Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePC
Okładka Centurion: Defender of Rome (PC)

Centurion: Defender of Rome PC

Gracz wcieli się w rolę dowódcy rzymskich legionów, którego zadaniem jest podbić cały ówczesny świat (Europę, Azja Mniejszą oraz Północną Afrykę), posługując się zarówno dyplomacją, jak i siłą.

Strategiczne | turowe | starożytność | 2D | strategiczne wojenne | starożytny Rzym

PC Windows
Okładka Centurion: Defender of Rome (PC)

producent: Cinemaware

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

20maja1990

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Akcja programu rozpoczyna się w 275 roku p.n.e. Gracz wcieli się w rolę dowódcy rzymskich legionów, którego zadaniem jest podbić cały ówczesny świat (Europę, Azja Mniejszą oraz Północną Afrykę), posługując się zarówno dyplomacją, jak i siłą. Pod wieloma względami, Centurion nawiązuje do innego, słynnego produktu Cinemaware o nazwie Defender of the Crown, ale w porównaniu z nim jest zdecydowanie bardziej rozbudowany.

Gracz rozpoczyna zmagania o dominację, posiadając jedną prowincję. Zdobywając kolejne, nie tylko zwiększa swoje terytorium, ale także wpływy do kasy państwa. Pieniądze grają w Centurion nadrzędną rolę i należy nie mieć litości w ustalaniu podatków, choć oczywiście wszystko ma swoje granice i poddani mogą w końcu odmówić składania trybutu. Kolejnym istotnym elementem jest wojsko, a właściwie jego siła. W trakcie rozgrywki należy sukcesywnie powiększać armię, bo chociaż Centurion oferuje także bardziej pokojowe formy działania, to właśnie walcząc zyskamy najwięcej. Podczas jednej tury możemy dowolnie modyfikować legiony (wzmacniać je, tworzyć nowe oddziały, przesuwać po mapie) o ile oczywiście stać nas na to i jesteśmy odpowiednio wysocy rangą.

Atak na sąsiednią prowincję na ogół oznacza wojnę. Można co prawda skorzystać z opcji dyplomatycznych i np. postawić buntownikom ultimatum, ale rzadko kiedy przynosi ono oczekiwane rezultaty. Przed właściwą walką, decydujemy o rozstawieniu naszych żołnierzy w formację oraz wybieramy adekwatną taktykę. Po rozpoczęciu ataku możemy jeszcze modyfikować ustawienia, klikając na którymś z oddziałów i wskazując mu nowy cel. Zachowanie żołnierzy podczas bitwy jest bardzo różne i uzależnione głównie od tego, z kim się pojedynkujemy. Oddziały mogą przestraszyć się np. słoni i próbować uciec z pola bitwy. Oczywiście, komputerowy przeciwnik również nie będzie zawsze walczył do ostatniej kropli krwi i w krytycznej sytuacji weźmie nogi za pas. Po bitwie – trudnej czy nie – należy wyrównać straty w legionie, ewentualnie wzmocnić go i szykować się do przejęcia nowego terytorium. Oprócz tradycyjnej walki, Centurion oferuje również potyczki morskie. Użycie statków będzie niezbędne, jeśli marzą się nam wyprawy do Afryki. Poza tym warto mieć coś zawsze w pogotowiu, gdyż wróg nie próżnuje i może zechcieć wybrać się do nas.

Centurion nie kończy się jednak tylko na działaniach militarnych. Jeśli posiadamy odpowiednią sumę pieniędzy i akurat mamy na to ochotę, możemy zorganizować igrzyska. Składają się na nie walki z dzikimi bestiami, pojedynki gladiatorów oraz wyścigi rydwanów. Większość z tych rozgrywek ma charakter typowo zręcznościowy i żeby impreza przyniosła należyty skutek, należy pokonać pozostałych współzawodników, co nie zawsze jest takie proste. Program przychodzi tu zresztą z pomocą i oferuje nieczyste zagrania, np. podczas wyścigów rydwanów można skorzystać z pomocy boskiej, wynająć trenera lub po prostu przekupić któregoś z oponentów. Igrzyska podnoszą zadowolenie mieszkającej na danym terenie ludności. Jeśli nie marzą Ci się rebelie i nikłe wpływy z podatków, musisz poświęcić dużo wysiłku na utrzymanie wysokiego morale.

Centurion: Defender of Rome to kolejna, wspaniała produkcja firmy Cinemaware, która jak zwykle połączyła skrajnie różne elementy w jeden zgrany konglomerat, a wszystko to przy akompaniamencie wyśmienitej oprawy audiowizualnej.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena czytelników: 8,7 / 10 na podstawie 802 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Centurion: Defender of Rome

16+