Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePC
Okładka King's Bounty (PC)
OkładkaKing's Bounty (PC)

King's Bounty PC

King’s Bounty to gra strategiczna, której autorem jest Jon van Caneghem, późniejszy twórca słynnych programów z serii Heroes of Might & Magic. Jak nietrudno się domyślić, opisywany produkt jest ich protoplastą.

Strategiczne | fantasy | turowe

Kolekcja gier
Obserwuj grę

King's Bounty Premiera PC

4kwietnia1990

producent: New World Computing wydawca: New World Computing

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

Bliżej niezidentyfikowane, fantastyczne królestwo chyli się ku upadkowi. Przyczyną złego stanu rzeczy jest zaginięcie magicznego artefaktu o nazwie Sceptre of Order. W rękach dobrotliwego króla Maximusa było ono narzędziem władzy i to głównie dzięki niemu cztery podzielone od wieków kontynenty zespoliły się w jeden, sprawny organizm. Niestety, wraz z berłem przepadł pokój a krainę ogarnęło widmo zagłady. Na szczęście jest jednak bohater. Wprawiony w bojach żołnierz, który właśnie powrócił ze zwycięskiej batalii przeciwko złu tego świata, gotowy jest podjąć się jeszcze jednej misji. Czy uda się mu odzyskać berło, zależeć będzie oczywiście od Ciebie.

King’s Bounty to gra strategiczna, której autorem jest Jon van Caneghem, późniejszy twórca słynnych programów z serii Heroes of Might & Magic. Jak nietrudno się domyślić, opisywany produkt jest ich protoplastą. Gracz rozpoczyna przygodę od wyboru jednego z czworga bohaterów (Paladyn, Rycerz, Barbarzyńca lub Czarodziejka) i ustalenia poziomu trudności, który przekłada się na ilość czasu jaki mamy na odzyskanie berła (od 200 do 900 dni). Rozgrywka ma całkowicie nieliniowy charakter. Choć cel główny jest jasno określony i tylko zdobywając artefakt da się grę ukończyć, tylko od nas zależy, jaką drogę obędziemy.

Przed naszym bohaterem stoi otworem olbrzymia kraina, zamieszkana zarówno przez istoty przyjazne jak i wrogie (tych drugich jest zdecydowanie więcej). Na szczęście nie jesteśmy całkowicie bezbronni. W rozsianych tu i ówdzie zamkach można bowiem wynajmować wojsko, które posłuży do eksterminacji przeciwników. Można tam również nauczyć się tajemnych sztuk magicznych, które odpowiednio użyte, mogą znacznie ułatwić ewentualną wygraną.

Każda bitwa w King’s Bounty podzielona jest na tury, w których na zmianę z przeciwnikiem poruszamy naszymi jednostkami. Do dyspozycji gracza oddano konwencjonalnych wojowników, walczących w zwarciu, jednostki strzelające na odległość oraz latające. Wojsko określone jest za pomocą kilku współczynników, które decydują o jego wartości bojowej i szybkości. Od tego jak dobrym taktykiem okażemy się na polu bitwy, zależy w dużej mierze nasz sukces w grze. Jeśli będziemy odnosić spektakularne zwycięstwa, zyskamy złoto, które z kolei posłuży do zakupu kolejnej partii wojska. Trzeba pamiętać, że choć początkowo potyczki nie są specjalnie skomplikowane, później poziom trudności niebotycznie rośnie i trzeba się nieźle napocić, żeby pokonać największych przeciwników.

King’s Bounty jak na protoplastę Heroes of Might & Magic sprawia niezwykle przyzwoite wrażenie. Ładna, kolorowa grafika to niemal wizytówka produkcji Van Caneghema i opisywany produkt nic w tym względzie nie ustępuje młodszym braciom (o ile oczywiście weźmiemy poprawkę na rok produkcji). Jedynym mankamentem jest tylko brak możliwości obsługi gry za pomocą myszy. Biorąc pod uwagę dużą ilość poleceń i opcji, takie niedopatrzenie jest bardzo rażące.

Ostatnia modyfikacja 10 grudnia 2007

Tryb gry: single player  

Ocena użytkowników: 7,4 / 10 na podstawie 178 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe King's Bounty: Odpowiednia dla każdego wieku.