Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePCSwitchPS4XONE
Okładka Tropico 6 (PC)

Tropico 6

Szósta główna odsłona zapoczątkowanej w 2001 roku serii strategii ekonomicznych Tropico. W produkcji stworzonej przez studio Limbic Entertainment (twórców Might & Magic: Heroes VII) wcielamy się w El Presidente – przywódcę bananowej republiki.

Strategiczne | ekonomiczne | multiplayer | budowa miasta

Okładka Tropico 6 (PC)

data premiery gry:

29mar2019

PC

27wrz2019

PS4 XONE

6lis2020

Switch

Tropico 6 to utrzymana w humorystycznej konwencji strategia ekonomiczna typu city builder. Jest to szósta odsłona cyklu, którego korzenie sięgają 2001 roku. Jest to pierwsza część serii, za której produkcję odpowiada studio Limbic Entertainment, znane między innymi za sprawą Might & Magic: Heroes VII.

Mechanika

Podobnie jak w przypadku wcześniejszych odsłon naszym zadaniem jest zarządzanie bananową republiką w taki sposób, by jak najdłużej utrzymać się przy władzy i zrealizować wyznaczone cele. W związku z tym musimy zabiegać o poparcie ludności, dbać o ekonomię, stawiać kolejne budynki, nawiązywać sojusze z sąsiadami czy też tłumić w zarodku działania opozycji. Mimo iż rdzeń rozgrywki się nie zmienił, to deweloperzy wprowadzili kilka ciekawych usprawnień.

Po raz pierwszy w historii serii Tropico 6 pozwala na zabawę na dużym archipelagu, co oznacza, że musimy zarządzać nie jedną, a kilkoma wyspami w tym samym czasie. Wraz z tym rozwiązaniem pojawiły się nowe możliwości transportowe – gracze mogą budować mosty i tunele łączące ze sobą poszczególne lokacje. Mieszkańcy przemieszczają się pomiędzy nimi nie tylko własnymi samochodami, ale też korzystając z transportu zbiorowego: autobusów czy kolejek linowych.

Innym interesującym rozwiązaniem jest możliwość organizacji rajdów. Pozwalają one na wysyłanie agentów w różne zakątki świata w celu kradzieży technologii – w tym planów cennych budowli, np. Statui Wolności czy Wieży Eiffla. Jako El Presidente musimy mieć też cudowny pałac, który da się modernizować i upiększać, korzystając z rozmaitych dodatków przygotowanych przez twórców.

We wszystkich działaniach musi nas jednak wspierać lud. By zdobyć ich przychylność, można równie dobrze zadbać o w miarę wygodne życie, ale też rządzić żelazną ręką, przekształcając swój kraj w prawdziwe państwo policyjne. Najważniejsze, by mieć społeczeństwo za sobą wtedy, gdy tego potrzebujemy.

Wycofano się z wprowadzonej w Tropico 5 dynastii. Oznacza to, że gracz nie ma już do dyspozycji całego rodu. W czasie rozgrywki ma tylko jednego El Presidente, którego może swobodnie dostosowywać w czasie gry.

Kwestie techniczne

Tropico 6 pod względem grafiki praktycznie nie różni się od swojej poprzedniczki. Mamy tu więc na niezwykle kolorową grafikę, w której zadbano o szczegółowość otoczenia. Wszystkie budynki oraz elementy otoczenia zmieniają się wraz z postępującymi po sobie epokami. Całość działa na silniku Unreal Engine 4.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet     Liczba graczy: 1-4  

Nośnik: 14+ GB

Ocena czytelników: 8,1 / 10 na podstawie 127 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 8,1 / 10 na podstawie 134 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 179,99 PLN

Centrum Nintendo Switch - Wszystko o konsoli i jej grach

Gry podobne do Tropico 6

Klasyfikacja PEGI Tropico 6

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Tropico 6

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Intel Core i3-2100 3.1 GHz
  • 8 GB RAM
  • karta grafiki 2 GB GeForce GTX 750 / Radeon HD 7870 lub lepsza
  • Windows 7 64-bit
  • Rekomendowane:
  • Intel Core i5-3550 3.3 GHz
  • 16 GB RAM
  • karta grafiki 4 GB GeForce GTX 960 / Radeon R9 380 lub lepsza
  • Windows 10 64-bit
Pecetowa premiera Tropico 6 [Aktualizacja: pierwsze recenzje]
Pecetowa premiera Tropico 6 [Aktualizacja: pierwsze recenzje]

wiadomość29 marca 2019

Dziś na PC debiutuje Tropico 6, czyli kolejna odsłona popularnej serii strategii ekonomicznych, pozwalających wcielić się w prezydenta republiki bananowej. Tytuł ukaże się również na PlayStation 4 oraz Xboksie One. Premiera tych wersji zaplanowana jest na lato.

Wystartowały darmowe beta-testy Tropico 6
Wystartowały darmowe beta-testy Tropico 6

wiadomość6 marca 2019

Wystartowały otwarte beta-testy Tropico 6. Przez najbliższe dwa dni każdy zainteresowany ma szansę sprawdzić 6 misji kampanii fabularnej, 11 map sanboksowych oraz tryb multiplayer tej nadchodzącej strategii ekonomicznej od studia Limbic Entertainment. Pełna wersja ukaże się na PC 29 marca.

Tropico 6 na PC opóźnione – jest nowa data premiery
Tropico 6 na PC opóźnione – jest nowa data premiery

wiadomość8 stycznia 2019

Pecetowa wersja gry Tropico 6 spóźni się na swoją styczniową premierę. Gracze czekający na możliwość wcielenia się w El Presidente muszą uzbroić się w cierpliwość i poczekać na nią do wiosny.

Tropico 6 z nową datą premiery
Tropico 6 z nową datą premiery

wiadomość16 sierpnia 2018

Planowana dotąd na 2018 rok gra Tropico 6 zadebiutuje dopiero w przyszłym roku. Twórcy podzielili się z fanami filmem przedstawiającym nowości, które pojawią się w serii. W zbliżającej się produkcji nie zabraknie atrakcji dla El Presidente.

Tropico 6 - pierwsze szczegóły
Tropico 6 - pierwsze szczegóły

wiadomość13 czerwca 2017

Firma Kalypso Media podzieliła się kilkoma szczegółami na temat szóstej odsłony popularnej serii strategii ekonomicznych Tropico. Premiera tytułu, który zmierza na PC, PlayStation 4 oraz Xboksa One, przewidziana jest na 2018 rok.

PC
PS4
XONE
Switch