Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePC
Okładka Heroes of Might and Magic: A Strategic Quest (PC)

Heroes of Might and Magic: A Strategic Quest PC

Osadzona w realiach fantasy turowa gra strategiczna autorstwa Jona van Caneghema – twórcy kultowego cyklu RPG Might and Magic oraz uważanej za prekursorkę Heroes of Might and Magic gry King’s Bounty z 1990 roku.

Strategiczne | fantasy | turowe | Might & Magic | elementy RPG

PC Windows
Okładka Heroes of Might and Magic: A Strategic Quest (PC)

Polskie napisy i dialogiPolskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

15czerwca1995

15lutego2001

pudełko PL

Heroes of Might and Magic: A Strategic Quest to wydana na komputerach PC turowa gra strategiczna w realiach fantasy. Za jej stworzenie odpowiedzialne jest studio New World Computing, a jej głównym projektantem był Jon Van Caneghem – twórca m.in. cyklu RPG Might and Magic oraz uważanej za prekursorkę Heroes of Might and Magic gry King’s Bounty z 1990 roku.

Fabuła

Fabuła Heroes of Might and Magic nawiązuje do szóstej części cyklu Might and Magic i skupia się na postaci rycerza Lorda Morglina Ironfista, który za pomocą tajemniczego, magicznego portalu przenosi się do fantastycznej krainy o nazwie Enroth. Tam spotyka troje innych bohaterów: barbarzyńcę Lorda Slayera, czarodziejkę Królową Lamandę oraz czarnoksiężnika Lorda Alamara, rywalizujących między sobą o władzę. Gracz opowiada się po stronie jednego z czterech wymienionych dowódców, a jego zadaniem jest wyeliminowanie konkurentów i przejęcie kontroli nad Enroth.

Mechanika

Mechanika rozgrywki w Heroes of Might and Magic stanowi rozwinięcie rozwiązań znanych ze wspomnianego na wstępie King’s Bounty. Zadaniem gracza jest więc stopniowa eksploracja krainy i stworzenie silnej armii, zdolnej stawić czoła napotykanym niebezpieczeństwom i podbić nowo odkryte tereny krainy Enroth. Rozgrywka dzieli się na dwa zasadnicze aspekty: strategiczny i taktyczny. W tym pierwszym w trybie turowym przemieszczamy naszego bohatera po mapie, zbierając zasoby, odkrywając skarby oraz różnorodne miejsca (np. kopalnie czy obozy bandytów) i rekrutując do swej armii kolejnych wojowników. Równocześnie musimy też dbać o ustawiczną rozbudowę posiadanych zamków, wznosząc i ulepszając rozmaite budynki, takie jak siedliska walczących dla nas potworów czy gildie magów, pozwalające na uczenie się nowych czarów.

Drugi aspekt rozgrywki stanowią potyczki z napotykanymi stworzeniami i innymi przeciwnikami, a także podbijanie zamków naszych rywali. Także starcia toczą się w systemie turowym, na pokrytych siatką heksagonów minimapach. Po stronie każdego z bohaterów walczyć mogą całe oddziały wojowników, wśród których znajdują się zarówno jednostki właściwe każdemu z dowódców (np. łucznicy, ogry, elfy czy smoki), jak i jednostki neutralne, zwerbowane podczas eksploracji. Sami bohaterowie nie biorą udziału w potyczkach, jednak mogą wspierać swoją armię za pomocą magii.

Tryby rozgrywki

Głównym trybem rozgrywki w Heroes of Might and Magic jest kampania dla jednego gracza, składająca się łącznie z ośmiu misji. Pierwsza połowa z nich toczy się z udziałem wszystkich czterech dowódców, którzy wspólnie walczą o osiągnięcie wspólnego celu. W scenariuszach od piątego do siódmego celem gracza jest podbicie zamków należących do pozostałej trójki. W scenariuszu kulminacyjnym na jednej mapie znów spotykają się wszystkie strony konfliktu, lecz tym razem pozostali bohaterowie nie walczą już między sobą, a jedynie z graczem.

Oprócz kampanii jednoosobowej, Heroes of Might and Magic pozwala również na szybką potyczkę z komputerowymi przeciwnikami w ramach pojedynczych scenariuszy. Praktycznie nieograniczone możliwości zapewnia tu dołączony do gry edytor, za pomocą którego możemy zarówno tworzyć nowe mapy, jak i zmieniać te już istniejące. W grze dostępna jest także opcja rozgrywki wieloosobowej dla max. 4 graczy, za pośrednictwem Internetu bądź sieci LAN.

Kwestie techniczne

Wydana na komputerach PC gra Heroes of Might and Magic: A Strategic Quest odznacza się barwną (a momentami wręcz baśniową), ręcznie rysowaną oprawą wizualną. Naszym strategicznym zmaganiom towarzyszy zaś pasująca do klimatu rozgrywki ścieżka dźwiękowa autorstwa Paula Romero.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet   / sieć lokalna     Liczba graczy: 1 - 4  

Nośnik: 1 CD

Ocena czytelników: 8,4 / 10 na podstawie 650 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 49 PLN

Wymagania wiekowe Heroes of Might and Magic: A Strategic Quest

odpowiednia dla każdego wieku

Wymagania sprzętowe Heroes of Might and Magic: A Strategic Quest

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • IBM 486
  • 8MB RAM
Odmieniona seria Ubisoft Exclusive w sklepach od 9 września

wiadomość5 września 2011

Firma Ubisoft wprowadziła kilka zmian do serii wydawniczej Ubisoft Exclusive. Dodano nowe tytuły oraz zmieniono progi cenowe. W odświeżonym wydawnictwie pojawią się m.in. cykl Assassin's Creed, trylogia Prince of Persia oraz seria Heroes of Might and Magic.

Oficjalna zapowiedź Might & Magic: Heroes VI
Oficjalna zapowiedź Might & Magic: Heroes VI

wiadomość17 sierpnia 2010

Wczoraj, ku wielkiej radości fanów wyciekły pierwsze materiały graficzne z Might & Magic: Heroes VI. Dzisiaj natomiast firma Ubisoft przestała udawać, że o niczym nie wie i gra została wreszcie oficjalnie ujawniona. Mamy dla was solidną porcję konkretów na temat tej produkcji.

Heroes of Might & Magic VI - wyciekły pierwsze screeny i zwiastun [news zaktualizowany]
Heroes of Might & Magic VI - wyciekły pierwsze screeny i zwiastun [news zaktualizowany]

wiadomość16 sierpnia 2010

Na łamach oficjalnego forum dyskusyjnego marki Heroes of Might & Magic, w temacie poświęconym plotkom i spekulacjom związanym z ewentualną kontynuacją serii, opublikowane zostały dwie grafiki prezentujące długo oczekiwaną „szóstkę”. Jedna z nich jest bezpośrednim zrzutem ekranu z rozgrywki.

Heroes of Might & Magic Online zmierza na Zachód
Heroes of Might & Magic Online zmierza na Zachód

wiadomość14 kwietnia 2010

Francuski koncern Ubisoft poinformował, że gra MMO Heroes of Might & Magic Online zmierza na Zachód. Premiera pełnej wersji dzieła chińskiej firmy TQ Digital Entertainment zostanie poprzedzona beta testami, których początek został zaplanowany na maj bieżącego roku.

Oficjalna zapowiedź Heroes of Might & Magic VI coraz bliżej
Oficjalna zapowiedź Heroes of Might & Magic VI coraz bliżej

wiadomość24 listopada 2009

Internetowi szperacze dotarli do kolejnych nieoficjalnych informacji sugerujących jednoznacznie możliwość powstania szóstej odsłony marki Heroes of Might & Magic. Tym razem źródłem wieści jest profil LinkedIn jednego z pracowników Ubisoft Shanghai.