Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePC
Okładka Patrician IV: Conquest by Trade (PC)

Patrician IV PC

Patrician IV: Conquest by Trade

Czwarta odsłona popularnego cyklu strategii handlowych, którego początki sięgają 1992 roku. Mimo iż za powstanie gry odpowiada zupełnie nowe studio, Gaming Minds, to w jego skład weszli twórcy zaangażowani we wcześniejsze części serii.

Strategiczne | ekonomiczne | średniowiecze

PC Windows
Okładka Patrician IV: Conquest by Trade (PC)

Polskie napisyPolskie napisy

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

2września2010

29lipca2011

pudełko PL

Patrician IV to najnowsza odsłona popularnej (ponad 2 mln sprzedanych egzemplarzy na świecie) serii gier ekonomicznych. Jest to jednocześnie pierwsza część cyklu, która nie została stworzona przez firmę Ascaron. Za produkcję odpowiadał tym razem Gaming Minds Studios - nowy zespół, w skład którego weszło jednak wielu twórców, którzy wcześniej pracowali nad poprzednimi tytułami z cyklu.

Akcja gry toczy się w czasach największej świetności Ligi Hanzeatyckiej. Udostępniony teren obejmuje kraje przylegające do Morza Północnego oraz Bałtyku. Gracze wcielają się w rolę młodego kupca, który w czasach późnego średniowiecza będzie musiał od zera zbudować najpotężniejsze imperium handlowe w Europie. Podstawowe mechanizmy rozgrywki przypominają te znane z poprzednich części. Największy nacisk tradycyjnie położono na aspekt handlowy i gra szczyci się realistycznym systemem popytu i podaży. Ponownie na nasze barki spada obowiązek zarządzania małymi wioskami, które powoli rozbudujemy do poziomu potężnych metropolii. Podczas gry przyjdzie nam zmagać się z zarazami i niepokojami społecznymi, a na morskich szlakach handlowych zmuszeni zostaniemy do stawienia czoła kapryśnej pogodzie oraz chciwym piratom. Podczas starć z tymi ostatnimi skorzystamy z realistycznego systemu potyczek morskich.

W świecie Patrician IV nie jesteśmy zresztą sami. O pozycję w Lidze Hanzeatyckiej konkuruje z nami ośmiu kontrolowanych przez komputer kupców. Gra toczy się w czasie rzeczywistym. W przeciwieństwie do poprzednich odsłon cyklu grafika w niej jest w pełni trójwymiarowa.

Uwaga: Edycja gry wydana w Polsce nakładem firmy CD Projekt zawiera w pakiecie dodatek Patrician IV: Narodziny Dynastii. Cena tego zestawu w dniu premiery wynosiła 79,99 zł.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet    

Nośnik: 1 DVD

Ocena czytelników: 8,1 / 10 na podstawie 240 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 6.6 / 10 na podstawie 53 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 79,99 PLN

Klasyfikacja PEGI Patrician IV

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Patrician IV

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • Pentium IV 2 GHz
  • 1 GB RAM
  • karta grafiki 256 MB (GeForce 6600 lub lepsza)
  • 5 GB HDD
  • Windows XP/Vista/7
Lepiej późno niż wcale - recenzja gry Patrician IV
Lepiej późno niż wcale - recenzja gry Patrician IV

Recenzja 3 sierpnia 2011, 14:51

Powyższe elementy sprawiają, że handlowy aspekt gry schodzi na dalszy plan – ja sam dużo lepiej bawiłem się, knując spiski, podkopując reputację politycznych przeciwników czy rozbudowując kolejne miasta niż zajmując się handlem. Mniej „kupieckich” rozrywek znajdziemy zresztą dużo więcej – możemy szukać map ze skarbami, parać się sabotażem, osłabiać kondycję ekonomiczną miast, toczyć bitwy morskie, założyć rodzinę, kierować badaniami w miejscowym uniwersytecie czy np. modlić się w katedrze.