Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePCANDiOS
Okładka Legion (PC)

Legion

Gra strategiczna będąca duchowym spadkobiercą przeboju z lat 90. zatytułowanego Centurion. Stajemy się Imperatorem starożytnego Rzymu i naszym zadaniem jest dbać o ekonomię, gromadzić surowce, utrzymywać stosunki dyplomatyczne z sąsiadami, a ostatecznie również prowadzić wojny.

Strategiczne | turowe | starożytny Rzym | historyczne

Okładka Legion (PC)

data premiery gry:

5cze2002

PC

28lut2013

iOS

14sty2016

AND
Kolekcja gier
Obserwuj grę

Legion to turowa gra strategiczna, której akcja została osadzona w czasach starożytnego Rzymu. Produkcję opracowało studio Slitherine, specjalizujące się w tym gatunku gier (w dorobku m.in. Spartan, Commander: Europe at War oraz History: Great Battles Medieval). Tytuł został wydany oryginalnie w 2002 roku na PC, AND i iOS, a po kilkunastu latach doczekał się konwersji na urządzenia mobilne z systemami iOS i Android.

Fabuła

Produkcja stawia przed graczem zadanie przejęcia władzy w Imperium Rzymskim, oczyszczenia sytuacji wewnętrznej i rozwinięcia państwa na tyle, aby nie musiało obawiać się ataków z zewnątrz. Użytkownik dokonuje tego na przestrzeni kilku obszernych kampanii, rozgrywanych w różnych regionach starożytnego świata: Galii, Italii, Hiszpanii, Francji, a także Północnej i Południowej Brytanii. W trakcie zmagań przejmujemy kontrolę nad jedną z około dwudziestu nacji i plemion, różniących się nie tylko tłem historycznym oraz wyglądem, ale również stosowanymi taktykami walki i możliwościami.

Mechanika

Legion, przeznaczony na PC, AND i iOS, jest turową grą strategiczną. Oferuje całkiem rozbudowany system ekonomiczny (trzy główne typy surowców: ruda żelaza, drewno, pożywienie), w ramach którego pozyskujemy dobra niezbędne do rozbudowy miast (jedna z najistotniejszych mechanik), konstruowania nowych budynków, a w razie potrzeby także tworzenia wielkich armii i dowodzenia nimi w boju. Do zadań gracza należy też dbanie o nastroje ludu oraz o dobre stosunki dyplomatyczne z sąsiadami (gra dopuszcza możliwość pokojowego rozstrzygania konfliktów).

Twórcy postarali się, aby gra wiernie odtwarzała realia wielkich, starożytnych bitew. W efekcie w starciach może wziąć udział nawet 16 tysięcy wojowników, posiadających własne doświadczenie i morale. Gracz sprawuje względnie dużą kontrolę nad przebiegiem starcia – może ustawiać wojska w różne formacje i szyki, stosować dowolnie taktyki walki, oskrzydlenia i obejścia. Jednakże po wydaniu rozkazów może już tylko biernie przyglądać się efektom, licząc na to, że dowodzone przez niego oddziały zrealizują założenia.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Nośnik: 1 CD

Ocena czytelników: 8,3 / 10 na podstawie 982 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 49,90 PLN

Wymagania wiekowe Legion

12+

Wymagania sprzętowe Legion

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • Pentium II 300MHz
  • 64MB RAM
  • karta grafiki 8MB
Legion - recenzja gry
Legion - recenzja gry

Recenzja 30 stycznia 2003, 15:47

Obok budynków o charakterze publicznym stawiać można w swoich miastach oczywiście (jeśli nie przede wszystkim) struktury militarne: koszary, forty, szkoły wojskowe czy stajnie. Wszystkie one służą treningowi coraz to bardziej efektywnych, lepiej wyszkolonych oraz liczebniejszych armii. Każda z nacji posiada właściwe jej jednostki, które nieco różnią się własnościami od odpowiadających im jednostek sąsiadów, lecz po prawdzie są to różnice o charakterze kosmetycznym. To, co bardzo istotne w budowaniu czegokolwiek w „Legionie” to czas. Autorzy bowiem przyjęli takie rozwiązanie, iż dowolna konstrukcja – czy to budynku, czy armii – ukończona zostaje na najbliższą wiosnę. Jedna tura w grze trwa przez okres kwartału, stąd czas oczekiwania na zamówioną armię lub budowlę wahać się może od trzech miesięcy do roku.

PC
iOS
AND