Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePC
Okładka Heroes of Might and Magic: A Strategic Quest (PC)
OkładkaHeroes of Might and Magic: A Strategic Quest (PC)

Heroes of Might and Magic: A Strategic Quest PC

Osadzona w realiach fantasy turowa gra strategiczna autorstwa Jona van Caneghema – twórcy kultowego cyklu RPG Might and Magic oraz uważanej za prekursorkę Heroes of Might and Magic gry King’s Bounty z 1990 roku.

Strategiczne | fantasy | turowe | Might & Magic | elementy RPG

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Heroes of Might and Magic: A Strategic Quest Premiera PC

15czerwca1995

pudełko PL

15lutego2001

producent: New World Computing wydawca: 3DO Company wydawca PL: Cenega S.A. Strona oficjalna

Polskie napisy i dialogiPolskie napisy i dialogi

Heroes of Might and Magic: A Strategic Quest to wydana na komputerach PC turowa gra strategiczna w realiach fantasy. Za jej stworzenie odpowiedzialne jest studio New World Computing, a jej głównym projektantem był Jon Van Caneghem – twórca m.in. cyklu RPG Might and Magic oraz uważanej za prekursorkę Heroes of Might and Magic gry King’s Bounty z 1990 roku.

Fabuła

Fabuła Heroes of Might and Magic nawiązuje do szóstej części cyklu Might and Magic i skupia się na postaci rycerza Lorda Morglina Ironfista, który za pomocą tajemniczego, magicznego portalu przenosi się do fantastycznej krainy o nazwie Enroth. Tam spotyka troje innych bohaterów: barbarzyńcę Lorda Slayera, czarodziejkę Królową Lamandę oraz czarnoksiężnika Lorda Alamara, rywalizujących między sobą o władzę. Gracz opowiada się po stronie jednego z czterech wymienionych dowódców, a jego zadaniem jest wyeliminowanie konkurentów i przejęcie kontroli nad Enroth.

Mechanika

Mechanika rozgrywki w Heroes of Might and Magic stanowi rozwinięcie rozwiązań znanych ze wspomnianego na wstępie King’s Bounty. Zadaniem gracza jest więc stopniowa eksploracja krainy i stworzenie silnej armii, zdolnej stawić czoła napotykanym niebezpieczeństwom i podbić nowo odkryte tereny krainy Enroth. Rozgrywka dzieli się na dwa zasadnicze aspekty: strategiczny i taktyczny. W tym pierwszym w trybie turowym przemieszczamy naszego bohatera po mapie, zbierając zasoby, odkrywając skarby oraz różnorodne miejsca (np. kopalnie czy obozy bandytów) i rekrutując do swej armii kolejnych wojowników. Równocześnie musimy też dbać o ustawiczną rozbudowę posiadanych zamków, wznosząc i ulepszając rozmaite budynki, takie jak siedliska walczących dla nas potworów czy gildie magów, pozwalające na uczenie się nowych czarów.

Drugi aspekt rozgrywki stanowią potyczki z napotykanymi stworzeniami i innymi przeciwnikami, a także podbijanie zamków naszych rywali. Także starcia toczą się w systemie turowym, na pokrytych siatką heksagonów minimapach. Po stronie każdego z bohaterów walczyć mogą całe oddziały wojowników, wśród których znajdują się zarówno jednostki właściwe każdemu z dowódców (np. łucznicy, ogry, elfy czy smoki), jak i jednostki neutralne, zwerbowane podczas eksploracji. Sami bohaterowie nie biorą udziału w potyczkach, jednak mogą wspierać swoją armię za pomocą magii.

Tryby rozgrywki

Głównym trybem rozgrywki w Heroes of Might and Magic jest kampania dla jednego gracza, składająca się łącznie z ośmiu misji. Pierwsza połowa z nich toczy się z udziałem wszystkich czterech dowódców, którzy wspólnie walczą o osiągnięcie wspólnego celu. W scenariuszach od piątego do siódmego celem gracza jest podbicie zamków należących do pozostałej trójki. W scenariuszu kulminacyjnym na jednej mapie znów spotykają się wszystkie strony konfliktu, lecz tym razem pozostali bohaterowie nie walczą już między sobą, a jedynie z graczem.

Oprócz kampanii jednoosobowej, Heroes of Might and Magic pozwala również na szybką potyczkę z komputerowymi przeciwnikami w ramach pojedynczych scenariuszy. Praktycznie nieograniczone możliwości zapewnia tu dołączony do gry edytor, za pomocą którego możemy zarówno tworzyć nowe mapy, jak i zmieniać te już istniejące. W grze dostępna jest także opcja rozgrywki wieloosobowej dla max. 4 graczy, za pośrednictwem Internetu bądź sieci LAN.

Kwestie techniczne

Wydana na komputerach PC gra Heroes of Might and Magic: A Strategic Quest odznacza się barwną (a momentami wręcz baśniową), ręcznie rysowaną oprawą wizualną. Naszym strategicznym zmaganiom towarzyszy zaś pasująca do klimatu rozgrywki ścieżka dźwiękowa autorstwa Paula Romero.

Ostatnia modyfikacja 15 maja 2015

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: Internet / sieć lokalna   Liczba graczy: 1 - 4  

Nośnik: 1 CD

Ocena użytkowników: 8,4 / 10 na podstawie 676 głosów czytelników.

Heroes of Might and Magic: A Strategic Quest cena w dniu premiery: 49 PLN

Wymagania wiekowe Heroes of Might and Magic: A Strategic Quest: Odpowiednia dla każdego wieku.

Heroes of Might and Magic: A Strategic Quest Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Zalecane:
  • IBM 486
  • 8MB RAM