Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPC
Okładka Might and Magic V: Darkside of Xeen (PC)

Might and Magic V: Darkside of Xeen PC

Kolejna odsłona słynnego cyklu RPG studia New World Computing, stanowiąca bezpośrednią kontynuację wydanej rok wcześniej, czwartej części serii.

RPG | FPP | fantasy | Might & Magic | klasyczne RPG

PC Windows
Okładka Might and Magic V: Darkside of Xeen (PC)

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

1stycznia1993

Might and Magic V: Darkside of Xeen jest kolejną częścią serii RPG stworzonej przez New World Computing. Piąta odsłona stanowi jednocześnie zwieńczenie pierwszego rozdziału sagi, której głównymi postaciami byli Sheltem i Croak. W warstwie fabularnej gra kontynuuje wydarzenia opisane w poprzedniej grze. Po pokonaniu demonicznego Lorda, mając za doradcę samego króla Burlocka, podążamy śladem księcia Rolanda na ciemną stronę krainy Xeen. Będziemy tam świadkami ostatecznej walki dwóch zwaśnionych strażników, których konflikt stanowił motyw przewodni serii od samego jej początku.

Might and Magic V: Darkside of Xeen nie wprowadza do rozgrywki żadnych nowości względem części poprzedniej o podtytule Darkside of Xeen. Gra bazuje na zmodyfikowanym silniku Might and Magic III, wzbogaconym o specjalny system notatek, wybór stopnia trudności oraz specjalną przegródkę na przedmioty fabularne w ekwipunku. Otrzymujemy również większą ilość przerywników filmowych, a w wersji CD możemy cieszyć ucho wysokiej jakości dialogami zapisanymi w formacie PCM.

Ponieważ ta odsłona gry kontynuuje wątki fabularne poprzedniczki, naturalną rzeczą wydaje się możliwość zaimportowania bohaterów z części czwartej. Każdy z nich zachowuje oczywiście doświadczenie i ekwipunek zdobyty w Clouds of Xeen. Z tego właśnie powodu gra wymagać będzie znacznie więcej wysiłku od wszystkich tych, którzy swą przygodę z serią rozpoczną od tej części.

Autorzy sagi Might and Magic zdecydowali się na niecodzienne rozwiązanie, będące swoistym hołdem dla wszystkich fanów serii. Wszyscy posiadacze IV i V odsłony gry otrzymują wyjątkową możliwość połączenia obu gier w jeden ogromny świat zwany World of Xeen. Dzięki temu po ukończeniu czwartej części rozgrywka nie kończy się, lecz jest kontynuowana zgodnie z fabułą, opowiadaną w części piątej. Dodatkowo uzyskujemy dostęp do terenów i questów, niedostępnych w żadnej z tych gier z osobna. Wszyscy, którzy ukończą obie historie, zostaną też nagrodzeni dodatkowym, trzecim zakończeniem, które wieńczy podróż po świecie Xeen i całą sagę.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena czytelników: 8 / 10 na podstawie 30 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Might and Magic V: Darkside of Xeen

odpowiednia dla każdego wieku

Siła marki - na przykładzie Might And Magic (część I)

wiadomość3 lutego 2014

Skąd się wzięła popularność gier Might And Magic? Jak to się dzieje, że wciąż wydawane są nowe? Przyjrzyjmy się historii tej serii.