Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePC
Okładka King's Bounty (PC)

King's Bounty PC

King’s Bounty to gra strategiczna, której autorem jest Jon van Caneghem, późniejszy twórca słynnych programów z serii Heroes of Might & Magic. Jak nietrudno się domyślić, opisywany produkt jest ich protoplastą.

Strategiczne | fantasy | turowe

PC Windows
Okładka King's Bounty (PC)

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

4kwietnia1990

Bliżej niezidentyfikowane, fantastyczne królestwo chyli się ku upadkowi. Przyczyną złego stanu rzeczy jest zaginięcie magicznego artefaktu o nazwie Sceptre of Order. W rękach dobrotliwego króla Maximusa było ono narzędziem władzy i to głównie dzięki niemu cztery podzielone od wieków kontynenty zespoliły się w jeden, sprawny organizm. Niestety, wraz z berłem przepadł pokój a krainę ogarnęło widmo zagłady. Na szczęście jest jednak bohater. Wprawiony w bojach żołnierz, który właśnie powrócił ze zwycięskiej batalii przeciwko złu tego świata, gotowy jest podjąć się jeszcze jednej misji. Czy uda się mu odzyskać berło, zależeć będzie oczywiście od Ciebie.

King’s Bounty to gra strategiczna, której autorem jest Jon van Caneghem, późniejszy twórca słynnych programów z serii Heroes of Might & Magic. Jak nietrudno się domyślić, opisywany produkt jest ich protoplastą. Gracz rozpoczyna przygodę od wyboru jednego z czworga bohaterów (Paladyn, Rycerz, Barbarzyńca lub Czarodziejka) i ustalenia poziomu trudności, który przekłada się na ilość czasu jaki mamy na odzyskanie berła (od 200 do 900 dni). Rozgrywka ma całkowicie nieliniowy charakter. Choć cel główny jest jasno określony i tylko zdobywając artefakt da się grę ukończyć, tylko od nas zależy, jaką drogę obędziemy.

Przed naszym bohaterem stoi otworem olbrzymia kraina, zamieszkana zarówno przez istoty przyjazne jak i wrogie (tych drugich jest zdecydowanie więcej). Na szczęście nie jesteśmy całkowicie bezbronni. W rozsianych tu i ówdzie zamkach można bowiem wynajmować wojsko, które posłuży do eksterminacji przeciwników. Można tam również nauczyć się tajemnych sztuk magicznych, które odpowiednio użyte, mogą znacznie ułatwić ewentualną wygraną.

Każda bitwa w King’s Bounty podzielona jest na tury, w których na zmianę z przeciwnikiem poruszamy naszymi jednostkami. Do dyspozycji gracza oddano konwencjonalnych wojowników, walczących w zwarciu, jednostki strzelające na odległość oraz latające. Wojsko określone jest za pomocą kilku współczynników, które decydują o jego wartości bojowej i szybkości. Od tego jak dobrym taktykiem okażemy się na polu bitwy, zależy w dużej mierze nasz sukces w grze. Jeśli będziemy odnosić spektakularne zwycięstwa, zyskamy złoto, które z kolei posłuży do zakupu kolejnej partii wojska. Trzeba pamiętać, że choć początkowo potyczki nie są specjalnie skomplikowane, później poziom trudności niebotycznie rośnie i trzeba się nieźle napocić, żeby pokonać największych przeciwników.

King’s Bounty jak na protoplastę Heroes of Might & Magic sprawia niezwykle przyzwoite wrażenie. Ładna, kolorowa grafika to niemal wizytówka produkcji Van Caneghema i opisywany produkt nic w tym względzie nie ustępuje młodszym braciom (o ile oczywiście weźmiemy poprawkę na rok produkcji). Jedynym mankamentem jest tylko brak możliwości obsługi gry za pomocą myszy. Biorąc pod uwagę dużą ilość poleceń i opcji, takie niedopatrzenie jest bardzo rażące.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena czytelników: 7,8 / 10 na podstawie 163 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe King's Bounty

odpowiednia dla każdego wieku

Zapowiedziano King's Bounty 2 na PC i konsole
Zapowiedziano King's Bounty 2 na PC i konsole

wiadomość14 sierpnia 2019

Rosyjskie studio 1C Entertainment zapowiedziało grę King's Bounty 2, a więc klasyczną turową strategię fantasy z elementami RPG, której pierwsza część zadebiutowała w 2008 roku. Produkcja ukaże się w przyszłym roku na komputerach PC oraz konsolach PlayStation 4 i Xbox One.

Zapowiedziano grę King’s Bounty: Warriors of the North
Zapowiedziano grę King’s Bounty: Warriors of the North

wiadomość6 października 2011

Firma 1C Company ogłosiła, że zamierza wydać wiosną przyszłego roku kolejną odsłonę serii King's Bounty o podtytule Warriors of the North.

Zapowiedziano King's Bounty: Legions

wiadomość26 maja 2011

Nival Network, wydawca odpowiedzialny między innymi za Heroes of Might and Magic V zapowiedział wydanie King`s Bounty: Legions. Gra w pierwszej kolejności dostępna będzie za pośrednictwem serwisu społecznościowego Facebook, a otwarte beta-testy ruszają tego lata. Developingiem gry zajmuje się KranX Productions, a przedsięwzięcie możliwe dzięki licencji użyczonej przez 1C Company.

Powstaje sieciowa odsłona serii King's Bounty
Powstaje sieciowa odsłona serii King's Bounty

wiadomość9 lipca 2010

Przed kilkoma tygodniami, w zaciszu rosyjskiego rynku gier, zapowiedziana została nowa odsłona cyklu strategii turowych King’s Bounty – King’s Bounty Online. W przeciwieństwie do poprzedniczek, nastawionych na rozgrywkę w trybie single player, będzie ona produkcją sieciową, dopuszczającą możliwość współpracy i rywalizacji tysięcy graczy jednocześnie.

Protoplasta cyklu Heroes of Might and Magic powróci w odświeżonej wersji
Protoplasta cyklu Heroes of Might and Magic powróci w odświeżonej wersji

wiadomość29 marca 2007

Battle Lord - produkt rosyjskiej firmy Katauri Interactive – zostanie wydany na rynku pod zmienioną nazwą. Pracujący we Władywostoku autorzy programu, wykorzystali zakupione przez koncern 1C Company prawa do marki stworzonej przez Jona von Caneghema i zatytułowali swoje dzieło King’s Bounty: The Legend.