Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePC
Okładka Heroes of Might and Magic III: The Restoration of Erathia (PC)

Heroes of Might and Magic III: The Restoration of Erathia PC

Trzecia odsłona popularnej serii turowych strategii fantasy studia New World Computing. Po śmierci króla Gryphonhearta, królestwo Erathii pada pod naporem mrocznych sił Nighonu i Eofolu.

Strategiczne | fantasy | turowe | Might & Magic | elementy RPG

PC Windows
Okładka Heroes of Might and Magic III: The Restoration of Erathia (PC)

Polskie napisy i dialogiPolskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

3marca1999

3kwietnia1999

pudełko PL

Heroes of Might and Magic III: The Restoration of Erathia to wydana na komputerach PC trzecia odsłona bestsellerowej serii turowych gier strategicznych w realiach fantasy, nawiązującej do zapoczątkowanego w latach 80. cyklu RPG Might and Magic oraz uważanej za prekursorkę popularnych Heroesów gry King’s Bounty z 1990 roku. Za powstanie wszystkich tch marek odpowiada amerykańskie studio New World Computing, na czele z jego współzałożycielem Jonem Van Caneghemem.

Fabuła

Fabuła Heroes of Might and Magic III nie łączy się bezpośrednio z dwiema poprzednimi odsłonami cyklu i przenosi nas do zupełnie nowej, fantastycznej krainy o nazwie Erathia, położonej na fikcyjnym kontynencie Antagarich. Po zamordowaniu króla Gryphonhearta – władcy Erathii – kraina ta padła pod naporem mrocznych sił Nighonu i Eofolu. Na wieść o tym, królowa Katarzyna – córka Gryphonhearta i żona Rolanda Ironfista (bohatera Heroes of Might and Magic II) – powraca w rodzinne strony z zamiarem zjednoczenia swych rodaków i poprowadzenia ich do walki przeciw złu, które spustoszyło ich kraj. Aby osiągnąć ten cel, Katarzyna będzie musiała stawić czoła wielu potężnym przeciwnikom, wśród których znajdzie się m.in. jej własny ojciec, przywrócony przez nekromantów do życia w postaci licza.

Mechanika

Pod względem mechaniki, Heroes of Might and Magic III stanowi połączenie rozwiązań znanych z dwóch poprzednich części serii, z szeregiem uatrakcyjniających rozgrywkę nowości. Ogólne założenia nie uległy jednak zmianie, a zabawa koncentruje się przede wszystkim na strategicznej eksploracji mapy świata Erathii oraz taktycznej walce z przeciwnikami w klasycznym systemie turowym. Podobnie jak w poprzedniczkach, gracze przejmują kontrolę nad kilkoma bohaterami, stojącymi na czele armii złożonych z różnych rodzajów mitycznych i fantastycznych stworzeń. Niezwykle ważny element rozgrywki stanowi rozbudowa posiadanych miast; istnieje ich tu osiem rodzajów: trzy „dobre” (Zamek, Bastion i Forteca), trzy „złe” (Inferno, Nekropolis i Loch) oraz dwa „neutralne” (Twierdza i Cytadela). Pełnią one wiele istotnych funkcji – m.in. umożliwiają rekrutowanie i rozwijanie charakterystycznych tylko dla siebie jednostek.

Jedną z kluczowych nowości gry stanowi fakt, że poszczególne mapy mogą mieć teraz dwie warstwy, tzn. powierzchnię oraz podziemia. Są one też o wiele większe i zawierają znacznie więcej interaktywnych elementów, takich jak różnorakie budynki, skarby, potwory czy kopalnie, których przejmowanie zapewnia nam dostęp do zasobów niezbędnych do rozwoju posiadanych miast. Dzięki eksploracji oraz walce, wraz z postępami rozgrywki nasi bohaterowie rozwijają się i uczą kolejnych przydatnych umiejętności bojowych oraz magicznych.

Tryby rozgrywki

Podstawowy tryb rozgrywki w Heroes of Might and Magic III tradycyjnie stanowi rozbudowana kampania fabularna, złożona z siedmiu minikampanii oraz jednej bonusowej, dostępnej dopiero po ukończeniu pozostałych. Prócz tego, bawić możemy się w ramach pojedynczych scenariuszy, w których rywalizujemy z komputerową sztuczną inteligencją lub z maksymalnie siedmioma innymi graczami – za pośrednictwem Internetu, sieci LAN bądź przy jednym komputerze. Do dyspozycji graczy oddano też, jak poprzednio, funkcjonalny edytor, za pomocą którego mogą kreować własne mapy i związane z nimi przygody.

Kwestie techniczne

W porównaniu z wcześniejszymi odsłonami cyklu, wydana na komputerach PC gra Heroes of Might and Magic III: The Restoration of Erathia stanowi spory krok do przodu pod względem technicznym. Wyświetlana w maksymalnej rozdzielczości 800x600 pikseli grafika została w większości wyrenderowana z modeli trójwymiarowych, a nie narysowana ręcznie – jak miało to miejsce w poprzedniczkach. Wyraźnej poprawie uległ też wygląd samej mapy oraz animacje jednostek. Za ścieżkę dźwiękową gry odpowiadają po raz kolejny Paul Romero, Robert King oraz Steve Baca – związani z serią od momentu jej powstania.

Dodatkowe informacje

Na przestrzeni roku od premiery gra Heroes of Might and Magic III doczekała się dwóch oficjalnych rozszerzeń: Armageddon’s Blade oraz The Shadow of Death, a także specjalnej, Złotej Edycji, zawierającej grę podstawową wraz z oboma dodatkami. Prócz tego, do gry ukazała się cała masa dodatków nieoficjalnych, z których najbardziej znane to Heroes of Might and Magic 3 1: In the Wake of Gods (2001) oraz wydane ponad 12 lat po premierze „podstawki” Horn of the Abyss.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet   / sieć lokalna     Liczba graczy: 1 - 8  

Nośnik: 1 CD

Ocena czytelników: 8,9 / 10 na podstawie 5860 głosów czytelników.

Gry podobne do Heroes of Might and Magic III: The Restoration of Erathia

Klasyfikacja PEGI Heroes of Might and Magic III: The Restoration of Erathia

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Heroes of Might and Magic III: The Restoration of Erathia

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • Pentium 166MHz
  • 32MB RAM
Heroes of Might and Magic II - mod przeniesie grę na silnik „trójki
Heroes of Might and Magic II - mod przeniesie grę na silnik „trójki"

wiadomość14 maja 2018

Większość modyfikacji, jakie powstają do serii Heroes of Might and Magic, dotyczy otoczonej kultem trzeciej części serii. Tym razem jest inaczej, gdyż to "dwójka" doczeka się nowego, ogromnego projektu tworzonego przez fanów. Nosi on tytuł Heroes of Might and Magic III: The Succession Wars.

Dzisiaj premiera Heroes of Might & Magic III: HD Edition
Dzisiaj premiera Heroes of Might & Magic III: HD Edition

wiadomość29 stycznia 2015

Heroes of Might & Magic III: HD Edition, odświeżona edycja kultowego już hitu, zadebiutowała na rynku. Gra dostępna jest na pecetach oraz urządzeniach mobilnych z systemami Android i iOS.

Wersja HD Heroes of Might & Magic III ukaże się już w styczniu
Wersja HD Heroes of Might & Magic III ukaże się już w styczniu

wiadomość9 grudnia 2014

W ponad 15 lat od wydania pierwowzoru, firma Ubisoft ogłosiła dziś zamiar wydania odświeżonej wersji klasycznej strategii turowej Heroes of Might & Magic III. Jej premiera planowana jest na 29 stycznia 2015 roku.

Heroes of Might & Magic III w jakości High Definition

wiadomość28 sierpnia 2011

Alexander Barinov udostępnił najnowszą, oznaczoną numerem 2.98f, wersję moda HoMM 3HD. Pozwala on zagrać w Heroes of Might & Magic III w rozdzielczości od 800x600 do 4000x4000 pikseli.

Oficjalna zapowiedź Might & Magic: Heroes VI
Oficjalna zapowiedź Might & Magic: Heroes VI

wiadomość17 sierpnia 2010

Wczoraj, ku wielkiej radości fanów wyciekły pierwsze materiały graficzne z Might & Magic: Heroes VI. Dzisiaj natomiast firma Ubisoft przestała udawać, że o niczym nie wie i gra została wreszcie oficjalnie ujawniona. Mamy dla was solidną porcję konkretów na temat tej produkcji.