Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePCXONEPS4Switch
Okładka Port Royale 4 (PC)

Port Royale 4

Czwarta odsłona serii strategii ekonomicznych firmy Kalypso Media. W Port Royale 4 naszym zadaniem jest stworzenie gospodarczego imperium na wyspach XVII-wiecznych Karaibów. Musimy produkować towary, nawiązywać stosunki handlowe z miastami i dowodzić okrętami w turowych bitwach.

Strategiczne | ekonomiczne | RTS | turowe | piraci | kolonizacyjne | historyczne | XVII wiek

Okładka Port Royale 4 (PC)

data premiery gry:

25wrz2020za 5dni

PC PS4 XONE Switch

Port Royale 4 to czwarta odsłona cyklu strategii ekonomicznych. Projekt opracował Gaming Minds Studios, czyli zespół, który wyprodukował takie tytuły jak Port Royale 3: Pirates & Merchants, Patrician IV, Rise of Venice czy Railway Empire.

Mechanika

Akcja gry toczy się w XVII wieku na Karaibach. Wcielamy się w gubernatora niewielkiej osady, którego celem jest stworzenie imperium obejmującego wiele wysp. Port Royale 4 koncentruje się na aspekcie ekonomicznym. Podczas zabawy możemy postawić pięćdziesiąt typów budynków, z czego połowa jest strukturami służącymi do produkcji różnego rodzaju dóbr. Gracz musi rozwijać gospodarkę i nauczyć się odpowiednio bilansować wydatki oraz inwestycje.

Kluczową rolę w rozgrywce pełni handel, w ramach którego możemy prowadzić biznes z 60 miastami. Towary transportujemy drogą morską, więc bardzo istotne jest tworzenie szlaków omijających niebezpieczne rejony, takie jak wody sztormowe. W grze wprowadzono specjalny tryb mapy, który ukazuje nam kierunek i siłę prądów morskich, co pozwala zoptymalizować nasze trasy.

Poza rozwojem ekonomicznym zajmujemy się również dowodzeniem żaglowcami w trakcie taktycznych bitew morskich, które po raz pierwszy w historii cyklu rozgrywane są w trybie turowym. W grze znajdziemy 18 rodzajów statków, wzorowanych na autentycznych jednostkach z XVII wieku.

Tryby gry

Port Royale 4 oferuje cztery kampanie fabularne, w których współpracujemy z Anglią, Hiszpanią, Holandią oraz Francją. Każda z tych nacji posiada odmienne cechy i warunki, wpływające na rozgrywkę.

Autorzy nie przewidzieli trybu multiplayer.

Kwestie techniczne

Gra oferuje miłą dla oka trójwymiarową oprawę graficzną. Port Royale 4 zbudowano na autorskim silniku studia Gaming Minds, będącym ulepszoną wersją technologii wykorzystanej w Railway Empire.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Oczekiwania czytelników: 6,4 / 10 na podstawie 116 głosów czytelników.

Centrum Nintendo Switch - Wszystko o konsoli i jej grach

Gry podobne do Port Royale 4

Wymagania wiekowe Port Royale 4

12+

Wymagania sprzętowe Port Royale 4

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne: Intel Core i5-2400S 2.5 GHz / AMD FX-4100 3.6 GHz, 8 GB RAM, karta grafiki 2 GB GeForce GTX 680 / Radeon HD 7970 lub lepsza, 10 GB HDD, Windows 8.1/10 64-bit
Grałem w Port Royale 4 i czuję się jak 15 lat temu
Grałem w Port Royale 4 i czuję się jak 15 lat temu

Przed premierą 26 maja 2020, 15:05

Są pewne rzeczy, które wymagają poprawy (podkreślam jednak, grałem w betę i wszystko może tu jeszcze ulec zmianie). Wspomniałem o interfejsie, który laikowi nieznającemu zasad gatunku ma prawo sprawić trudność. Dodałbym do tego również brak odpowiednich filtrów na mapie, które pozwoliłyby szybko ustalić, jakich produktów potrzebują wybrane miasta – coś, co nie bez powodu oferuje w zasadzie większość gier ekonomicznych. Niestety, obecnie musimy sprawdzać lokalne rynki „ręcznie”, zaglądając do każdego miasta z osobna. Ma to swój urok, ale nie próbowałbym zatrzymywać postępu.

PC
PS4
XONE
Switch