Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategiczneiOSANDPC
Okładka Heroes of Might & Magic III: HD Edition (iOS)

Heroes of Might & Magic III: HD Edition

Odświeżona edycja jednej z najwyżej ocenianych odsłon legendarnej serii Heroes of Might & Magic, przygotowana dla uczczenia 15 rocznicy wydania gry oraz 20-lecia całego cyklu. Gra została przygotowana na zlecenie firmy Ubisoft przez studio DotEmu, znane m.in.

Strategiczne | fantasy | turowe | Might & Magic | elementy RPG | 2D | reedycje/remastery/remaki

Okładka Heroes of Might & Magic III: HD Edition (iOS)

producent: DotEmu

wydawca: Ubisoft

Strona oficjalna

data premiery gry:

29sty2015

PC iOS AND

Heroes of Might & Magic III: HD Edition to odświeżone wydanie jednej z najsłynniejszych turowych strategii fantasy w dziejach elektronicznej rozrywki, stworzonej przez New World Computing w 1999 roku. Za reedycję odpowiada francuskie studio DotEmu, które otrzymało zlecenie na jej realizację od firmy Ubisoft, chcącej uczcić w ten sposób 20-lecie istnienia serii Heroes of Might & Magic i 15-lecie wydania trzeciej odsłony tegoż cyklu. Tytuł ukazał się zarówno na macierzystych pecetach, jak i urządzeniach mobilnych z systemem Android i iOS.

W ogólnych założeniach HD Edition jest identyczne ze swoim pierwowzorem. Nadal eksplorujemy magiczne krainy, kierując bohaterami prowadzącymi do boju armie złożone z różnorodnych mitologicznych stworzeń. Gromadzimy zasoby, zbieramy artefakty, uczymy się zaklęć, rozwijamy umiejętności i – nade wszystko – zdobywamy oraz rozbudowujemy miasta, by ostatecznie odnieść zbrojne zwycięstwo nad rywalami lub zrealizować inne cele. Zawartość odświeżonej wersji pokrywa się z podstawowym wydaniem Heroes of Might & Magic III: The Restoration of Erathia (nie zawiera dodatków Armageddon’s Blade i The Shadow of Death). Mamy tu więc 7 kampanii fabularnych, tryb potyczek i edytor map. Nie brakuje też zabawy wieloosobowej, na jednym komputerze (hotseat) lub obsługiwanej sieciowo przez platformę Steam.

Jedyna zmiana względem oryginału, którą można (choć wcale nie trzeba, bo jest w sumie kosmetyczna) dostrzec na pierwszy rzut oka, to odświeżona oprawa graficzna. Tworząc wersję pecetową, studio DotEmu zadbało o obsługę szerokoekranowych rozdzielczości obrazu, a także podniosło jakość tekstur, w taki sposób, by były bardziej wyraziste.

Minirecenzja Heroes of Might & Magic III: HD Edition – mobilny debiut klasycznych „Herosów”

PLUSY:
 • Gra oferuje znacznie bardziej rozbudowany model rozgrywki, niż większość współczesnych strategii mobilnych;
 • Oprawa graficzna w jakości HD, dzięki której tytuł prezentuje się lepiej niż kiedykolwiek.
MINUSY:
 • Brak oficjalnych dodatków: Armageddon’s Blade i The Shadow of Death;
 • Multiplayer jedynie w trybie gorącego krzesła;
 • Model sterowania, mogący stanowić przeszkodę dla współczesnych graczy.

Nie ulega wątpliwości, że Heroes of Might & Magic III to jedna z najważniejszych gier strategicznych w historii, a jednocześnie najwyżej oceniana odsłona w dziejach całego cyklu. Odświeżona po 15 latach od premiery oryginału Edycja HD, stanowi zarazem debiut tej serii na urządzeniach mobilnych. Jedną z kluczowych kwestii, jakie w tej sytuacji należałoby poruszyć jest pytanie, jak zremasterowani Herosi sprawdzają się w warunkach mobilnych?

Oprawa graficzna gry została gruntownie odświeżona i dostosowana do szerokoekranowych rozdzielczości HD. Na potrzeby remake’u przeprojektowano też ponad 25 000 modeli (postaci, budynków i innych elementów scenerii). Dzięki pracy wykonanej przez studio DotEmu, na urządzeniach mobilnych gra prezentuje się dziś o niebo lepiej, niż pecetowy pierwowzór sprzed ponad 15 lat. Jednocześnie, pod względem mechaniki oraz zawartości mamy do czynienia z niemalże tą samą grą, a podczas rozgrywki niezwykle trudno oprzeć się wszechobecnemu wrażeniu oldskulowości. Czy to źle? Niekoniecznie. Zwłaszcza, że Heroes of Might & Magic HD oferuje znacznie bardziej rozbudowany model rozgrywki niż większość współczesnych strategii mobilnych.

W kontekście panujących na rynku standardów, za jeden z największych minusów HD Edition uznać należy z całą pewnością ograniczone możliwości rozgrywki wieloosobowej. W porównaniu do oryginału z 1999 roku, oferującego opcje zabawy przez Internet i sieć LAN, mobilna reedycja gry oferuje co najwyżej możliwość zabawy w trybie pass-and-play (czy jak kto woli: gorącego krzesła).

Kwestia niemal równie istotna, to brak obu oficjalnych rozszerzeń: Armageddon’s Blade i The Shadow of Death, stanowiących doskonałe uzupełnienie kampanii podstawowej. Oficjalną przyczyną takiego stanu rzeczy stało się ponoć zagubienie oryginalnych kodów źródłowych obu dodatków.

Kolejną z istotnych kwestii, związanych z mobilną edycją gry jest zastosowany w niej model sterowania. Mimo konieczności dostosowania go do warunków mobilnych okazuje się, że nie różni się on znacząco od modelu znanego z pierwowzoru, a wykonana przez autorów remake’u praca ograniczyła się do zastąpienia kursora myszy identycznymi gestami, wykonywanymi palcem na ekranie dotykowym. Dla graczy, którzy mieli już styczność z komputerowymi odsłonami serii to dobra wiadomość i znaczące ułatwienie rozgrywki. Mając jednak na uwadze, że seria Heroes of Might & Magic najlepsze lata ma już w zasadzie za sobą i zapewne niewielu z dzisiejszych graczy zetknęło się wcześniej z jej klasycznymi odsłonami, model sterowania znacząco odbiegający od typowych mobilnych schematów, może okazać się dla nich przeszkodą nie do przeskoczenia.

Heroes of Might & Magic III: HD Edition na urządzeniach przenośnych, to wciąż gra znakomita. Pod warunkiem, że przymkniemy oko na jej braki i lekką oldskulowość wykonania oraz przyzwyczaimy się do nietypowego – jak na standardy mobilne – modelu sterowania.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   gorące krzesło    

Rozmiar aplikacji: duża (powyżej 500 MB)

Ocena czytelników: 5,6 / 10 na podstawie 744 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 9,1 / 10 na podstawie 171 głosów czytelników.

Gry podobne do Heroes of Might & Magic III: HD Edition

Klasyfikacja PEGI Heroes of Might & Magic III: HD Edition

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy. Gra, która pozwala łączyć się z innymi osobami poprzez Internet.

Wymagania sprzętowe Heroes of Might & Magic III: HD Edition

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Core 2 Duo 2 GHz/AMD Athlon 64 X2 2.0 GHz
 • 2 GB RAM
 • karta grafiki 256 MB GeForce 8800 GT/Radeon HD 2900 lub lepsza
 • Widnows 7(SP1)/8/8.1
 • Rekomendowane:
 • Intel Core 2 Duo 2.4 GHz/AMD Athlon 64 X2 2.8 GHz
 • 3 GB RAM
 • karta grafiki 512 MB GeForce 9800 GT/Radeon HD 3870 lub lepsza
 • Widnows 7(SP1)/8/8.1
Apple iOS

Apple iOS

 • Wymagania sprzętowe:
 • iPad
Recenzja gry Heroes of Might & Magic III: HD Edition - niepotrzebny remaster
Recenzja gry Heroes of Might & Magic III: HD Edition - niepotrzebny remaster

Recenzja 28 stycznia 2015, 18:00

Brak zmian dotyczy także polskiej lokalizacji. Wspomniałem już o dubbingu Doroty Choteckiej w intrze – resztę klasycznych aktorów też usłyszycie. Wszystkie teksty zostały po staremu, z kulejącą prawie na każdym kroku interpunkcją i okazjonalnymi literówkami oraz nazewnictwem, na widok którego nieraz trudno powstrzymać parsknięcie śmiechem. Starając się usilnie znaleźć jakiekolwiek różnice między starym The Restoration of Erathia, a HD Edition, zabrnąłem nawet do listy płac w poszukiwaniu jakichś wskazówek. Zgodnie z przewidywaniami, osób zaangażowanych w produkcję nie było wiele – ot, głównie Francuzi z DotEmu, Chińczycy z Ubisoft Chengdu (co akurat było małym zaskoczeniem), no i zarząd Ubisoftu jako całości. A wiecie, ile osób związanych z polską lokalizacją tam wymieniono? Całe dwie, z czego jedna w funkcji testera. O tym, od kogo pożyczono tłumaczenie, nie raczono wspomnieć.

PC
iOS
AND