Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePCX360PS3
Okładka Port Royale 3: Pirates & Merchants (PC)

Port Royale 3: Pirates & Merchants

Trzecia odsłona popularnego cyklu strategii ekonomicznych, nad którym pieczę sprawuje firma Kalypso Media. Produkcja zabiera nas w podróż na XVII-wieczne Karaiby, gdzie walkę o wpływy toczą monarchie Hiszpanii, Anglii, Holandii i Francji.

Strategiczne | ekonomiczne | piraci

Okładka Port Royale 3: Pirates & Merchants (PC)

data premiery gry:

3maj2012

PC

7wrz2012

X360 PS3

Port Royale 3 to trzecia część popularnego cyklu strategii ekonomicznych. Ponownie wcielamy się w ambitnego młodzieńca, którego celem jest stworzenie własnego imperium. Gra kontynuuje tradycje poprzedników i jednocześnie wprowadza sporo nowych rozwiązań.

Akcja toczy się w XVII wieku, w czasach gdy o wpływy nad Karaibami walczyły monarchie Hiszpanii, Anglii, Francji oraz Holandii. Przygodę zaczynamy jako młody kapitan, który od zera będzie próbował zbić fortunę i budować reputację. Podobnie jak w poprzednich odsłonach, przed nami stoją dwie główne ścieżki kariery. Miłośnicy przygód mogą zająć się niebezpiecznymi wyprawami, piractwem, podbijaniem i plądrowaniem miast oraz poszukiwaniami skarbów. Natomiast preferujący bardziej pokojowe rozwiązania, handlem i rozwojem miast. Oczywiście możemy też dowolnie łączyć obie ścieżki. Ważnym elementem zabawy jest interakcja z potęgami morskimi. Tylko od nas zależy z kim nawiążemy współpracę, a kto stanie się naszym wrogiem.

W grze nie brakuje bitew morskich i oblężeń miast, a rozbudowane algorytmy dbają o realistyczną symulację wirtualnej ekonomii. Poza trybami dla pojedynczego gracza dostępny jest również multiplayer. Gra zaprezentowana jest w atrakcyjnej trójwymiarowej grafice, która zastąpiła znane z poprzednich odsłon 2D.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet    

Ocena czytelników: 7,1 / 10 na podstawie 428 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 9,6 / 10 na podstawie 119 głosów czytelników.

Gry podobne do Port Royale 3: Pirates & Merchants

Klasyfikacja PEGI Port Royale 3: Pirates & Merchants

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. Gra zawiera elementy przemocy. Gra, która pozwala łączyć się z innymi osobami poprzez Internet.

Wymagania sprzętowe Port Royale 3: Pirates & Merchants

PC Windows

PC Windows

  • Zalecane: Quad Core i5 2.6 GHz, 2 GB RAM (4 GB RAM - Vista/7), karta grafiki 512 MB (GeForce 9800 GTX lub lepsza), 3 GB HDD, Windows XP/Vista/7
Spróchniała łajba idzie na dno – recenzja Port Royale 3: Pirates & Merchants
Spróchniała łajba idzie na dno – recenzja Port Royale 3: Pirates & Merchants

Recenzja 14 maja 2012, 13:09

Bardzo słabo rozwiązano kwestię starć z piratami – jeśli macie nadzieję na batalie w stylu tych z serii Total War, to pora wylać na siebie wiadro przesolonej wody. Mimo iż na polu walki znajduje się ledwie kilka okrętów, chaos panujący podczas potyczek jest nie do opisania. Wszystkiemu winna siermiężna kontrola statków – jednoczesne sterowanie łajbą i podglądanie postępów reszty oddziału to wyjątkowo trudna do skoordynowania czynność. Posłanie w kierunku wroga serii z dział armatnich wymaga niesamowitej precyzji w ustawieniu burty – pozwolenie na wystrzał dostajemy tylko wówczas, gdy przeciwnik stoi względem nas idealnie równolegle. Tragicznie zachowuje się również sztuczna inteligencja – pozostałe statki z naszego oddziału najczęściej dostają solidne bęcki, a piraci kręcą niewiarygodne kółka i opływają nasze jednostki praktycznie z każdej strony. Należy także wspomnieć o braku możliwości obrony kontrolowanych przez nas kolonii – nawet jeśli postawimy na obrzeżach miasta pięć konwojów statków bojowych, gra nie pozwoli nam stanąć do walki z najeźdźcami. W ogóle dyplomacja tu nie istnieje – po prostu nie ma potrzeby jej wykorzystywania. Nie rozumiem też za bardzo idei rozdzielenia kampanii na dwa osobne wątki – kiedy po raz pierwszy przyszło mi walczyć na pełnym morzu z przeciwnikiem, podążając ścieżką ekonomiczną, nie miałem żadnych szans. Okazało się, że kompletny instruktaż dostępny jest wyłącznie w kampanii wojennej – gdzie tu jakikolwiek sens?

PC
X360
PS3