Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePC
Okładka Imperator: Rome (PC)

Imperator: Rome PC

Stworzona przez Paradox Interactive strategia na dużą skalę (grand strategy game), pozwalająca pokierować wybranym państwem w epoce starożytności, począwszy od okresu świetności Aten.

Strategiczne | ekonomiczne | RTS | starożytność | historyczne

PC Windows
Okładka Imperator: Rome (PC)

Angielskie napisy

data premiery gry w wersji PC:

25kwietnia201965dni

25kwietnia2019

Steam

Imperator: Rome to wydana na PC strategia pozwalająca pokierować jednym z państw z okresu starożytności. Gra wyszła spod rąk pracowników studia Paradox Developments, mającego na koncie również takie tytuły jak Crusader Kings II, Hearts of Iron IV, Stellaris czy Europa Universalis IV.

Mechanika

Zakres historyczny i geograficzny gry jest szerszy, niż sugeruje to tytuł. Zabawę zaczynamy bowiem w czasach świetności Aten. Autorzy przygotowali bardzo rozległą mapę, która rozciąga się od tzw. Słupów Heraklesa (starożytna nazwa Skały Gibraltarskiej) aż po Indie; gracze mogą objąć kontrolę nad każdą z nacji znajdujących się na tych terenach.

Wydane na platformę PC Imperator: Rome rozwija pomysły z innych gier studia, jest zatem strategią rozgrywaną w dużej skali, koncentrującą się na zarządzaniu państwem, a nie dowodzeniem oddziałami w trakcie potyczek. Pod względem mechaniki przypomina inne przeboje Paradoksu, takie jak Crusader Kings II, Europa Universalis IV czy Hearts of Iron IV, i powstało na ulepszonej wersji silnika tych tytułów.

Mechanika gry jest bardzo rozbudowana, a zakres obowiązków gracza jako władcy państwa szeroki – obejmując sprawy ustrojowe, politykę zagraniczną, gospodarkę, badania naukowe i strukturę społeczną, jak również działania militarne.

Świat gry jest zamieszkany przez wiele postaci o różnych umiejętnościach i cechach, które wpływają na przebieg rozgrywki, podejmując samodzielne decyzje i dynamicznie reagując na nasze poczynania. Do tego mapa zapełniona została różnorodnymi społecznościami o odmiennych kulturach i religiach, a obok obywateli znajdziemy także m.in. wolnych ludzi, plemiona i niewolników.

Imperator: Rome oferuje wiele różnych typów rządu, takich jak monarchie, struktury plemienne z klanami czy republiki z senatami. Kluczową rolę odgrywa również handel oraz inwestycje w rozwój prowincji, ulepszające np. budynki, drogi czy obiekty obronne.

Oczywiście, sporo czasu spędzamy także na toczeniu wojen. Gracz może ustalać taktyki przed bitwami; każda kultura posiada odmienne tradycyjne wojenne, zapewniające dostęp do unikalnych bonusów, zdolności i jednostek. Nie zabrakło również rebelii oraz inwazji barbarzyńców na nasze terytoria.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet    

Oczekiwania czytelników: 9.3 / 10 na podstawie 101 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 142,99 PLN

Wymagania wiekowe Imperator: Rome

12+

Wymagania sprzętowe Imperator: Rome

PC Windows

Rekomendowane: Intel Core i5-4690K 3.5 GHz / AMD Ryzen 3 2200G 3.5 GHz, 8 GB RAM, karta grafiki 2 GB GeForce GTX 960 lub lepsza, Windows 10 64-bit
Minimalne: Intel Core i3-2105 3.1 GHz / AMD FX-8120 3.1 GHz, 4 GB RAM, karta grafiki 1280 MB GeForce GTX 570 lub lepsza, Windows 7 SP1 64-bit

Imperator Rome - data premiery, cena i wymagania sprzętowe
Imperator Rome - data premiery, cena i wymagania sprzętowe

wiadomość5 lutego 2019

Imperator: Rome, czyli kolejna strategia z katalogu wydawniczego firmy Paradox Interactive, trafi do sprzedaży w kwietniu. Oprócz daty premiery poznaliśmy jej cenę i wymagania sprzętowe. Ponadto do sieci trafił klimatyczny zwiastun fabularny.

Przyszłe gry studia Paradox ułatwią tworzenie modów
Przyszłe gry studia Paradox ułatwią tworzenie modów

wiadomość15 października 2018

Studio Paradox Interactive poinformowało, że w przyszłości ich gry staną się znacznie bardziej przyjazne moderom, dzięki czemu tworzenie fanowskich projektów będzie łatwiejsze i szybsze. Pierwszym tytułem, w którym zaimplementowane zostaną te zmiany będzie Imperator: Rome.

Paradox Interactive zapowiedziało strategię Imperator Rome
Paradox Interactive zapowiedziało strategię Imperator Rome

wiadomość20 maja 2018

Firma Paradox Interactive zapowiedziała Imperator: Rome, czyli osadzoną w czasach starożytnych strategię, która rozwija pomysły z takich tytułów jak Crusader Kings II, Europa Universalis IV czy Hearts of Iron IV.