Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPC
Okładka Expeditions: Conquistador (PC)

Expeditions: Conquistador PC

Expeditions: Conquistador to opracowana w studiu Logic Artists produkcja z gatunku cRPG, posiadająca izometryczną perspektywę i turowy system walki. Gra umożliwia przeniesienie się do XVI wieku i eksplorację Nowego Świata jako hiszpański konwistador.

RPG | turowe | widok izometryczny | elementy strategiczne | renesans | klasyczne RPG

PC Windows
Okładka Expeditions: Conquistador (PC)

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

30maja2013

Expeditions: Conquistador to gra cRPG, z akcją osadzoną w latach 1518-1520. Gracz obejmuje kontrolę nad drużyną wywodzących się z Hiszpanii konkwistadorów, których zadaniem jest eksplorowanie i podbój terytoriów centralnej Ameryki. Autorzy postawili na realizm historyczny, a świat gry opracowany został w oparciu o autentyczne mapy historyczne Meksyku i Hispanioli (tak ówcześnie nazywano obszary dzisiejszego Haiti).

Fabuła koncentruje się nie tylko na aspektach przygodowych, ale obejmuje również polityczną stronę tamtych czasów, pełną spisków, sekretnych paktów i zdrad. Kampania jest w dużym stopniu nieliniowa i zmusza do regularnego podejmowania mających poważne konsekwencje decyzji. Sami zadecydujemy, czy rozpoczniemy stosunki dyplomatyczne z Aztekami, czy też przemocą doprowadzimy do upadku ich imperium.

Gra oferuje turowy system walki, który charakteryzuje bogactwo opcji taktycznych. W trakcie bitew możemy m.in. robić użytek z przewagi, jaką dają ataki z flanki, zastawiać pułapki, wznosić barykady oraz korzystać z osłony. Ponadto każdy członek drużyny posiada własną osobowość, a istotną rolę, zarówno podczas starć, jak i w innych fragmentach kampanii, odgrywa poziom morale podwładnych, kształtowany przez nasze własne decyzje. Jeśli zignorujemy ich potrzeby i sugestie, to mogą nawet wszcząć bunt.

Za osiągnięcia postacie nagradzane są punktami doświadczenia, które wydajemy potem na rozwój ich charakterystyk i zakup nowych umiejętności. Zabawę dodatkowo urozmaica system losowych zdarzeń oraz mechanika handlowania z napotykanymi tubylcami.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet    

Ocena czytelników: 7,6 / 10 na podstawie 135 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 9.1 / 10 na podstawie 33 głosów czytelników.

Gry podobne do Expeditions: Conquistador

Klasyfikacja PEGI Expeditions: Conquistador

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy. Gra, która pozwala łączyć się z innymi osobami poprzez Internet.
Recenzja gry Expeditions: Conquistador - turowej strategii z elementami RPG
Recenzja gry Expeditions: Conquistador - turowej strategii z elementami RPG

Recenzja 30 maja 2013, 12:00

To niestety wyczerpuje zbiór wszystkich możliwych postaci – w trakcie gry nie mierzymy się ani z dzikimi zwierzętami, ani z jakimikolwiek bossami. Oznacza to, że wszystkie potyczki zamykają się w puli dziesięciu istniejących profesji. Mocno cierpi na tym różnorodność zabawy, która szybko staje się powtarzalna – i to mimo odmiennego otoczenia czy nietypowych wyzwań, przed jakimi stajemy podczas walki (jak np. schwytanie złodziei lub starcie z własnym widmem). Dodatkowym mankamentem jest przy tym ograniczony rozwój bohaterów, którzy mogą osiągnąć maksymalnie pięć poziomów doświadczenia (przy czym zdolności zdobywane na dwóch najwyższych są takie same dla całej drużyny). W rezultacie szybko uzyskujemy zespół złożony z samych weteranów i wszystkie potyczki toczymy w niemal identyczny sposób, wykorzystując ciągle te same umiejętności. O ile więc początkowo awansowanie towarzyszy i różny ich dobór może budzić pewne emocje, o tyle od pewnego momentu walka staje się nudną koniecznością.