Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePCX360PS3
Okładka Port Royale 3: Pirates & Merchants (PC)

Port Royale 3: Pirates & Merchants

Trzecia odsłona popularnego cyklu strategii ekonomicznych, nad którym pieczę sprawuje firma Kalypso Media. Produkcja zabiera nas w podróż na XVII-wieczne Karaiby, gdzie walkę o wpływy toczą monarchie Hiszpanii, Anglii, Holandii i Francji.

Strategiczne | ekonomiczne | piraci

Okładka Port Royale 3: Pirates & Merchants (PC)

data premiery gry:

3maj2012

PC

7wrz2012

X360 PS3

Port Royale 3: Pirates & Merchants jest trzecią odsłoną popularnego cyklu strategii ekonomicznych, zapoczątkowanego w 2002 roku. Produkcja została opracowana przez zespół Gaming Minds Studios, natomiast jej wydaniem zajęła się sprawująca pieczę nad marką firma Kalypso Media.

Fabuła

W Port Royale 3: Pirates & Merchants trafiamy na XVII-wieczne Karaiby, kiedy to wojnę o panowanie nad tym regionem toczyły cztery mocarstwa: Hiszpania, Anglia, Holandia oraz Francja. W trakcie rozgrywki wcielamy się w młodego kapitana, który przybywa do Nowego Świata, marząc o wielkiej fortunie. By tego dokonać, będzie musiał wybrać, czy wybierze ścieżkę awanturnika, zostanie wpływowym handlarzem, czy też spróbuje połączyć oba te rozwiązania .

Mechanika

W Port Royale 3: Pirates & Merchants naszym nadrzędnym celem jest zwiększenie zasobności naszego skarbca. Jeśli preferujemy spokojną rozgrywkę, powinniśmy poświęcić się wyznaczaniu szlaków handlowych, rozbudowie floty oraz przede wszystkim – badaniu, w których koloniach dane towary można kupować w niższej cenie, a sprzedawać w wyższej. Poza tym możemy zajmować się produkcją własnych towarów, do czego jednak potrzeba odpowiedniej infrastruktury. To ostatnie sprawia, że należy dbać o sojusze z poszczególnymi mocarstwami i przyjazne stosunki z konkretnymi miastami; dzięki temu bowiem z czasem zyskamy możliwość wznoszenia w ich obrębie własnych budynków. Kiedy natomiast nasza fortuna powiększy się do odpowiednich rozmiarów, będziemy mogli nie tylko w dużym stopniu zautomatyzować proces handlu, lecz również porwać się na stworzenie od podstaw własnej metropolii.

Jeśli natomiast wolimy, by karaibskie wojaże zapewniły nam nieco adrenaliny, równie dobrze możemy zająć się polowaniem na poszukiwanych piratów, dokonywać najazdów czy wreszcie toczyć morskie batalie z wrogimi okrętami. Podczas dynamicznych starć jednocześnie możemy kontrolować tylko jeden statek – pozostałym polecenia wydaje AI. Chcąc oszczędzić sobie dodatkowych zmartwień, warto rozważyć postaranie się o list kaperski, gdyż bez niego będziemy postrzegani niczym zwykli piraci.

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by połączyć oba te podejścia, próbując czerpać z nich to, co najlepsze.

Tryby gry

Filarami gry Port Royale 3: Pirates & Merchants są dwie rozbudowane kampanie fabularne – jedna dla ścieżki kupca i jedna dla drogi awanturnika. Poza tym na sprawdzenie czeka tu moduł sandboksowy, gdzie nie są przed nami stawiane żadne konkretne cele. Oprócz tego tytuł oferuje tryb multiplayer dla maksymalnie czterech osób.

Kwestie techniczne

Port Royale 3: Pirates & Merchants posiada atrakcyjną, barwną i przejrzystą oprawę graficzną.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet     Liczba graczy: 1-4  

Ocena czytelników: 7,1 / 10 na podstawie 432 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 9,6 / 10 na podstawie 119 głosów czytelników.

Gry podobne do Port Royale 3: Pirates & Merchants

Klasyfikacja PEGI Port Royale 3: Pirates & Merchants

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. Gra zawiera elementy przemocy. Gra, która pozwala łączyć się z innymi osobami poprzez Internet.

Wymagania sprzętowe Port Royale 3: Pirates & Merchants

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • Quad Core i5 2.6 GHz
  • 2 GB RAM (4 GB RAM - Vista/7)
  • karta grafiki 512 MB (GeForce 9800 GTX lub lepsza)
  • 3 GB HDD
  • Windows XP/Vista/7
Spróchniała łajba idzie na dno – recenzja Port Royale 3: Pirates & Merchants
Spróchniała łajba idzie na dno – recenzja Port Royale 3: Pirates & Merchants

Recenzja 14 maja 2012, 13:09

Bardzo słabo rozwiązano kwestię starć z piratami – jeśli macie nadzieję na batalie w stylu tych z serii Total War, to pora wylać na siebie wiadro przesolonej wody. Mimo iż na polu walki znajduje się ledwie kilka okrętów, chaos panujący podczas potyczek jest nie do opisania. Wszystkiemu winna siermiężna kontrola statków – jednoczesne sterowanie łajbą i podglądanie postępów reszty oddziału to wyjątkowo trudna do skoordynowania czynność. Posłanie w kierunku wroga serii z dział armatnich wymaga niesamowitej precyzji w ustawieniu burty – pozwolenie na wystrzał dostajemy tylko wówczas, gdy przeciwnik stoi względem nas idealnie równolegle. Tragicznie zachowuje się również sztuczna inteligencja – pozostałe statki z naszego oddziału najczęściej dostają solidne bęcki, a piraci kręcą niewiarygodne kółka i opływają nasze jednostki praktycznie z każdej strony. Należy także wspomnieć o braku możliwości obrony kontrolowanych przez nas kolonii – nawet jeśli postawimy na obrzeżach miasta pięć konwojów statków bojowych, gra nie pozwoli nam stanąć do walki z najeźdźcami. W ogóle dyplomacja tu nie istnieje – po prostu nie ma potrzeby jej wykorzystywania. Nie rozumiem też za bardzo idei rozdzielenia kampanii na dwa osobne wątki – kiedy po raz pierwszy przyszło mi walczyć na pełnym morzu z przeciwnikiem, podążając ścieżką ekonomiczną, nie miałem żadnych szans. Okazało się, że kompletny instruktaż dostępny jest wyłącznie w kampanii wojennej – gdzie tu jakikolwiek sens?

PC
X360
PS3