Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePC
Okładka Imperator: Rome (PC)

Imperator: Rome PC

Stworzona przez Paradox Interactive strategia na dużą skalę (grand strategy game), pozwalająca pokierować wybranym państwem w starożytności, począwszy od śmierci Aleksandra Wielkiego.

Strategiczne | ekonomiczne | RTS | starożytność | multiplayer | strategiczne wojenne | starożytny Rzym | historyczne | Xbox Game Pass

PC Windows
Okładka Imperator: Rome (PC)

Angielskie napisyAngielskie napisy

data premiery gry w wersji PC:

25kwietnia2019

24listopada2020

pudełko PL

25kwietnia2019

Steam

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Imperator: Rome to strategia pozwalająca pokierować jednym z państw z okresu starożytności. Gra wyszła spod rąk pracowników studia Paradox Developments, mającego na koncie również takie tytuły jak Crusader Kings II, Hearts of Iron IV, Stellaris czy Europa Universalis IV.

Mechanika

Zakres historyczny i geograficzny gry jest szerszy, niż sugeruje to tytuł. Zabawę zaczynamy bowiem 10 lat po śmierci Aleksandra Wielkiego. Autorzy przygotowali rozległą mapę, która rozciąga się od tzw. Słupów Heraklesa (starożytna nazwa Skały Gibraltarskiej) aż po Indie; gracze mogą objąć kontrolę nad każdą z nacji znajdujących się na tych terenach.

Imperator: Rome rozwija pomysły z innych gier studia, jest zatem strategią rozgrywaną w dużej skali, koncentrującą się na zarządzaniu państwem, a nie dowodzeniem oddziałami w trakcie bitew. Pod względem mechaniki przypomina inne przeboje Paradoksu, takie jak Crusader Kings II, Europa Universalis IV czy Hearts of Iron IV, i powstało na ulepszonej wersji silnika tych tytułów.

Mechanika gry jest bardzo rozbudowana, a zakres obowiązków gracza jako władcy państwa szeroki – obejmuje sprawy ustrojowe, politykę zagraniczną, gospodarkę, badania naukowe i strukturę społeczną, jak również działania militarne. W grze, oprócz złota, bardzo ważną walutą są „Power Points”. Dzięki nim można zwiększać stabilność w państwie, rozwijać tradycje wojskowe, zmieniać prawa oraz zakładać szlaku handlowe czy zdobywać nowe technologie.

Świat gry jest zamieszkany przez wiele postaci o różnych cechach, które wpływają na przebieg rozgrywki, podejmując samodzielne decyzje i dynamicznie reagując na nasze poczynania. Każda postać ma swój wskaźnik lojalności i korupcji – nielojalny generał może doprowadzić do wojny domowej. Do tego mapa zapełniona została różnorodnymi społecznościami o odmiennych kulturach i religiach, a obok obywateli znajdziemy także m.in. wolnych ludzi, plemiona i niewolników.

Imperator: Rome oferuje trzy główne typy rządów – monarchię, struktury plemienne i republikę. Kluczową rolę odgrywa również handel oraz inwestycje w rozwój prowincji, ulepszające np. budynki, drogi czy obiekty obronne.

Oczywiście sporo czasu spędzamy także na toczeniu wojen. Gracz może ustalać taktyki przed bitwami; każda kultura posiada odmienne tradycyjne wojenne, zapewniające dostęp do unikalnych bonusów, zdolności i jednostek. Nie zabrakło również rebelii oraz inwazji barbarzyńców na nasze terytoria.

Kwestie techniczne

Imperator: Rome powstał na ulepszonej wersji silnika Clausewitz, który studio Paradox rozwija już od 2007 roku. W efekcie gra przypomina poprzednie tytuły dewelopera – zarówno pod względem oprawy graficznej, jak i przeróżnych mechanik rozgrywki.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet    

Nośnik: 4+ GB

Ocena czytelników: 6,9 / 10 na podstawie 297 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 8.9 / 10 na podstawie 193 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 142,99 PLN

Klasyfikacja PEGI Imperator: Rome

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Imperator: Rome

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Intel Core i3-550 3.2 GHz / AMD Phenom II X6 1055T 2.8 GHz
  • 4 GB RAM
  • karta grafiki 1 GB GeForce GTX 460 / Radeon HD 6970 lub lepsza
  • Windows 7 SP1 64-bit
  • Rekomendowane:
  • Intel Core i5-3570K 3.4 GHz / AMD Ryzen 3 2200G 3.5 GHz
  • 6 GB RAM
  • karta grafiki 2 GB GeForce GTX 660 / Radeon R9 380 lub lepsza
  • Windows 10 64-bit
Recenzja gry Imperator: Rome – świetna strategia, choć nie dla każdego
Recenzja gry Imperator: Rome – świetna strategia, choć nie dla każdego

Recenzja 25 kwietnia 2019, 18:00

W przyszłości również mapa kampanii może ulec rozszerzeniu, jednak już w tym momencie składa się ona z imponującej liczby 7000 miast. Stanowią one najmniejszą jednostkę administracyjną naszego państwa, zamieszkaną przez różne typy ludności. Miasta zgrupowane są w prowincje, które z kolei najbardziej przypominają kształtem i rozmiarem to, co znamy z innych gier Paradoxu. Chcąc zobrazować szczegółowość nowej mapy, deweloperzy w jednym z filmów promocyjnych posłużyli się przykładem Sycylii. Wyspa ta w najnowszym Hearts of Iron podzielona została na 9 mniejszych obszarów, podczas gdy w Imperatorze składa się z zaledwie dwóch prowincji. W ich skład wchodzą jednak 23 miasta, po których swobodnie przemieszczać się mogą nasze jednostki, co daje większe możliwości taktyczne w razie ewentualnego konfliktu zbrojnego.