Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePCPS5SwitchPS4XSXXONE
Okładka Tropico 6 (PC)
OkładkaTropico 6 (PC)

Tropico 6

Tropico 6: Next Gen Edition

Szósta główna odsłona zapoczątkowanej w 2001 roku serii strategii ekonomicznych Tropico. W produkcji stworzonej przez studio Limbic Entertainment (twórców Might & Magic: Heroes VII) wcielamy się w El Presidente – przywódcę bananowej republiki.

Strategiczne | ekonomiczne | RTS | zimna wojna | budowa miasta | Xbox Game Pass | EA Play

Tropico 6 Premiera

29mar2019

PC

27wrz2019

PS4 XONE

6lis2020

Switch

31mar2022

PS5 XSX

Gry podobne do Tropico 6

Cities: Skylines

Anno 1800

SimCity

Tropico 6 to utrzymana w humorystycznej konwencji strategia ekonomiczna typu city builder. Jest to szósta odsłona cyklu, którego korzenie sięgają 2001 roku. Jest to pierwsza część serii, za której produkcję odpowiada studio Limbic Entertainment, znane między innymi za sprawą Might & Magic: Heroes VII.

Mechanika

Podobnie jak w przypadku wcześniejszych odsłon naszym zadaniem jest zarządzanie bananową republiką w taki sposób, by jak najdłużej utrzymać się przy władzy i zrealizować wyznaczone cele. W związku z tym musimy zabiegać o poparcie ludności, dbać o ekonomię, stawiać kolejne budynki, nawiązywać sojusze z sąsiadami czy też tłumić w zarodku działania opozycji. Mimo iż rdzeń rozgrywki się nie zmienił, to deweloperzy wprowadzili kilka ciekawych usprawnień.

Po raz pierwszy w historii serii Tropico 6 pozwala na zabawę na dużym archipelagu, co oznacza, że musimy zarządzać nie jedną, a kilkoma wyspami w tym samym czasie. Wraz z tym rozwiązaniem pojawiły się nowe możliwości transportowe – gracze mogą budować mosty i tunele łączące ze sobą poszczególne lokacje. Mieszkańcy przemieszczają się pomiędzy nimi nie tylko własnymi samochodami, ale też korzystając z transportu zbiorowego: autobusów czy kolejek linowych.

Innym interesującym rozwiązaniem jest możliwość organizacji rajdów. Pozwalają one na wysyłanie agentów w różne zakątki świata w celu kradzieży technologii – w tym planów cennych budowli, np. Statui Wolności czy Wieży Eiffla. Jako El Presidente musimy mieć też cudowny pałac, który da się modernizować i upiększać, korzystając z rozmaitych dodatków przygotowanych przez twórców.

We wszystkich działaniach musi nas jednak wspierać lud. By zdobyć ich przychylność, można równie dobrze zadbać o w miarę wygodne życie, ale też rządzić żelazną ręką, przekształcając swój kraj w prawdziwe państwo policyjne. Najważniejsze, by mieć społeczeństwo za sobą wtedy, gdy tego potrzebujemy.

Wycofano się z wprowadzonej w Tropico 5 dynastii. Oznacza to, że gracz nie ma już do dyspozycji całego rodu. W czasie rozgrywki ma tylko jednego El Presidente, którego może swobodnie dostosowywać w czasie gry.

Kwestie techniczne

Tropico 6 pod względem grafiki praktycznie nie różni się od swojej poprzedniczki. Mamy tu więc na niezwykle kolorową grafikę, w której zadbano o szczegółowość otoczenia. Wszystkie budynki oraz elementy otoczenia zmieniają się wraz z postępującymi po sobie epokami. Całość działa na silniku Unreal Engine 4.

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: Internet   Liczba graczy: 1-4  

Nośnik: 14+ GB

Ocena użytkowników: 7,8 / 10 na podstawie 143 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 8,1 / 10 na podstawie 134 głosów czytelników.

Tropico 6 cena w dniu premiery: 179,99 PLN

Klasyfikacja PEGI Tropico 6

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Tropico 6 Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Intel Core i3-2100 3.1 GHz
  • 8 GB RAM
  • karta grafiki 2 GB GeForce GTX 750 / Radeon HD 7870 lub lepsza
  • Windows 7 64-bit
  • Zalecane:
  • Intel Core i5-3550 3.3 GHz
  • 16 GB RAM
  • karta grafiki 4 GB GeForce GTX 960 / Radeon R9 380 lub lepsza
  • Windows 10 64-bit
PC
PS4
XONE
Switch
PS5
XSX