Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePC
Okładka Praetorians (PC)

Praetorians PC

Praetorians to taktyczna strategia czasu rzeczywistego (RTS) przygotowana przez specjalizującą się w tym gatunku ekipę deweloperską Pyro Studios.

Strategiczne | RTS | taktyczne | starożytność | starożytny Rzym

PC Windows
Okładka Praetorians (PC)

Polskie napisy i dialogiPolskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

28lutego2003

7marca2003

pudełko PL

Praetorians to kolejna produkcja hiszpańskiego zespołu Pyro Studios, znanego ze znakomitej serii gier taktyczno-strategicznych Commandos. Gra przenosi nas w czasy Imperium Rzymskiego, a jej rozgrywka skupia się przede wszystkim na walce i oddaniu klimatu wielu kampanii wojennych czasów Legionów Cezara. Możemy wybrać spośród trzech stron konfliktu, Rzymian, Gallów lub Egipcjan i sprawdzić swoje umiejętności w trzech, wielkich kampaniach (jedna wewnątrz Imperium Rzymskiego, kolejna w Europie Centralnej, wreszcie ostania na terenie Egiptu). Łącznie daje to ponad 20 rozbudowanych misji. Każda strona konfliktu jest inna. Rzymianie to przede wszystkim zdyscyplinowane, dobrze uzbrojone odziały wykorzystujące w walce wymyślne formacje bojowe oraz imponujące machiny wojenne. Galowie to nieustraszeni wojownicy, o bardzo dużej mobilności i wysokim morale. Z kolei Egipcjanie to fanatycy religijni dysponujący sporą wiedzą naukowo-techniczną, gotowi na każde poświęcenie w imię Faraona.

Podstawowymi elementami gry są odpowiednie zarządzanie dostępnymi zasobami militarnymi, taktyka i umiejętność wykorzystania posiadanego lub zdobytego sprzętu bojowego. W każdej z walk mamy ograniczoną liczbę oddziałów co zmusza do opracowania odpowiedniej, gwarantującej jak najmniejsze straty własne strategii. Wojska w czasie bitwy można ustawić w różne formacje, z których każda ma swoje wady i zalety. Niektóre typy wojsk mogą wykorzystywać specjalne formacje w walce przeciwko określonym jednostkom wroga. Każda jednostka została realistycznie odtworzona łącznie z bronią i rynsztunkiem. Do dyspozycji mamy około dziesięciu różnego typu wojsk, takich jak łucznicy, pikinierzy czy pretorianie. Wszystkie rodzaje jednostek posiadają zróżnicowane możliwości i umiejętności. Dodatkowo mamy dostęp do różnych maszyn oblężniczych (jak tarany czy katapulty) pomocnych przy ataku na fortyfikacje wroga.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet   / sieć lokalna     Liczba graczy: 1 - 8  

Nośnik: 1 CD

Ocena czytelników: 8,6 / 10 na podstawie 1670 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 139,90 PLN

Klasyfikacja PEGI Praetorians

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Praetorians

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • Pentium III 800 MHz
  • 256 MB RAM
  • 32MB akcelerator 3D
  • 600 MB HDD
Praetorians - recenzja gry
Praetorians - recenzja gry

Recenzja 1 kwietnia 2003, 10:27

Następnym dobrym pomysłem jest darowanie umęczonym graczom budowania i opracowywania nowych (a w każdej misji tych samych) konstrukcji. I to nie tym sposobem, że na początku poziomu znaczna część zaplecza została już przygotowana, lecz po prostu: darowanie. Od czasu pojawienia się „Dune 2” nabudowaliśmy się co niemiara portów kosmicznych, wylęgarni smoków, zakładów naprawczych, akademii magów, radiostacji, szkół łuczniczych, stadnin, psiarń, ołtarzy, kuźni, cmentarzy, wyrzutni rakiet i dołów ofiarnych. Nabudowaliśmy się dość i jeszcze trochę na zapas, a wszystko w tym tylko celu, by jak najszybciej z dokonaniem niezbędnych wynalazków i z konstrukcją bazy się uporać, wystawić jak najlepszą armię w możliwie jak najkrótszym czasie i ruszyć do boju. W „Pretorianach” nowe jednostki pozyskuje się na drodze rekrutacji i tyle. Jest to tym bardziej naturalne, iż motywem przewodnim gry jest ekspansja Imperium Rzymskiego, a przecież legiony posuwając się naprzód nie budowały miast i nie przeistaczały się w farmerów, by nasiać zboża i nadoić krów. Legiony zajmowały miasta. Tak się to dzieje również w grze. Znajdujemy osadę; jeśli znajduje się w czyimś posiadaniu, wówczas zdobywamy ją atakując garnizon wojskowy; stawiamy własny garnizon, a do wioski wprowadzamy wodza i rozpoczynamy rekrutację wojsk. Żadnego wydobywania złota, wycinania drzew, stawiania baterii słonecznych czy zbierania spice’u-przyprawy-mętliku. To wszystko już było. W „Pretorianach” możliwości rekrutacyjne ogranicza przyrost naturalny ludności (na który nie mamy wpływu) oraz ilość punktów chwały, które zdobywamy w zwycięskich bojach. Dostęp do bardziej zaawansowanych jednostek wymaga posiadania jednego lub dwóch takich punktów.