Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePCX360
Okładka Tropico 4 (PC)

Tropico 4

Czwarta część zapoczątkowanej w 2001 roku serii humorystycznych strategii ekonomicznych, w których wcielamy się w bezwzględnego dyktatora niewielkiej bananowej republiki.

Strategiczne | ekonomiczne | RTS | zimna wojna | budowa miasta

Okładka Tropico 4 (PC)

data premiery gry:

23sie2011

PC

18paź2011

X360

W Tropico 4, podobnie jak w poprzednich odsłonach tego strategicznego cyklu, stajemy się przywódcą małego, wyspiarskiego państwa i staramy się nad nim zapanować podejmując właściwe decyzje pod kątem strategicznym i ekonomicznym. Za stworzenie tej odsłony zabrało się studio Haemimont Games, odpowiedzialne także za trzecią część cyklu.

W sumie do przejścia czeka dwadzieścia misji na dziesięciu nowych mapach składających się na wielogodzinną kampanię. Jako przywódca musimy zadbać o dobre nastroje mieszkańców naszego kraju oraz zagwarantować jego mocną pozycję na arenie międzynarodowej. Czynimy to głownie przez rozbudowę i wznoszenie coraz to nowych budynków, służących zarówno zapewnieniu rozrywki poddanym (np. centra handlowe i parki wodne) jak też pobudzeniu gospodarki i ekonomii (giełda papierów wartościowych).

Nasza dyktatura nie jest wolna od protestów przeciwników politycznych – głównym zadaniem staje się więc utrzymanie dobrych stosunków z większością partii działających na wyspie, korzystając z łapówek, zastraszeń czy, w razie potrzeby, publicznych egzekucji. W temperowaniu nastrojów wykorzystujemy także wojsko, które pod dowództwem lojalnych generałów likwiduje protesty i antyrządowe demonstracje. Nadrzędnym celem staje się jednak utrzymanie dodatniego bilansu budżetu – w tym celu stawiamy nowe ośrodki przemysłowe i, korzystając z unikalnych surowców naturalnych, tworzymy charakterystyczne dla naszej wyspy produkty. W razie zagrożenia przegraną w wyborach dostajemy również dostęp do szeregu dekretów i ustaw, które błyskawicznie wpływają na zadowolenie mieszkańców.

Chcąc odnotować wzrost ekonomiczny i powiększenie wskaźników produkcji możemy skorzystać z systemu wymiany, pozwalającego na import i eksport dóbr między państwami. Współpraca z sąsiadami jest wymagana do osiągnięcia celu, jakim jest nienaganna sytuacja gospodarcza naszego państwa.

Poza standardowymi problemami, z jakimi musi zmierzyć się dyktator, przytrafić się może jedna z kilku interaktywnych katastrof, której skutki są prawdziwie destrukcyjne. Wybuchy wulkanów, tornada, susze – tym razem musimy sobie radzić również z takimi żywiołami. W krytycznych momentach warto skorzystać z krajowego programu przedstawiającego żądania i sugestie opozycji, a także pomagającego reagować na bieżące wydarzenia i klęski żywiołowe. W razie potrzeby skutki naturalnych katastrof mogą zostać zminimalizowane dzięki pomocy Czerwonego Krzyża.

Oprawa wizualna sprawia bardzo dobre wrażenie, jest niezwykle kolorowa, a otoczenie zostało dopracowane w najdrobniejszych szczegółach. W czasie rozgrywki można robić zdjęcia najładniejszym krajobrazom, a następnie przesłać je na swoje konto Facebooka lub Twittera.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet    

Nośnik: 1 DVD

Ocena czytelników: 8,6 / 10 na podstawie 600 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 8,4 / 10 na podstawie 189 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 99,90 PLN

Klasyfikacja PEGI Tropico 4

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Tropico 4

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • Quad Core i5 2 GHz
  • 2 GB RAM (4 GB RAM - Vista/7)
  • karta grafiki 512 MB (GeForce 8800 lub lepszy)
  • 5 GB HDD
  • Windows XP/Vista/7
Recenzja gry Tropico 4
Recenzja gry Tropico 4

Recenzja 8 września 2011, 14:30

Nie da się jednak ukryć, że czwarta część serii wygląda niczym jej poprzedniczka w wersji rozszerzonej. Produkcja Węgrów czerpie pełnymi garściami z „trójki” i jej zagorzali fani, mający w posiadaniu również dodatek, mogą poczuć się nieco rozczarowani zbyt małą liczbą zmian. Te najprawdopodobniej nie objęły też warstwy technicznej gry – momentami oprawa wizualna prezentuje się gorzej niż we wcześniejszej odsłonie cyklu: tekstury i animacja postaci pozostawiają chwilami wiele do życzenia, a widok nieba i spowijających go chmur jest paskudny. Liftingu natomiast doczekał się interfejs i mam małe wątpliwości, co do słuszności tych zmian – w nadmiarze okienek można się czasami pogubić, a doszukiwanie się przydatnych informacji w opasłym almanachu zajmuje jeszcze więcej czasu.

PC
X360