Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPC
Okładka Might and Magic: World of Xeen (PC)
OkładkaMight and Magic: World of Xeen (PC)

Might and Magic: World of Xeen PC

Specjalna odsłona bestsellerowej serii cRPG Might and Magic, będąca połączeniem czwartej i piątej części cyklu. Akcja Might and Magic: World of Xeen toczy się w wielkim otwartym świecie, który rozdzielony na dwie części dostał się pod panowanie niejakiego Alandra.

RPG | FPP | fantasy | Might & Magic | klasyczne RPG

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Might and Magic: World of Xeen Premiera PC

1stycznia1994

producent: New World Computing wydawca: New World Computing Strona oficjalna

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

Might and Magic: World of Xeen to wydana przez New World Computing specjalna edycja serii Might and Magic będąca w istocie kompilacją czwartej i piątej części sagi. Wydarzenia w obu grach toczyły się w wielkim, otwartym świecie Xeen, a ich motywem przewodnim było zjednoczenie jego jasnej i ciemnej strony.

Świat Xeen, rozdzielony na dwie części, dostał się pod panowanie niejakiego Alandra, który osiadł w ciemnej części krainy, uwięził księcia Rolanda i królową Kalindrę oraz przekupił zamiekszujące krainę potwory. Na jasną stronę tyran wysłał swojego najlepszego generała – Lorda Xeena, który uwięził jej zarządcę Crodo i objął we władanie zamek w chmurach. Po pokonaniu demonicznego Lorda okazało się, że Alamar to nikt inny jak Strażnik Sheltem, którego tropem podążaliśmy od samego początku sagi. Celem gracza jest znalezienie sposobu na ostateczne pokonanie nikczemnika i doprowadzenie do połączenia rozdartej krainy.

Najważniejszym bonusem, jaki daje kompilacja IV i V części Might and Magic, są dodatkowe questy i lokacje, które nie znalazły się w żadnej z tych gier z osobna. Należą do nich Great Southern Sphinx, Dragon Tower, Darkstone Tower oraz najciekawsza – Dungeon of Death. Pierwszy poziom lochów jest w istocie niczym innym, jak wielką krzyżówką, którą musimy rozwiązać.

Autorzy sagi zaplanowali możliwość połączenia Darkside of Xeen i Clouds of Xeen już wcześniej. Dzięki temu po ukończeniu czwartej części rozgrywka nie kończyła się, lecz była kontynuowana zgodnie z fabułą opowiedzianą w części piątej. Wydanie obu tych gier jako World of Xeen na jednej płycie CD pozwoliło na wzbogacenie całości o wysokiej jakości digitalizowane dialogi, zapisane na nośniku w formacie PCM.

Pod względem technicznym World of Xeen zbudowany jest na zmodyfikowanym silniku wysoko ocenianego Might and Magic III, wykorzystującego po raz pierwszy grafikę VGA i nowoczesne karty dźwiękowe oraz zupełnie nowy, wygodniejszy interfejs. W porównaniu z poprzednimi odsłonami serii wprowadzono szereg zmian do mechaniki gry. Do najważniejszych należy pojawienie się notatnika, gdzie zapisywane są istotne informacje dotyczące questów, tropów, haseł i odwiedzanych lokacji. Zwiększeniu uległ stopień trudności gry, choć w zamian otrzymaliśmy możliwość jego wyboru spośród dwóch dostępnych poziomów. W naszym ekwipunku pojawiła się też specjalna przegródka, przeznaczona na przedmioty fabularne, których nie możemy już przypadkowo sprzedać ani wyrzucić.

Ostatnia modyfikacja 12 sierpnia 2013

Tryb gry: single player  

Ocena użytkowników: 8,1 / 10 na podstawie 47 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Might and Magic: World of Xeen: Odpowiednia dla każdego wieku.