Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPC
Okładka Might and Magic IV: Clouds of Xeen (PC)
OkładkaMight and Magic IV: Clouds of Xeen (PC)

Might and Magic IV: Clouds of Xeen PC

Czwarta część popularnej serii pierwszoosobowych gier RPG, zapoczątkowanej w roku 1986 przez studio New World Computing.

RPG | FPP | fantasy | Might & Magic | klasyczne RPG

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Might and Magic IV: Clouds of Xeen Premiera PC

1stycznia1992

producent: New World Computing wydawca: New World Computing Strona oficjalna

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

Kontynuacja Might and Magic III: Isles of Terra. W kolejnej odsłonie tej kultowej serii zgłębiamy wątki zapoczątkowane w poprzednich częściach sagi. Podążając w ślad za uciekającym Sheltenem, kontrolowana przez gracza drużyna śmiałków dociera do krainy, uciskanej przez tajemniczego Lorda Xeena. Ów czarny charakter uwięził zarządcę Xeen, znanego jako Crodo i sieje spustoszenie w pozbawionym władzy świecie. Aby mu przeszkodzić, konieczne będzie wykucie specjalnego magicznego miecza – jest to bowiem jedyna broń zdolna pokonać demonicznego władcę.

Wśród nowości jakie wprowadzono tym razem, warto wymienić specjalny system notatek, pozwalający na zapisywanie ważnych informacji dotyczących questów, tropów, haseł i odwiedzanych lokacji. Po raz pierwszy w historii serii gra pozwala na wybór stopnia trudności spośród dwóch dostępnych: adventurer lub warrior. Wybór nie wpływa jednak bezpośrednio na przebieg gry, a jedynie na wytrzymałość wrogów, z którymi przyjdzie nam walczyć. Dodano również specjalną przegródkę w ekwipunku, gdzie gromadzone są tylko i wyłącznie przedmioty fabularne. Ma to zapobiec przypadkowemu sprzedaniu lub wyrzuceniu przedmiotów niezbędnych do ukończenia opowieści.

Pod względem technicznym Clouds of Xeen nie wprowadza już tak wielu rewolucyjnych zmian jak jej poprzedniczka. Ponieważ obie gry ukazały się w stosunkowo niewielkim odstępie czasu, czwarta część serii bazuje na tym samym silniku i oferuje niemal identyczną mechanikę rozgrywki. Ze względu na coraz większe dostępne pojemności dysków twardych, większy nacisk położono na ilość i jakość przerywników filmowych. Dzięki upowszechnieniu się dysków CD, edycja gry wydana na tym nośniku wzbogacona została o profesjonalnie przygotowane dialogi, zapisane na płycie w formacie PCM.

Autorzy sagi Might and Magic zdecydowali się na niecodzienne rozwiązanie, będące swoistym hołdem dla wszystkich fanów serii. Wszyscy posiadacze IV i V odsłony gry otrzymują wyjątkową możliwość połączenia obu gier w jeden ogromny świat zwany World of Xeen. Dzięki temu, po ukończeniu czwartej części, rozgrywka nie kończy się, lecz jest kontynuowana zgodnie z fabułą opowiedzianą w części piątej. Dodatkowo uzyskujemy dostęp do terenów i questów, niedostępnych w żadnej z tych gier z osobna. Wszyscy, którzy ukończą obie historie, zostaną też nagrodzeni dodatkowym, trzecim zakończeniem, wieńczącym podróż po świecie Xeen i całą sagę.

Ostatnia modyfikacja 12 sierpnia 2013

Tryb gry: single player  

Ocena użytkowników: 6,4 / 10 na podstawie 33 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Might and Magic IV: Clouds of Xeen: Odpowiednia dla każdego wieku.