Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePC
Okładka Heroes of Might and Magic III: The Restoration of Erathia (PC)
OkładkaHeroes of Might and Magic III: The Restoration of Erathia (PC)

Heroes of Might and Magic III: The Restoration of Erathia PC

HoMM 3 | Heroes 3

Trzecia odsłona popularnej serii turowych strategii fantasy studia New World Computing. Po śmierci króla Gryphonhearta, królestwo Erathii pada pod naporem mrocznych sił Nighonu i Eofolu.

Strategiczne | fantasy | turowe | Might & Magic | elementy RPG | na 2 osoby

Heroes 3 Premiera PC

3marca1999

pudełko PL

3kwietnia1999

producent: New World Computing wydawca: 3DO Company wydawca PL: Cenega S.A. Strona oficjalna

Polskie napisy i dialogiPolskie napisy i dialogi

Heroes of Might and Magic III: The Restoration of Erathia to wydana na komputerach PC trzecia odsłona bestsellerowej serii turowych gier strategicznych w realiach fantasy, nawiązującej do zapoczątkowanego w latach 80. cyklu RPG Might and Magic oraz uważanej za prekursorkę popularnych Heroesów gry King’s Bounty z 1990 roku. Za powstanie wszystkich tch marek odpowiada amerykańskie studio New World Computing, na czele z jego współzałożycielem Jonem Van Caneghemem.

Fabuła

Fabuła Heroes of Might and Magic III nie łączy się bezpośrednio z dwiema poprzednimi odsłonami cyklu i przenosi nas do zupełnie nowej, fantastycznej krainy o nazwie Erathia, położonej na fikcyjnym kontynencie Antagarich. Po zamordowaniu króla Gryphonhearta – władcy Erathii – kraina ta padła pod naporem mrocznych sił Nighonu i Eofolu. Na wieść o tym, królowa Katarzyna – córka Gryphonhearta i żona Rolanda Ironfista (bohatera Heroes of Might and Magic II) – powraca w rodzinne strony z zamiarem zjednoczenia swych rodaków i poprowadzenia ich do walki przeciw złu, które spustoszyło ich kraj. Aby osiągnąć ten cel, Katarzyna będzie musiała stawić czoła wielu potężnym przeciwnikom, wśród których znajdzie się m.in. jej własny ojciec, przywrócony przez nekromantów do życia w postaci licza.

Mechanika

Pod względem mechaniki, Heroes of Might and Magic III stanowi połączenie rozwiązań znanych z dwóch poprzednich części serii, z szeregiem uatrakcyjniających rozgrywkę nowości. Ogólne założenia nie uległy jednak zmianie, a zabawa koncentruje się przede wszystkim na strategicznej eksploracji mapy świata Erathii oraz taktycznej walce z przeciwnikami w klasycznym systemie turowym. Podobnie jak w poprzedniczkach, gracze przejmują kontrolę nad kilkoma bohaterami, stojącymi na czele armii złożonych z różnych rodzajów mitycznych i fantastycznych stworzeń. Niezwykle ważny element rozgrywki stanowi rozbudowa posiadanych miast; istnieje ich tu osiem rodzajów: trzy „dobre” (Zamek, Bastion i Forteca), trzy „złe” (Inferno, Nekropolis i Loch) oraz dwa „neutralne” (Twierdza i Cytadela). Pełnią one wiele istotnych funkcji – m.in. umożliwiają rekrutowanie i rozwijanie charakterystycznych tylko dla siebie jednostek.

Jedną z kluczowych nowości gry stanowi fakt, że poszczególne mapy mogą mieć teraz dwie warstwy, tzn. powierzchnię oraz podziemia. Są one też o wiele większe i zawierają znacznie więcej interaktywnych elementów, takich jak różnorakie budynki, skarby, potwory czy kopalnie, których przejmowanie zapewnia nam dostęp do zasobów niezbędnych do rozwoju posiadanych miast. Dzięki eksploracji oraz walce, wraz z postępami rozgrywki nasi bohaterowie rozwijają się i uczą kolejnych przydatnych umiejętności bojowych oraz magicznych.

Tryby rozgrywki

Podstawowy tryb rozgrywki w Heroes of Might and Magic III tradycyjnie stanowi rozbudowana kampania fabularna, złożona z siedmiu minikampanii oraz jednej bonusowej, dostępnej dopiero po ukończeniu pozostałych. Prócz tego, bawić możemy się w ramach pojedynczych scenariuszy, w których rywalizujemy z komputerową sztuczną inteligencją lub z maksymalnie siedmioma innymi graczami – za pośrednictwem Internetu, sieci LAN bądź przy jednym komputerze. Do dyspozycji graczy oddano też, jak poprzednio, funkcjonalny edytor, za pomocą którego mogą kreować własne mapy i związane z nimi przygody.

Kwestie techniczne

W porównaniu z wcześniejszymi odsłonami cyklu, wydana na komputerach PC gra Heroes of Might and Magic III: The Restoration of Erathia stanowi spory krok do przodu pod względem technicznym. Wyświetlana w maksymalnej rozdzielczości 800x600 pikseli grafika została w większości wyrenderowana z modeli trójwymiarowych, a nie narysowana ręcznie – jak miało to miejsce w poprzedniczkach. Wyraźnej poprawie uległ też wygląd samej mapy oraz animacje jednostek. Za ścieżkę dźwiękową gry odpowiadają po raz kolejny Paul Romero, Robert King oraz Steve Baca – związani z serią od momentu jej powstania.

Dodatkowe informacje

Na przestrzeni roku od premiery gra Heroes of Might and Magic III doczekała się dwóch oficjalnych rozszerzeń: Armageddon’s Blade oraz The Shadow of Death, a także specjalnej, Złotej Edycji, zawierającej grę podstawową wraz z oboma dodatkami. Prócz tego, do gry ukazała się cała masa dodatków nieoficjalnych, z których najbardziej znane to Heroes of Might and Magic 3 1: In the Wake of Gods (2001) oraz wydane ponad 12 lat po premierze „podstawki” Horn of the Abyss.

Ostatnia modyfikacja 28 lutego 2024

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: Internet / sieć lokalna / gorące krzesło   Liczba graczy: 1-8  

Nośnik: 1 CD

Ocena użytkowników: 8,9 / 10 na podstawie 6024 głosów czytelników.

Klasyfikacja PEGI Heroes of Might and Magic III: The Restoration of Erathia

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Heroes of Might and Magic III: The Restoration of Erathia Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Zalecane:
  • Pentium 166MHz
  • 32MB RAM