Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

Might & Magic

Wielka Encyklopedia Gier GRYOnline.pl

Gry o tematyce Might & Magic ułożone według popularności.

Might & Magic
PC
PC Windows41 WWW2
PlayStation
Sony PlayStation 5
Sony PlayStation 4
Sony PlayStation 32 Sony PlayStation 23 Sony PlayStation 11
PlayStation Portable
PlayStation Vita
Xbox
Microsoft Xbox Series X
Microsoft XBOX ONE
Microsoft Xbox 3603
Microsoft Xbox
Mobile
Android5 Apple iOS5
Windows Phone
Nintendo
Nintendo Switch
Nintendo Wii
Nintendo DS1
Nintendo Wii U
Nintendo 3DS
Game Boy Advance
Nintendo GameCube
WIĘCEJ
MNIEJ
Akcji4
Zręcznościowe
Bijatyki
RPG13 Strategiczne30
Przygodowe
Sportowe
Wyścigi
Symulacje
Logiczne1
Towarzyskie
Heroes of Might and Magic V
Heroes of Might and Magic V

Strategiczne 16 maja 2006

Piąta odsłona popularnej serii strategii turowych, osadzonych w stylistyce fantasy. Celem odświeżenia cyklu, przygotowanie jego kolejnej części powierzono doświadczonej rosyjskiej ekipie Nival Interactive, mającej na swoim koncie m.in. serie Rage of Mages, Etherlords, Silent Storm oraz Blitzkrieg. Akcja gry toczy się w krainie Ashan i koncentruje na walce z zastępami demonów, które po zgładzeniu króla pustoszą tereny królestwa. Los Ashan zależy od bohaterów, którzy w obronie swych macierzystych frakcji ruszają do walki z siłami zła. Nowy deweloper starał się nie dokonywać rewolucyjnych zmian w sposobie rozgrywki, skupiając się na podkreśleniu aspektów strategicznych oraz pomniejszych modyfikacjach w mechanice gry. Wśród nich wymienić należy wyłączenie bohaterów z regularnej bitwy, rezygnację z osobnych ekranów miast, limity czasowe w trakcie walki oraz nowe opcje dyplomatyczne. Po raz pierwszy w historii serii, środowisko gry przedstawione zostało w pełnym trójwymiarze.

PC

Might & Magic: Heroes VII
Might & Magic: Heroes VII

Strategiczne 29 września 2015

Siódma odsłona jednej z najpopularniejszych turowych strategii fantasy, zapoczątkowanej w 1995 roku. Za powstanie gry odpowiada niemieckie studio Limbic Entertainment, które ma na swoim koncie dodatki do poprzedniej części serii oraz RPG-owy Might & Magic X: Legacy. Akcja gry przenosi nas do targanego wojną domową Imperium, w którym młody książę Ivan utworzył Radę Cieni, złożoną z przedstawicieli sześciu różnych frakcji. Mechanika zabawy nawiązuje do wcześniejszych odsłon cyklu i wykorzystuje wiele rozwiązań, nieobecnych w szóstej części gry. Wzbogacono m.in. okrojony uprzednio model ekonomiczny i przywrócono ekran miasta, z wszystkimi charakterystycznymi cechami poszczególnych frakcji. Mapy są znacznie większe i kładą większy nacisk na eksplorację, a typowy dla serii turowy model walki został nieco zmodyfikowany. Podczas bitwy korzystamy m.in. z katapult, wyrzutni i namiotów medyków, a areny bitew wypełnione są większą ilością rozmaitych obiektów i przeszkód.

PC

Might & Magic: Heroes VI
Might & Magic: Heroes VI

Strategiczne 13 października 2011

Szósta pełnoprawna odsłona jednej z najpopularniejszych turowych strategii fantasy, zapoczątkowanej przez legendarne New World Computing w 1995 roku. Celem odświeżenia serii, produkcję tytułu powierzono zupełnie nowej ekipie studia Black Hole Games, mającej na swoim koncie cenione RTS-y Armies of Exigo i Warhammer: Mark of Chaos. Akcja gry toczy się 400 lat przed wydarzeniami ukazanymi w poprzedniczce i koncentruje na spisku Aniołów, mającym na celu rozniecenie na nowo zapomnianej wojny. Jej wybuch powstrzymać mogą jedynie członkowie dynastii Gryfów, których drogi rozeszły się dawno temu, a każde z nich stanęło na czele odrębnej frakcji. Rozgrywka stanowi tradycyjne połączenie strategii turowej z elementami RPG, wzbogacone szeregiem nowych rozwiązań, takich jak system reputacji, rezygnacja z osobnych ekranów miast czy możliwość przekształcenia twierdzy wroga we własną. Zgodnie z najnowszymi trendami gra oferuje spektakularną, trójwymiarową oprawę graficzną oraz opcje społecznościowe.

PC

Heroes of Might and Magic V: Dzikie Hordy
Heroes of Might and Magic V: Dzikie Hordy

Strategiczne 12 października 2007

Drugie oficjalne rozszerzenie do wydanej wiosną 2006 roku piątej odsłony cyklu Heroes of Might and Magic, za której powstanie odpowiada doświadczone, rosyjskie studio Nival Interactive. Dodatek zatytułowany Dzikie Hordy (ang. Tribes of the East) wprowadza do rozgrywki kolejny epizod w toczącej się w świecie Ashan wojnie z demonami. Decydującą rolę w zakończeniu konfliktu odgrywają orkowie – brutalna i bezwzględna rasa wojowników, mająca na swych usługach również gobliny, cyklopów i potężne, latające poczwary zwane Pao Kai. Fabuła dodatku zawiera również liczne nawiązania do Dark Messiah of Might and Magic. Oprócz zestawu standardowych nowości oraz kampanii fabularnej, autorzy rozszerzenia przygotowali także 5 scenariuszy dla pojedynczego gracza oraz 10 map do rozgrywki wieloosobowej. Dodatkowo wszystkie jednostki w grze otrzymały prezent w postaci alternatywnego poziomu rozwoju.

PC

Heroes of Might and Magic IV
Heroes of Might and Magic IV

Strategiczne 29 marca 2002

Czwarta odsłona bestsellerowej serii strategicznej, zapoczątkowanej w 1995 roku przez studio New World Computing. Akcja gry przenosi nas do fantastycznego świata Jadame, znanego z gry Might & Magic VIII. Do dyspozycji graczy oddano tym razem sześć frakcji, posiadających własne typy miast, jednostek oraz technologii. Każde z nich dysponuje także oddzielną szkołą magii i może wynajmować tylko bohaterów określonej rasy. Mechanika rozgrywki uległa wielu modyfikacjom, ale i uproszczeniom. Główne z nich to likwidacja tygodniowego werbunku, zmieniony system walki oraz brak konieczności posiadania w oddziale bohatera, który sam jest jednostką i bezpośrednio uczestniczy w potyczce. Fakt ten wiąże się jednak z wprowadzeniem wielu ograniczeń, które utrudniły i uatrakcyjniły rozgrywkę. Znaczącej modyfikacji uległ silnik gry, co wpłynęło na wielkość map oraz wyraźną poprawę szaty graficznej. Po raz pierwszy w historii serii, akcja ukazana została w perspektywie izometrycznej.

PC

Heroes of Might and Magic III: The Restoration of Erathia
Heroes of Might and Magic III: The Restoration of Erathia

Strategiczne 3 marca 1999

Trzecia odsłona popularnej serii turowych strategii fantasy studia New World Computing. Po śmierci króla Gryphonhearta, królestwo Erathii pada pod naporem mrocznych sił Nighonu i Eofolu. Jego córka Katarzyna, władczyni Enroth, powraca w rodzinne strony z zamiarem zjednoczenia wszystkich mieszkańców krainy i poprowadzenia ich do walki z siłami zła. Rozgrywka przebiega w typowy dla serii sposób i sprowadza się do eksploracji Erathii w poszukiwaniu mitycznych artefaktów i skarbów, a także do rozbudowy miast. Nieodłącznym elementem zabawy jest konieczność werbowania armii i uczestniczenia w turowych potyczkach z różnymi rodzajami przeciwników. W porównaniu z poprzednimi odsłonami, w grze pojawiają się nowi bohaterowie, nowe typy miast oraz 118 typów jednostek, dysponujących nowymi zdolnościami oraz 64 czarami, należącymi do 4 szkół magii. Mapy w grze są większe i bardziej szczegółowe niż dotychczas, ulepszono także grafikę, animacje oraz opcje rozgrywki multiplayer.

PC

Heroes of Might & Magic III: HD Edition
Heroes of Might & Magic III: HD Edition

Strategiczne 29 stycznia 2015

Odświeżona edycja jednej z najwyżej ocenianych odsłon legendarnej serii Heroes of Might & Magic, przygotowana dla uczczenia 15 rocznicy wydania gry oraz 20-lecia całego cyklu. Gra została przygotowana na zlecenie firmy Ubisoft przez studio DotEmu, znane m.in. z remake’u kultowej platformówki Another World. Zawartość edycji HD pokrywa się z podstawowym wydaniem „trójki” (bez dodatków) i oferuje 7 kampanii fabularnych (łącznie ok. 50 map), tryb potyczek oraz funkcjonalny edytor. Kluczowe zmiany w stosunku do oryginału to ulepszona grafika HD z obsługą rozdzielczości szerokoekranowych. Twórcy zadbali o to, aby szata graficzna była ostrzejsza i bardziej wyrazista, na co istotny wpływ miało przeprojektowanie ponad 25.000 elementów i modeli. Usprawniono także opcje rozgrywki wieloosobowej, zarówno w lokalnym trybie "gorące krzesło", jak i za pośrednictwem internetu. Po raz pierwszy w historii serii przygotowano również wersje dla użytkowników urządzeń mobilnych.

PCANDiOS

Heroes of Might and Magic III: The Shadow of Death
Heroes of Might and Magic III: The Shadow of Death

Strategiczne 22 marca 2000

Drugie i tym razem samodzielne rozszerzenie do wydanej wiosną 1999 roku strategii turowej Heroes of Might and Magic III studia New World Computing. Fabuła dodatku zatytułowanego The Shadow of Death obraca się wokół nekromanty Sandro, który dla własnych korzyści manipuluje czwórką bohaterów, aby za ich pomocą połączyć dwa artefakty o potężnej mocy i uzyskać władzę nad światem. Jedynie współdziałanie wspomnianej czwórki może powstrzymać złoczyńcę od realizacji jego niecnych planów. Prócz pełnej zawartości gry podstawowej, opisywane rozszerzenie niesie ze sobą przede wszystkim siedem nowych kampanii (z możliwością wybrania poziomu trudności) oraz 38 scenariuszy, w których pojawia się m.in. 8 nowych typów terenu. Poza tym, w grze znalazło się dziesięć nowych teleportów oraz niedostępne wcześniej artefakty, wraz z zupełnie nową opcją łączenia ich w jeden "superartefakt". Całość uzupełnia kolejna garść poprawek i ulepszeń na gruncie mechaniki.

PC

Dark Messiah of Might and Magic
Dark Messiah of Might and Magic

RPG 24 października 2006

Kolejna próba przeniesienia popularnego uniwersum Might & Magic w realia pierwszoosobowej gry akcji. Stworzeniem gry zajęło się mało znane studio Arcane na zlecenie koncernu Ubisoft, który nabył prawa do marki po upadku jej dotychczasowego wydawcy – firmy 3DO. W grze wcielamy się w młodego adepta magii i miecza imieniem Sareth, którego zadaniem będzie pokonanie panującego nad krainą Ashan tytułowego Ciemnego Mesjasza. Prócz eksploracji 12 rozległych lokacji i wykonywania kolejnych zadań fabularnych istotny element rozgrywki stanowić będzie walka z rozmaitymi przeciwnikami takimi jak orki, gobliny, trolle, smoki itp. Autorzy położyli spory nacisk na stworzenie realistycznego systemu szermierki i oddali w ręce graczy ok. 40 rodzajów broni oraz kilkadziesiąt czarów ofensywnych. Rozgrywkę wzbogacono elementami RPG, dzięki którym nasz protoplasta zdobywając doświadczenie uczy się nowych sprawności i zaklęć. Tryb kampanii uzupełnia pełnoprawny multiplayer przeznaczony dla max. 20 graczy.

PCX360

Heroes of Might and Magic V: Kuźnia Przeznaczenia
Heroes of Might and Magic V: Kuźnia Przeznaczenia

Strategiczne 14 listopada 2006

Pierwszy oficjalny dodatek do gry Heroes of Might and Magic V, opracowany przez rosyjskie studio Nival Interactive. Najważniejszą z nowości rozszerzenia zatytułowanego Kuźnia Przeznaczenia (ang. Hammers of Fate) jest nowa rasa krasnoludów, która aktywnie włącza się w konflikt targający światem Ashan. Wnosi ona do rozgrywki nie tylko swoje legendarne zdolności bojowe, ale także bogaty zestaw całkiem nowych zaklęć. Z krasnoludami związana jest kampania fabularna, na którą złożyło się 15 rozbudowanych misji, ale w grze znajdziemy także 5 pojedynczych scenariuszy oraz 10 map przeznaczonych do rozgrywki multiplayer. Zestaw nowości w Heroes of Might and Magic V: Kuźnia Przeznaczenia uzupełniają niedostępne wcześniej lokacje, budynki, jednostki i artefakty, a także szereg usprawnień wprowadzonych na podstawie sugestii fanów - np. karawany czy losowy generator map.

PC

Heroes of Might and Magic III: Złota Edycja
Heroes of Might and Magic III: Złota Edycja

Strategiczne 20 września 2004

Kompletne wydanie osadzonej w realiach fantasy turowej strategii studia New World Computing, stanowiącej trzecią - i jak dotąd najwyżej ocenianą – odsłonę popularnej serii Heroes of Might and Magic. Oprócz wydanej w marcu 1999 roku gry podstawowej, w zestawie znalazły się także dwa oficjalne dodatki: Armageddon’s Blade i The Shadow of Death. W odróżnieniu od kolekcjonerskiego wydania gry z 2002 roku, w którym zawarto tak naprawdę trzy osobne produkty, w ramach Złotej Edycji otrzymujemy tylko dwie płyty CD ze zintegrowanym instalatorem zawierającym pełną zawartość gry i jej obu rozszerzeń.

PC

Might and Magic VII: For Blood and Honor
Might and Magic VII: For Blood and Honor

RPG 9 czerwca 1999

Siódma część jednej z najpopularniejszych serii pierwszoosobowych gier RPG autorstwa studia New World Computing. Might and Magic VII: For Blood and Honor przenosi nas ponownie do odzyskującej równowagę krainy Erathia. Szybko okazuje się, że pokojowe współistnienie wielu różnych ras nie jest możliwe, a narastające napięcia między ludźmi i elfami wkrótce stają się nie do zniesienia. Sytuację w Erathii stara się wykorzystać do swych niecnych celów gildia Nekromantów, a przeszkodzić w tym może jej tylko kontrolowana przez gracza drużyna. Oprócz głównego wątku fabularnego, w grze znajdziemy 18 questów pobocznych, stawimy czoła blisko 30 potworom i spotkamy ponad 500 postaci niezależnych. Stworzona na bazie poprzedniczki siódma część sagi oferuje podobny poziom oprawy, a także zbliżoną mechanikę zabawy i system rozwoju postaci. Zwiększeniu uległa jednak liczba klas, a sama fabuła stała się wielowątkowa, zmuszając gracza do dokonywania wyborów wpływających na dalszy przebieg rozgrywki.

PC

Might and Magic VIII: Day of the Destroyer
Might and Magic VIII: Day of the Destroyer

RPG 1 marca 2000

Kolejna odsłona cieszącej się ogromnym uznaniem serii gier cRPG. Akcja Might and Magic VIII: Day of the Destroyer przenosi nas do zupełnie nowej krainy Jadame, gdzie pojawia się legendarny, tytułowy Niszczyciel Escaton, od wieków wędrujący przez różne światy. Po otwarciu bram wody, ognia, powietrza i ziemi, drzemiące w nich siły zaczynają pustoszyć krainę. Aby pokonać rozprzestrzeniające się zło, prowadzona przez nas drużyna nieustraszonych wojowników będzie musiała pozyskać zaufanie wielu potężnych sojuszników. Pod względem oprawy i ogólnych założeń mechaniki, produkcja prezentuje się niemal identycznie jak jej poprzedniczka. Całkowitej zmianie uległ jednak sposób kreowania drużyny. Tym razem tworzymy bowiem tylko jednego z bohaterów, zaś pozostali mogą być dowolnie rekrutowani i wymieniani podczas rozgrywki. Prócz tego, w grze znajdziemy niedostępne wcześniej czary i umiejętności, zmodyfikowany system rozwoju postaci oraz ulepszony interfejs użytkownika.

PC

Heroes of Might and Magic III Complete
Heroes of Might and Magic III Complete

Strategiczne 15 stycznia 2002

Kolekcjonerska edycja trzeciej odsłony popularnej serii turowych gier strategicznych w realiach fantasy, rozwijanej od 1995 roku przez studio New World Computing. W skład zestawu Heroes of Might and Magic III Complete weszła wydana w marcu roku 1999 gra podstawowa wraz z dwoma oficjalnymi dodatkami: Armageddon’s Blade i The Shadow of Death (na osobnych nośnikach). W sumie otrzymujemy więc do dyspozycji ponad 20 kampanii fabularnych oraz imponującą liczbę scenariuszy, bohaterów, potworów i artefaktów, jak również wszystkie nowości i modyfikacje wprowadzone do gry macierzystej wraz z obydwoma wspomnianymi rozszerzeniami.

PC

Might & Magic: Heroes VI - Cienie Mroku
Might & Magic: Heroes VI - Cienie Mroku

Strategiczne 2 maja 2013

Samodzielny dodatek do przebojowej gry strategicznej Might & Magic: Heroes VI. Rozszerzenie wyprodukowane zostało przez studio Virtuos, znane przede wszystkim z dokonań w zakresie grafiki komputerowej (współpracowało m.in. przy tworzeniu NBA 2K13, MLB 2K13 oraz Generator Rex: Agent of Providence). Głównym atutem Might & Magic: Heroes VI - Cienie Mroku jest nowa frakcja – Lochy. Dodatek wprowadza również dwie nowe kampanie z Raelagiem w roli głównego bohatera. Gracze mają więc okazję poznać jego demoniczną przeszłość, gdy w odległych zakątkach krainy Ashan zakładał ukryte miasto mrocznych elfów. Zasady rozgrywki pozostały niezmienione. Deweloperzy pokusili się jednak o nowe rodzaje jednostek, bohaterów, budynki, artefakty oraz bronie rodowe.

PC

Heroes of Might and Magic IV: The Gathering Storm
Heroes of Might and Magic IV: The Gathering Storm

Strategiczne 24 września 2002

Pierwszy oficjalny dodatek do czwartej części kultowej serii turowych gier strategicznych studia New World Computing. Heroes of Might and Magic IV: The Gathering Storm przynosi ze sobą ponad 20 pojedynczych scenariuszy oraz 6 nowych minikampanii, których kluczową postacią jest potężny czarnoksiężnik imieniem Hexis. Kiedy wzrost jego mocy wywołuje szereg kataklizmów, niosących śmiertelne zagrożenie dla całej krainy Lodwar, czoła antagoniście stawia piątka bohaterów reprezentujących siły Ładu, Chaosu, Natury, Mocy i Życia. Opisywane rozszerzenie wprowadza także szereg innych nowości, takich jak oryginalna ścieżka dźwiękowa, 4 niedostępne wcześniej jednostki, 7 nowych budynków oraz 16 nieznanych dotąd artefaktów. Najważniejszą z nowości na gruncie mechaniki jest zaś wyczekiwany przez graczy, ulepszony tryb wieloosobowy, wprowadzający opcję gry w sieci zbliżoną do tego, co oferowały poprzednie odsłony tej popularnej serii.

PC

Might & Magic: Heroes VII - Trial by Fire
Might & Magic: Heroes VII - Trial by Fire

Strategiczne 4 sierpnia 2016

Samodzielne rozszerzenie do turowej strategii fantasy Might & Magic: Heroes VII z 2015 roku, przygotowane przez studio Limbic Entertainment. Akcja dodatku rozpoczyna się pięć lat po wydarzeniach z podstawowej wersji gry, w wyniku których Ivan Gryf został pierwszym władcą Świętego Imperium Gryfów. Spokój nie trwa jednak długo, gdyż szybko dochodzi do spięć z sąsiednim królestwem krasnoludów Grimheim. Might & Magic: Heroes VII - Trial by Fire skupia się na próbach uniknięcia konfliktu zbrojnego, który mógłby zakończyć się tragicznie dla obu stron. Pod względem mechaniki dodatek nie wprowadza znacznych zmian, skupiając się zamiast tego na rozszerzeniu zawartości. Obejmuje ona dwie nowe kampanie, a także bonusowe scenariusze napisane przez Terry’ego B. Raya, scenarzystę Heroes of Might and Magic IV. Ponadto Trial by Fire wprowadza sześć nowych map potyczek, oraz frakcję Forteca z charakterystycznymi dla niej jednostkami i Magią Run.

PC

Might and Magic VI: Mandate of Heaven
Might and Magic VI: Mandate of Heaven

RPG 15 kwietnia 1998

Szósta pełnoprawna odsłona kultowej serii gier RPG. Fabuła Might and Magic VI: Mandate of Heaven opowiada zupełnie nową historię, wypełniając lukę fabularną pomiędzy II i III częścią cyklu Heroes of Might and Magic. Akcja przenosi nas do fantastycznej krainy Enroth, w której po zaginięciu króla Rolanda Ironfista zapanował chaos, a wyznawcy apokalipsy postanawiają zdetronizować księcia Nicolaia i na tronie osadzić swojego przywódcę. Odzyskać tytułowe błogosławieństwo Niebios może zaś jedynie kontrolowana przez gracza, czteroosobowa drużyna bohaterów, w skład której wchodzą tym razem wyłącznie ludzie, reprezentujący typowe dla uniwersum klasy postaci. Nowością w serii jest możliwość wyboru pomiędzy walką toczoną w czasie rzeczywistym bądź klasycznym trybem turowym. Pod względem technicznym produkcja stanowi istotny krok do przodu w historii serii, oferując pory roku, cykl dobowy oraz grafikę w pełnym 3D z możliwością obrotu o 360 stopni i spoglądania w górę lub w dół.

PC

Might & Magic: Heroes VI - Pirates of the Savage Sea
Might & Magic: Heroes VI - Pirates of the Savage Sea

Strategiczne 12 lipca 2012

Pierwszy dodatek do wydanej jesienią 2011 roku gry Might and Magic: Heroes VI studia Black Hole Games, w odróżnieniu od gry macierzystej przygotowany przez ekipę Limbic Entertainment. Akcja rozszerzenia Pirates of the Savage Sea rozgrywa się rok po wydarzeniach znanych z kampanii podstawowej. Kiedy na tytułowym Dzikim Morzu z powodu sztormów przepada bez wieści coraz więcej statków, pojawiają się plotki, jakoby wydarzenia te nie były tylko i wyłącznie sprawą kapryśnej pogody. Wcielając się w rolę legendarnego bohatera Craiga Hacka, na zlecenie Rady Piratów gracze mają za zadanie odkryć prawdziwe przyczyny znikania statków. Przygotowana na potrzeby dodatku nowa minikampania fabularna składa się jedynie z dwóch misji. Prócz tego, rozszerzenie oferuje jednak nową mapkę, bohaterów i artefakty, niedostępną wcześniej broń rodową, nową jednostkę Ptaka Gromu oraz możliwość rekrutowania żywiołaków w specjalnym budynku na planszy.

PC

Heroes of Might and Magic II: The Succession Wars
Heroes of Might and Magic II: The Succession Wars

Strategiczne 1 października 1996

Kontynuacja bestsellerowej strategii turowej Jona van Caneghema i jego studia New World Computing. Fabuła Heroes of Might and Magic II: The Succession Wars rozgrywa się kilka lat po wydarzeniach opisanych w pierwszej części gry. Kiedy sprawujący władzę nad krainą Enroth Lord Morglin Ironfist umiera, pomiędzy jego synami rozpoczyna się walka o prawa do tronu. Podczas rozgrywki możemy opowiedzieć się po stronie zbuntowanego i wygnanego z Enroth Rolanda, bądź dochować wierności uważającemu się za prawowitego spadkobiercę tronu Archibaldowi. Ogólna koncepcja rozgrywki nie uległa większym zmianom, jednak autorzy sequelu wprowadzili do gry kilka nowości i ulepszeń. Do czterech znanych z pierwowzoru klas postaci dołączyły dwie nowe: nekromanty i czarodzieja, wraz z ich zamkami i nieznanymi dotąd stworzeniami. W grze poszerzono również m.in. zakres umiejętności bohaterów, wprowadzono możliwość ulepszania posiadanych jednostek, a także zmodyfikowano system posługiwania się magią.

PC

Heroes of Might and Magic III: Armageddon's Blade
Heroes of Might and Magic III: Armageddon's Blade

Strategiczne 30 września 1999

Pierwszy oficjalny dodatek do turowej strategii fantasy Heroes of Might and Magic III studia New World Computing. Fabuła rozszerzenia Armageddon’s Blade opowiada o wydarzeniach, jakie rozegrały się po zakończeniu kampanii podstawowej. Główny wątek fabularny koncentruje się na postaci władcy Eofolu – Kreegana, który pragnie stworzyć potężną broń i za jej pomocą pogrążyć świat w chaosie i zniszczeniu. Naprzeciw niemu staje przyszła królowa Erathii – Katarzyna, wraz z mężem i innymi sojusznikami. Wliczając pięć wątków pobocznych, w dodatku otrzymujemy w sumie sześć nowych kampanii, składających się z 26 misji, a także 38 map do rozgrywki samodzielnej i 10 przeznaczonych do zabawy wieloosobowej. W grze pojawia się też nowe miasto (Wrota Żywiołów), 23 nieznane dotąd stworzenia oraz dwie nowe klasy bohaterów (w sumie 18 nowych postaci) o odmiennej charakterystyce i unikalnych zdolnościach. Całość uzupełnia garść poprawek na gruncie mechaniki oraz ulepszony edytor i generator map.

PC

Might and Magic IX: Writ of Fate
Might and Magic IX: Writ of Fate

RPG 29 marca 2002

Dziewiąta pełnoprawna odsłona kultowego cyklu RPG studia New World Computing. Akcja Might and Magic IX: Writ of Fate osadzona została w innym rejonie świata znanego z Heroes of Might and Magic IV. Nowa przygoda rozpoczyna się w momencie, kiedy nasz statek rozbija się na tajemniczej wyspie, a naszym pierwszym zadaniem jest odszukanie zaginionych członków drużyny i odnalezienie drogi ucieczki. Następnie musimy zaś dopomóc w zjednoczeniu sześciu lokalnych plemion przeciwko ich wspólnemu wrogowi z zachodu, prowadzonemu przez złego imperatora Tamura Lenga. W grze stajemy na czele czteroosobowej drużyny śmiałków z kilku różnych ras oraz ośmiu klas, a w trakcie przygody możemy do niej dołączyć trzech kolejnych NPC, zapewniających nam dodatkowe umiejętności. Największym atutem tej odsłony serii jest zupełnie nowy silnik LithTech 2.5, dzięki któremu akcja gry toczy się w dziewięciu olbrzymich lokacjach, a oprawa graficzna prezentuje się najlepiej ze wszystkich części sagi.

PC

Might & Magic: Heroes VI - Danse Macabre Adventure Pack
Might & Magic: Heroes VI - Danse Macabre Adventure Pack

Strategiczne 27 września 2012

Przygotowane przez zespół Limbic Entertainment drugie oficjalne rozszerzenie do gry Might and Magic: Heroes VI z 2011 roku. Fabuła dodatku zatytułowanego Danse Macabre koncentruje się wokół postaci Wielkiego Licza Sandro (czyli nekromanty znanego z jednego z dodatków do Heroes of Might and Magic III), który powraca, szukając zemsty na krainie Ashan i jej smoczych bogach. Nowa minikampania fabularna składa się jedynie z dwóch misji, podczas których antagonista stawia czoła bohaterom, reprezentującym siły Przystani oraz Nekropolii. Wśród innych, dodatkowych elementów DLC wyróżnić warto także kilku nowych herosów, niedostępny wcześniej komplet artefaktów, nowy budynek (Magiczna Menażeria) i zwierzaka (Kruk o imieniu Alma) oraz nową mapę krainy Xeen, wzorowaną na IV i V części sagi Might and Magic.

PC

Heroes of Might and Magic: A Strategic Quest
Heroes of Might and Magic: A Strategic Quest

Strategiczne 15 czerwca 1995

Osadzona w realiach fantasy turowa gra strategiczna autorstwa Jona van Caneghema – twórcy kultowego cyklu RPG Might and Magic oraz uważanej za prekursorkę Heroes of Might and Magic gry King’s Bounty z 1990 roku. Fabuła produkcji nawiązuje do szóstej części wspomnianego RPG i przenosi nas do krainy Enroth, o którą bój toczy czterech władców: rycerz Lord Ironfist, barbarzyńca Lord Slayer, czarodziejka Królowa Lamanda oraz czarnoksiężnik Lord Alamar. Gracz przejmuje zaś kontrolę nad jednym z nich, starając się podbić krainę i pokonać swoich przeciwników. Podstawę rozgrywki stanowi eksploracja nowych terenów, podczas której możemy zbierać zasoby i artefakty, odwiedzać i przejmować rozmaite lokacje (np. kopalnie), podbijać wrogie zamki oraz walczyć z napotkanymi potworami i innymi przeciwnikami. Zarówno eksploracja, jak i walka odbywają się w systemie turowym. Podczas potyczek bohaterowie nie biorą bezpośredniego udziału w walce, jednak mogą wspomagać swe jednostki za pomocą magii.

PC