zabawa toczy się w czasach starożytnych, a zatem gracz prowadzi do boju historyczne cywilizacje z różnych rejonów świata i epok. Należą do nich: Asyryjczycy, Babilończycy, Kartagińczycy, Koreańczycy dynastii Joseon, Egipcjanie, Grecy, Hetyci, Macedończycy, Minojczycy, Palmyrejczycy, Persowie, Fenicjanie, Rzymianie, Szang, Sumerowie i Yamato.

Tryby gry

Oprócz historycznych kampanii solowych Age of Empires: Definitive Edition na PC oferuje rozbudowany multiplayer oparty na systemie Xbox Live z Osiągnięciami. Możliwa jest też zabawa w trybie Classic, który oferuje niezmienioną rozgrywkę z wersji z 1997 roku.

Kwestie techniczne

Wypuszczone około 20 lat po premierze oryginału Age of Empires: Definitive Edition nie mogło obyć się bez wielu poprawek graficznych. Ulepszona wersja zawiera wsparcie dla rozdzielczości 4K, swobodne przybliżanie kamery, a także nagraną od nowa, symfoniczną ścieżkę dźwiękową.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet    

Ocena czytelników: 7,3 / 10 na podstawie 103 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 8.6 / 10 na podstawie 92 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 79,99 PLN

Klasyfikacja PEGI Age of Empires: Definitive Edition

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Age of Empires: Definitive Edition

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Intel Core 2 Duo 1.8 GHz
  • 4 GB RAM
  • karta grafiki 1 GB Intel HD lub lepsza
  • Windows 10
  • Rekomendowane:
  • Intel Core i5 2.4 GHz
  • 16 GB RAM
  • karta grafiki 2 GB GeForce GTX 650/Radeon HD 5850 lub lepsza
  • Windows 10
Recenzja gry Age of Empires: Definitive Edition - archaiczna, ale sympatyczna
Recenzja gry Age of Empires: Definitive Edition - archaiczna, ale sympatyczna

Recenzja 19 lutego 2018, 13:05

OK, pomarudziłem sobie na ewidentne niedoskonałości, ale jeżeli zerknęliście już na ocenę gry (a nie wątpię, że zrobiliście to w pierwszej kolejności), doskonale wiecie, iż to nie jest zły tytuł. Ba! Jestem całkowicie przekonany, że dostarczy on wielu osobom sporo zabawy. Tak jak mnie przez pierwsze kilka godzin, kiedy to jeszcze nie zmęczyłem się ciągłym doglądaniem wszystkiego co dwie minuty. Starcia są interesujące i całkiem widowiskowe, a przy tym pozbawione niepotrzebnych wodotrysków. To lubię. Wierność oryginałowi i niesilenie się na efekciarstwo. Ale pierwsze Age of Empires dysponuje przecież także fajnie zaprojektowanym drzewkiem technologicznym i odblokowywanie nowych epok oraz związanych z nimi umiejętności to prawie połowa frajdy. Nie zauważyłem w tym aspekcie odstępstw od oryginału, jednak trzeba też mieć na uwadze, że od czasu, kiedy po raz ostatni przeganiałem Hetytów, minęło kilka epok elektronicznej rozrywki. Zatem nawet jeśli dokonały się tu jakieś usprawnienia, to nie wpłynęły one w żaden sposób na tzw. „feeling” gry. Po dłuższym obcowaniu z Age of Empires poczułem się trochę znużony i zapragnąłem wrócić do nowszych rozwiązań. To ten moment, kiedy pomimo ogromnego szacunku dla klasyki zaczyna się doceniać wartość postępu.