Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePC
Okładka Anno 1800 (PC)

Anno 1800 PC

Kolejna odsłona popularnego cyklu strategii ekonomicznych firmy Ubisoft, którego rozwijaniem od 2011 roku zajmuje się znane z serii The Settlers studio Blue Byte Software.

Strategiczne | ekonomiczne | RTS | kolonizacyjne | multiplayer | budowa miasta | XIX wiek

PC Windows
Okładka Anno 1800 (PC)

producent: Ubisoft Blue Byte

wydawca: Ubisoft

wydawca PL: Ubisoft GmbH

Strona oficjalna

Polskie napisyPolskie napisy

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

16kwietnia2019

16kwietnia2019

pudełko PL

16kwietnia2019

Uplay

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Anno 1800 jest kolejną odsłoną popularnego cyklu strategii ekonomicznych, nad którą pieczę sprawuje należące do firmy Ubisoft studio Blue Byte. Produkcja trafiła na platformę {PLAT}, a jak sugeruje tytuł jej akcja została osadzona w czasach rewolucji przemysłowej – mowa o epoce doniosłych odkryć geograficznych i naukowych oraz wszechobecnej industrializacji.

Najświeższe informacje i ciekawostki na temat Anno 1800 znajdziecie w naszym artykule Wszystko o Anno 1800. Tekst jest na bieżąco uaktualniany zarówno przed, jak i po premierze gry.

Mechanika

Podobnie jak w poprzednich częściach serii w Anno 1800 gracz wciela się w rolę władcy, na którego barkach spoczywa zadanie stworzenia dobrze prosperującej metropolii. Rozpoczynając zmagania z zaledwie garstką poddanych i skromną osadą, musi on kierować ludzi do pracy przy pozyskiwaniu surowców niezbędnych do przetrwania oraz wznoszenia kolejnych budowli oraz tworzyć skomplikowane łańcuchy produkcyjne; ważne jest także umiejętne zaplanowanie miejskiej infrastruktury w celu przyspieszenia procesów zachodzących w mieście. Nadwyżkami posiadanych dóbr można natomiast swobodnie handlować lub wymieniać je na takie, których w danym momencie brakuje.

Należy przy tym pamiętać również o zadbaniu o potrzeby mieszkańców i zaspokajaniu popytu na określone towary. Jeśli natomiast nasze działania doprowadzą do tego, że wirtualny skarbiec zacznie świecić pustkami, zawsze można uregulować podatki w taki sposób, by załatać dziurę budżetową (choć ucierpi na tym szczęście obywateli). Istotnym elementem zabawy jest również dyplomacja – z sąsiadami można nawiązywać mniej lub bardziej przyjazne stosunki, zawierać sojusze czy wreszcie toczyć wojny.

Tryby gry

Wydane na platformę {PLAT} Anno 1800 oferuje zarówno kampanię fabularną dla pojedynczego gracza oraz tryb gry swobodnej, jak i rozbudowany tryb multiplayer.

Kwestie techniczne

Anno 1800 odznacza się wysokiej jakości grafiką. Deweloperzy zaprojektowali poszczególne elementy zabudowy i otoczenia z właściwą sobie dbałością o detale, a poszczególnym procesom produkcyjnym można się przyglądać z bliska, sprawdzając na przykład, jak przebiegają prace w miejskiej hucie.

Pozostałe

Premiera gry zbiegła się z dwudziestymi urodzinami serii zapoczątkowanej w 1998 roku przez Anno 1602: Tworzenie nowego świata. Od tamtej pory cykl doczekał się zarówno kilku głównych odsłon, jak i szeregu spin-offów opracowanych z myślą o rozmaitych platformach.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet     Liczba graczy: 1-4  

Ocena czytelników: 4,9 / 10 na podstawie 621 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 8.8 / 10 na podstawie 484 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 219,90 PLN

Klasyfikacja PEGI Anno 1800

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język.

Wymagania sprzętowe Anno 1800

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Core i5-3470 3.2 GHz / AMD FX-6350 3.9 GHz
 • 8 GB RAM
 • karta grafiki 2 GB GeForce GTX 670 / Radeon R9 285 lub lepsza
 • 60 GB HDD
 • Windows 7(SP1)/8.1/10 64-bit
 • Rekomendowane:
 • Intel Core i5-4690K 3.5 GHz / AMD Ryzen 5 1400 3.2 GHz
 • 8 GB RAM
 • karta grafiki 4 GB GeForce GTX 970 / Radeon RX 480 lub lepsza
 • 60 GB HDD
 • Windows 7(SP1)/8.1/10 64-bit
Recenzja gry Anno 1800 – powrót do przeszłości
Recenzja gry Anno 1800 – powrót do przeszłości

Recenzja 15 kwietnia 2019, 12:00

Ekipie Blue Byte udało się stworzyć naprawdę sprawnie funkcjonujący model ekonomiczny, działający według przejrzystych zasad i umożliwiający harmonijny rozwój naszych włości. Na wszystko to patrzy się z przyjemnością, bowiem codzienna miejska rzeczywistość jest naprawdę kolorowa – po ulicach krzątają się tysiące mieszkańców, regularnie jesteśmy świadkami przypadkowych sytuacji, a zaprowadzanie porządku w mieście bez odpowiednich służb wcale nie okazuje się takie proste. Jeśli jednak właściwie dbamy o naszych podopiecznych, możemy zaobserwować różnorodne manifestacje poparcia czy organizowane przez nich festyny, a mieszkańcy chętnie proszą nas o drobne usługi. Na nastroje społeczne da się przy tym wpływać, chociażby manipulując przekazem wydawanej w mieście gazety.