Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPC
Okładka Might and Magic Book One: Secret of the Inner Sanctum (PC)

Might and Magic Book One: Secret of the Inner Sanctum PC

Łącząca elementy fantasy i science fiction pierwszoosobowa gra RPG autorstwa amerykańskiego studia New World Computing. Główny wątek Might and Magic Book One obraca się wokół rozwiązania zagadki uświęconego miejsca zwanego Inner Sanctum.

RPG | FPP | fantasy | Might & Magic | klasyczne RPG

PC Windows
Okładka Might and Magic Book One: Secret of the Inner Sanctum (PC)

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

15października1986

Might & Magic Book One to pierwszy rozdział kultowego cyklu gier fabularnych, wzorowanych na słynnym systemie RPG Dungeons and Dragons i rozgrywających się w wykreowanym od podstaw uniwersum Might & Magic. Pomysłodawcą i autorem gry jest Jon Van Caneghem – współzałożyciel i wieloletni szef studia New World Computing.

Akcja gry osadzona jest w krainie VARN (Vehicular Astropod Research Nacelle), którą przemierzamy złożoną z sześciu bohaterów drużyną, wykonując rozmaite zadania i mierząc się z różnej maści potworami. Do zbadania – oprócz ogromnego, otwartego terenu - mamy pięć miast i pięć zamków, oraz całe mnóstwo labiryntów i podziemi. Główny wątek fabularny stanowi rozwiązanie zagadki tajemniczego, uświęconego miejsca zwanego Inner Sanctum. Podczas naszej wędrówki napotykamy niejakiego Coraka i bierzemy udział w jego krucjacie przeciwko podszywającemu się pod króla łotrowi, Sheltemowi. Poszukiwania doprowadzają nas do tajemniczego portalu, który stanowi bramę do krainy CRON.

Członkowie drużyny reprezentują sześć różnych klas postaci: rycerza, kleryka, złodzieja, czarownika, paladyna i łucznika. Podczas tworzenia ekipy, przydzielamy też jej członkom jedną z dostępnych ras: człowieka, elfa, pół-orka, gnoma i krasnoluda – co ma wpływ na pierwotne cechy postaci. Rozwój umiejętności bohaterów przypomina do złudzenia typowe zasady systemu Dungeons and Dragons. Walki rozgrywane są w trybie turowym, co pozwala na spokojne zaplanowanie strategii każdej potyczki.

Might & Magic Book One jest jedną z pierwszych gier - obok stworzonej przez SSI serii Forgotten Realms - która oferuje nam widok z perspektywy pierwszej osoby. W przeciwieństwie do wcześniejszych cRPG-ów, które rozgrywały się głównie w lochach i labiryntach - po raz pierwszy mamy też do czynienia z tak rozległym, otwartym światem. Na sukces gry w dużej mierze złożyła się również grafika, przewyższająca osiągnięcia ówczesnych gier z serii Ultima czy Wizardy, przyciągając uwagę większą liczbą kolorów i szczegółów.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena czytelników: 7 / 10 na podstawie 136 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Might and Magic Book One: Secret of the Inner Sanctum

odpowiednia dla każdego wieku

Wymagania sprzętowe Might and Magic Book One: Secret of the Inner Sanctum

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • PC XT
  • 1MB RAM
Siła marki - na przykładzie Might And Magic (część I)

wiadomość3 lutego 2014

Skąd się wzięła popularność gier Might And Magic? Jak to się dzieje, że wciąż wydawane są nowe? Przyjrzyjmy się historii tej serii.

Głęboko pod ziemią - komputerowe dungeon crawlery lat 80tych i 90tych
Głęboko pod ziemią - komputerowe dungeon crawlery lat 80tych i 90tych

wiadomość5 maja 2012

Klasyczne dungeon crawlery z widokiem z pierwszej osoby skradły kawał życia niejednemu z nas. Łażenie po piwnicach, lochach, katakumbach, jaskiniach i innych miejscach pełnych skarbów oraz niebezpieczeństw tworzono jednak na tyle oryginalnie i na tyle różnorodnie, że wciągało na długie godziny. Zamierzchłe czasy Amigi, Atari, C64 i wczesnego PC nie są jednak wcale aż tak zamierzchłe – bo moda powraca, bo stare gry gatunku wciąż dają radę, bo można coraz łatwiej je dostać. Bo po prostu dobrze się w nie gra.

Kolejne propozycje Ubisoftu – Might & Magic MMO w 2010 roku
Kolejne propozycje Ubisoftu – Might & Magic MMO w 2010 roku

wiadomość13 listopada 2009

Ubisoft, jeden z największych europejskich wydawców gier, w trakcie wczorajszej konferencji BMO Capital Markets, rzucił nieco światła na plany firmy na najbliższy rok. Yves Guillemot, przedstawiciel wydawcy, potwierdził, że w 2010 roku ukaże się masowa gra osadzona w realiach popularnej serii Might & Magic.

Chiński oddział UbiSoft zaanonsował MMORPG oparte o znaną serię Might & Magic

wiadomość8 października 2004

Przedstawiciele chińskiego oddziału UbiSoft przyznali na specjalnej konferencji w Szanghaju, że od dawna rozważano stworzenie gry MMORPG, opartej o świat wykreowany w słynnej serii o nazwie Might & Magic. Dzisiaj wiemy, że taki program faktycznie powstanie, ale na razie będzie on skierowany tylko i wyłącznie na rynek chiński.

Legendarny twórca serii Might & Magic i Heroes of Might & Magic dołącza do NCSoft

wiadomość10 czerwca 2004

Co mają ze sobą wspólnego Richard Garriott i Jon van Caneghem? Oboje stoją za znanymi seriami gier RPG – ten pierwszy to oczywiście „ojciec” Ultimy, drugi natomiast jest odpowiedzialny za niemniej słynny cykl Might & Magic (wraz z jego strategicznym odpowiednikiem Heroes of Might & Magic). Okazuje się, że na tym powiązania obu panów się nie kończą, zwłaszcza w świetle ostatnich rewelacji z obozu NCSoft. W opublikowanym przedwczoraj oficjalnym oświadczeniu firmy, możemy bowiem przeczytać, że Jon van Caneghem dołączył do jej szeregów i to od razu na stanowisko producenta wykonawczego.