Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

19. Gry Strategiczne PC Windows

Wielka Encyklopedia Gier GRYOnline.pl

Strona 19. Gry z gatunku strategiczne na platformę PC Windows ułożone według popularności.

Gry strategiczne. Gatunek gier, w których zwycięstwo uzależnione jest od strategii i taktyki, jaką obierze gracz. Głównym zadaniem w tych grach jest odpowiednie dowodzenie podległymi zasobami (oddziałami wojskowymi, pracownikami cywilnymi etc.), aby pokonać przeciwnika lub osiągnięć inny wyznaczony cel. Rozgrywka może być prowadzona w turach lub w czasie rzeczywistym (RTS – Real-time strategy). Gatunek ten reprezentują także różnego rodzaju gry ekonomiczne i tzw. tycoony.

Po premierze 2789 Przed premierą 174
PC
Strategiczne
Tematyki
Anno 1800: Drapacze chmur
Anno 1800: Drapacze chmur

Strategiczne sierpień 2021

Dziewiąty dodatek do gry Anno 1800, czyli strategii ekonomicznej stworzonej przez studio Ubisoft Blue Byte. W Anno 1800: The High Life możemy wznosić w naszym mieście drapacze chmur i centra handlowe, a także wybudować nowy monument – Empire State Building.

Wargame: AirLand Battle
Wargame: AirLand Battle

Strategiczne 29 maja 2013

Kontynuacja wydanej w 2012 roku wojennej strategii czasu rzeczywistego Wargame: Zimna Wojna. Wargame: AirLand Battle przenosi gracza w szczytowy okres Zimnej Wojny (1975-1985), pozwalając na wzięcie udziału w fikcyjnych operacjach militarnych sił NATO i Układu Warszawskiego w Europie Północnej. Podobnie jak pierwowzór, gra oferuje kilka wariantów zabawy w trybie jedno- i wieloosobowym. Do dyspozycji graczy oddano ponad 750 rodzajów jednostek bojowych, reprezentujących siły wojskowe 12 państw.

The Settlers History Collection
The Settlers History Collection

Strategiczne 15 listopada 2018

Zestaw siedmiu odsłon cyklu The Settlers, które wzbogacono o wszystkie dodatki, przystosowano do działania na współczesnych komputerach (z systemem Windows 10), a także rozbudowano o nowe funkcje. W The Settlers History Collection gracze przejmują kontrolę nad osadnikami, a ich celem jest rozwój wioski (zwłaszcza ekonomiczny).

Total War: Arena
Total War: Arena

Strategiczne 22 lutego 2018

Gra strategiczna, łącząca elementy RTS oraz MOBA. Tytuł stanowi spin-offową odsłonę bestsellerowego cyklu Total War i udostępniany jest w formule free-to-play (za darmo) z opcją mikropłatności za niektóre udogodnienia. Total War: Arena pozwala wziąć udział w widowiskowych bitwach z udziałem maksymalnie 20 graczy podzielonych na dwie rywalizujące ze sobą drużyny. Pod komendą każdego z uczestników znajdują się trzy jednostki, liczące nie więcej niż 500 ludzi.

The Settlers: Narodziny kultur
The Settlers: Narodziny kultur

Strategiczne 28 sierpnia 2008

Spin-offowa odsłona kultowej sagi strategiczno-ekonomicznej, nawiązująca do wcześniejszych odsłon cyklu i wykorzystująca nieco zmodyfikowaną mechanikę odświeżonej w 2006 roku drugiej części gry. Po raz pierwszy w historii serii za powstanie tytułu nie odpowiadają oryginalni twórcy marki z firmy Blue Byte, lecz ekipa studia Funatics, znana m.in. z bliźniaczego cyklu Cultures.

Order of Battle: World War II
Order of Battle: World War II

Strategiczne 30 kwietnia 2015

Osadzona w realiach II wojny światowej klasyczna strategia turowa, będąca debiutem niezależnego, luksemburskiego studia The Aristocrats. Pierwotnie gra pojawiła się na rynku jako pełnopłatna produkcja o nazwie Order of Battle: Pacific, jednak rok po swojej premierze została przekształcona na model biznesowy free-to-play i zaoferowana pod nową nazwą Order of Battle: World War II.

Sacrifice
Sacrifice

Strategiczne 17 listopada 2000

Sacrifice jest strategią czasu rzeczywistego wyprodukowaną przez studio Shiny Entertainment. Akcja gry osadzona została po zakończeniu Świętej Wojny, w której 5 bóstw pokonało stwórcę. Teraz toczą one bezwzględną walkę o panowanie nad światem. Gracz wybiera jedną z frakcji i stara się przechylić szalę zwycięstwa na jej stronę. Gra stworzona została głównie z myślą o trybie multiplayer, w którym może brać udział maksymalnie czterech uczestników.

Theme Hospital
Theme Hospital

Strategiczne 14 maja 1997

Utrzymana w humorystycznym tonie gra strategiczna, w której zostajemy właścicielem szpitala. Celem zabawy jest umiejętne prowadzenie placówki medycznej i dbanie o jej rozwój.

Panzer Corps
Panzer Corps

Strategiczne 11 lipca 2011

Turowa gra strategiczna osadzona w czasie II wojny światowej będąca duchowym spadkobiercą kultowego Panzer General. Wśród dostępnych grywalnych nacji znajdziemy Polskę, Włochy, Francję, Norwegię, Belgię, USA, Związek Radziecki, Wielką Brytanię i Niemcy. Mechanizm rozgrywki stawia na szybkie bitwy, ale jednocześnie oferuje wysoki poziom realizmu i głębi.

Sid Meier's Civilization IV: Colonization
Sid Meier's Civilization IV: Colonization

Strategiczne 22 września 2008

Colonization jest samodzielnym dodatkiem do czwartej odsłony Civilization, utytułowanej wieloma nagrodami serii autorstwa jednego z najbardziej rozpoznawalnych ludzi w branży gier – Sida Meiera.

Oddworld: Hand of Odd
Oddworld: Hand of Odd

Strategiczne prace wstrzymane

Strategia czasu rzeczywistego studia Just Add Water, osadzona w uniwersum Oddworld. Gracz może stanąć po stronie Mudokonów bądź Glukkonów i w zależności od wyboru, chronić przyrodę lub też starać się ją maksymalnie eksploatować. W grze spotykamy znane z serii postacie, jak m.in. Abe, Munch, Lulu czy Humphrey.

Halo Wars: Definitive Edition
Halo Wars: Definitive Edition

Strategiczne 20 grudnia 2016

Przygotowana przez zespół 343 Industries odświeżona wersja strategii czasu rzeczywistego, która ukazała się pierwotnie w roku 2009, wyłącznie na konsolach Xbox 360. Halo Wars: The Definitive Edition jest spin-offem popularnej serii strzelanin Halo, a jego akcja toczy się 20 lat przed wydarzeniami opisanymi w pierwszej jej części, kiedy ludzkość toczy wojnę z Imperium Covenant, które uznało nasz gatunek za obrazę dla swoich bóstw i stwórców.

Ultimate Epic Battle Simulator 2
Ultimate Epic Battle Simulator 2

Strategiczne 2021

Ultimate Epic Battle Simulator 2 jest produkcją, która pozwala graczom projektować i rozgrywać bitwy o naprawdę dużej skali, z udziałem setek tysięcy lub nawet milionów wojowników. Tytuł został opracowany i wydany przez firmę Brilliant Game Studios.

Songs of Conquest
Songs of Conquest

Strategiczne 2021

Turowa strategia fantasy wzbogacona elementami RPG, nawiązująca do pierwszych odsłon serii Heroes of Might & Magic. Gracz musi zarówno zarządzać królestwem, jak i dowodzić drużyną podczas eksplorowania królestwa i wypełniania zadań. Do tego dochodzą taktyczne potyczki.

Cities: Skylines - Sunset Harbor
Cities: Skylines - Sunset Harbor

Strategiczne 26 marca 2020

Dziewiąte duże rozszerzenie do strategii ekonomicznej Cities: Skylines. W Sunset Harbor gracze mogą projektować miasta nad malowniczymi zatokami, a wśród nowości prym wiodą dodatkowa gałąź przemysłu (rybołówstwo) i kwestie związane z transportem miejskim.

War for the Overworld
War for the Overworld

Strategiczne 2 kwietnia 2015

Osadzona w realiach fantasy humorystyczna strategia czasu rzeczywistego, będąca duchowym spadkobiercą legendarnej gry Dungeon Keeper z 1997 roku. Tytuł jest debiutem niezależnego studia Subterranean Games. W grze wcielamy się w demonicznego władcę podziemnego królestwa, a naszym zadaniem jest rozbudowanie go do rangi prawdziwego imperium zła. W wykonaniu tego zadania spróbują przeszkodzić nam siły dobra pod dowództwem cesarza Stockingtona.

Anno 1701: Klątwa Smoka
Anno 1701: Klątwa Smoka

Strategiczne 25 października 2007

Anno 1701: The Sunken Dragon to dodatek do cieszącej się niezwykłą popularnością strategii ekonomicznej. Owa gra należy do cyklu, traktującego o rozwijaniu zamorskich posiadłości i czynieniu z nich potęgi poprzez podejmowanie kluczowych decyzji gospodarczych.

SpellForce 2: Faith in Destiny
SpellForce 2: Faith in Destiny

Strategiczne 19 czerwca 2012

Drugie rozszerzenie do wydanej w 2006 roku gry SpellForce 2, stanowiącej kolejną odsłonę popularnej serii łączącej elementy strategii oraz RPG. Za przygotowanie dodatku odpowiada indyjskie studio Trine Games, mające na swoim koncie także dodatki do Gothica 3 i The Guild 2. W odróżnieniu od poprzedniego rozszerzenia tym razem mamy do czynienia z produkcją samodzielną. Oferuje ona nową kampanię jednoosobową, której akcja toczy się 4 lata po wydarzeniach ukazanych w Dragon Storm.

Alien Nations
Alien Nations

Strategiczne 20 marca 1999

Alien Nations to gra strategiczna, której akcja rozgrywa się w fantastycznej krainie zamieszkałej przez trzy różne nacje: waleczne Amazonki, przebiegłych Sajikisów oraz odważnych Pimmonów.

Rising Kingdoms
Rising Kingdoms

Strategiczne 10 czerwca 2005

Rozbudowana gra strategiczna, za której przygotowanie odpowiadają doświadczeni programiści z bułgarskiego studia developerskiego Haemimont Games, twórcy między innymi takich pozycji jak Tzar: the Burden of the Crown, Celtic Kings: Rage of War i Nemesis of the Roman Empire.

Celtic Kings: Rage of War
Celtic Kings: Rage of War

Strategiczne 27 sierpnia 2002

Izometryczna strategia czasu rzeczywistego z elementami przygodówki i RPG. Twórcy podzielili rozgrywkę na dwa zasadnicze tryby: przygodowy i strategiczny. W pierwszym z nich dowodzimy drużyną po stronie Cezara lub galijskiego druida. Zadania strategiczne polegają na rozwijaniu wojska, wynajmowaniu najemników, zbieraniu artefaktów i podbijaniu zamków. Produkcja gwarantuje około 40 godzin zabawy.

Ostriv
Ostriv

Strategiczne 2022 (wczesny dostęp od 19 marca 2020)

Strategia ekonomiczna typu city builder, która daje nam szansę pokierowania XVIII-wiecznym miastem. Gracz wciela się w rolę zarządcy i ma za zadanie zadbać nie tylko o rozwój gospodarki, ale również o zaspokojenie potrzeb mieszkańców.

Starship Troopers: Terran Command
Starship Troopers: Terran Command

Strategiczne 2021

Starship Troopers: Terran Command to oparty na defensywie RTS wzorowany na popularnym They Are Billions. Gracz wciela się w dowódcę tytułowych żołnierzy kosmosu, którzy zostają zrzuceni na planetę opanowaną przez hordy obcych z rasy insektoidalnych Arachnidów.

LoL Esports Manager
LoL Esports Manager

Strategiczne 2021

LoL Esports Manager to strategia pozwalająca na wcielenie się w menadżera drużyny graczy biorącej udział w profesjonalnych rozgrywkach League of Legends. Produkcja oferuje prawdziwych zawodników i zawody oraz odtwarza biznesową stronę e-sportu.