Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPC
Okładka Expeditions: Rome (PC)
OkładkaExpeditions: Rome (PC)

Expeditions: Rome PC

Taktyczna gra RPG z wyraźnie zarysowanymi elementami strategicznymi, będąca trzecią częścią serii rozwijanej od 2013 roku. W Expeditions: Rome wcielamy się w młodego rzymskiego dowódcę, który pnie się po szczeblach wojskowej kariery, by odzyskać utracone dziedzictwo.

RPG | turowe | widok izometryczny | taktyczne | starożytność | elementy strategiczne | starożytny Rzym | historyczne | klasyczne RPG | Xbox Game Pass

Expeditions: Rome Premiera PC

20stycznia2022

Steam

20stycznia2022

producent: Logic Artists wydawca: THQ Nordic / Nordic Games Strona oficjalna

Polskie napisyPolskie napisyAngielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

Gry podobne do Expeditions: Rome

Fallout 2

Age of Decadence

Black Legend

Expeditions: Rome jest taktyczną grą RPG wzbogaconą o wyraźnie zarysowane elementy strategiczne. Produkcja stanowi trzecią odsłonę zapoczątkowanego w 2013 roku cyklu, w którego skład wchodzą gry Expeditions: Conquistador oraz Expeditions: Viking. Tytuł został opracowany przez rozwijające serię studio Logic Artists, natomiast jego wydaniem zajęła się firma THQ Nordic, która w listopadzie 2018 roku przejęła prawa do marki.

Fabuła

Expeditions: Rome zabiera nas w podróż do starożytnego Rzymu z pierwszej połowy I wieku przed naszą erą, kiedy triumfy święcił Gajusz Juliusz Cezar. Produkcja oddaje nam do dyspozycji trzy rozbudowane kampanie fabularne, których akcję osadzono w malowniczej Grecji, spalonej słońcem Afryce Północnej oraz w porośniętej lasami Galii.

Biorąc udział w wyprawach organizowanych przez wybitnego rzymskiego wodza, poznajemy losy głównego bohatera (lub bohaterki, gdyż możemy wybrać płeć prowadzonej postaci). Jest nim dziecko rzymskiego dostojnika zamordowanego przez politycznego wroga. Nie chcąc podzielić losu ojca, nasz podopieczny (lub podopieczna) musi opuścić Wieczne Miasto i wziąć udział w kampanii wojennej jako Legatus. Powrót w rodzinne strony, odzyskanie utraconego dziedzictwa i dokonanie zemsty będą dla niego możliwe jedynie wtedy, gdy stanie się powszechnie szanowanym (lub wzbudzającym ogólny strach, bo fabuła jest nieliniowa i zależy od naszych decyzji) dowódcą.

Mechanika

Rozgrywkę w Expeditions: Rome rozpoczynamy od stworzenia bohatera. Co ciekawe, na tym etapie decydujemy jedynie o płci i wyglądzie postaci; jej klasę wybieramy dopiero po ukończeniu samouczka i wstępnym zapoznaniu się z możliwościami każdej z czterech dostępnych profesji.

W trakcie zabawy akcję obserwujemy w widoku izometrycznym. Przemierzając kolejne krainy, realizujemy zadania popychające do przodu fabułę oraz liczne misje poboczne, spotykamy postacie, które decydują się do nas dołączyć (jest ich pięć, a każda z nich posiada własną historię oraz indywidualne cechy charakteru i umiejętności bojowe), a także bierzemy udział w starciach z przeciwnikami. Potyczki toczą się w trybie turowym, na arenach pokrytych siatką heksów, a w ich trakcie musimy zarówno odpowiednio ustawiać członków swojej drużyny, jak i umiejętnie korzystać z ich zdolności.

W miarę postępów rośnie potencjał bojowy protagonisty i jego towarzyszy, którzy zdobywają kolejne poziomy doświadczenia i odblokowują nowe umiejętności. W porównaniu z Expeditions: Viking, rozwój postaci został nieco uproszczony i stał się bardziej przejrzysty. Oprócz zdolności charakterystycznych dla danej klasy na odkrycie czekają tu umiejętności powiązane z określonym rodzajem broni. Nowy oręż i pancerze zdobywamy podczas wypraw lub wytwarzamy w obozach.

Tytuł pozwala nam również pokierować całym legionem na mapie strategicznej i decydować o tym, gdzie powinien się udać oraz w jakich bitwach musi wziąć udział. Te ostatnie zostały przedstawione w postaci ciekawych minigier, a największe z nich, połączone z potyczkami, w których bezpośrednio uczestniczymy wraz ze swoją drużyną, stanowią punkt kulminacyjny każdej kampanii. Oprócz tego na naszych barkach spoczywa obowiązek rekrutacji nowych żołnierzy oraz ulepszania obozu wojennego.

Po każdej kampanii wojennej odwiedzamy Rzym. Nasza rodzinna willa stanowi swoisty hub i bazę wypadową dla bohatera oraz jego podopiecznych. Ponadto w Rzymie obraduje senat, którego członków często musimy przekonywać do swoich racji, czy to siłą i zastraszaniem, czy korzystając ze swoich talentów oratorskich. Czekają nas tu również zadania poboczne, m.in. związane z naszymi towarzyszami.

Kwestie techniczne

Oprawa graficzna gry Expeditions: Rome prezentuje wysoki poziom. Uwagę przykuwają zwłaszcza pełne detali i różnorodne lokacje.

Ostatnia modyfikacja 19 stycznia 2022

Tryb gry: single player  

Ocena użytkowników: 6 / 10 na podstawie 99 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 6.2 / 10 na podstawie 44 głosów czytelników.

Expeditions: Rome cena w dniu premiery: 189,99 PLN

Klasyfikacja PEGI Expeditions: Rome

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. Gra zawiera elementy przemocy.

Expeditions: Rome Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Core i5-4690K 3.5 GHz / AMD FX-8350 4.0 GHz
 • 8 GB RAM
 • karta grafiki 4 GB GeForce GTX 960 / Radeon R9 380 lub lepsza
 • 30 GB HDD
 • Windows 7/10 64-bit
 • Zalecane:
 • Intel Core i5-9500F 3.0 GHz / AMD Ryzen 5 3600X 3.8 GHz
 • 16 GB RAM
 • karta grafiki 8 GB GeForce GTX 1070 / Radeon RX Vega 56 lub lepsza
 • 30 GB HDD
 • Windows 10 64-bit