Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPC
Okładka Expeditions: Viking (PC)
OkładkaExpeditions: Viking (PC)

Expeditions: Viking PC

Osadzona w historycznych realiach klasyczna gra RPG z turowym systemem walki, będąca drugą odsłoną serii studia Logic Arists zapoczątkowanej w 2013 roku grą Expeditions: Conquistador.

RPG | turowe | średniowiecze | widok izometryczny | elementy strategiczne

Expeditions: Viking Premiera PC

27kwietnia2017

pudełko PL

27kwietnia2017

Steam

27kwietnia2017

producent: Logic Artists wydawca: IMGN.PRO wydawca PL: Cenega S.A. Strona oficjalna

Polskie napisyPolskie napisyAngielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

Gry podobne do Expeditions: Viking

King Arthur: Knight's Tale

Wartales

Planescape Torment

Expeditions: Viking to wydane na PC historyczne RPG. Produkcja wyszła spod ręki pracowników studia Logic Artists, czyli tego samego zespołu, który opracował bliźniaczo podobne, choć starsze o cztery lata Expeditions: Conquistador.

Fabuła

Akcja gry toczy się w drugiej połowie VIII wieku. Kampania rozpoczyna się z chwilą śmierci wodza jednego z klanów wikingów zamieszkujących Półwysep Jutlandzki (obszar dzisiejszej Danii). Wcielamy się w jego potomka (syna lub córkę), który na mocy prawa przejmuje pozycję po ojcu. Naszym zadaniem jest umocnienie władzy i zapewnienie podwładnym dobrobytu w obliczu zagrożenia ze strony sąsiednich klanów. Osiągnięcie tych celów wymaga dużego wysiłku – bohater i jego przyboczni (hirda) decydują się na wyprawę na Wyspy Brytyjskie, w której upatrują szansy na zdobycie potężnych wpływów, np. w postaci przyjaźni któregoś spośród ludów zamieszkujących zamorskie ziemie.

Mechanika

Rozgrywka koncentruje się wokół postaci bohatera (własnoręcznie stworzonego), którą kierujemy niczym w klasycznej grze RPG w rzucie izometrycznym, prowadząc za sobą kilkuosobową drużynę wojowników. Jednak oprócz tradycyjnego dla gatunku role-playing games przyjmowania zadań, prowadzenia rozmów czy toczenia starć, tutejsza mechanika zawiera również drobne naleciałości strategiczne – taktyczny system walki, zarządzanie własną wioską, jak również precyzyjne planowanie popasów podczas podróży po mapie świata (trzeba w tym czasie zadbać o wypoczynek i wyżywienie bohaterów, strzeżenie obozu, konserwację ekwipunku, leczenie ran etc.).

Ogólnie rzecz biorąc, gra stanowi rozwinięcie rozwiązań z Expeditions: Conquistador. Otrzymujemy zatem widok z kamery umieszczonej wysoko nad głowami postaci oraz rozbudowany system walki w turach, rozgrywanej na mapach pokrytych heksagonalną siatką. W potyczkach istotną rolę odgrywa np. atakowanie z flanki, zastawianie pułapek oraz korzystanie z osłon. Jedną z większych nowości w stosunku do Conquistadora stanowi znacząco rozbudowany kreator postaci, w którym ustalamy wygląd, umiejętności, a nawet historię naszego bohatera.

Rozgrywka jest w dużym stopniu nieliniowa. Nasze decyzje, zarówno strategiczne, jak i osobiste, mają daleko idące skutki, które kształtują stosunek innych frakcji i postaci do wodza. Ponadto każdy członek drużyny ma własną osobowość, a poziom jego morale – modyfikowany głównie przez to, jak postępujemy w kontaktach z NPC – wpływa na skuteczność w boju. W przeciwieństwie do Conquistadora, w Vikingu rozpisano też rozbudowane dialogi z towarzyszami, dzięki czemu możemy nawiązywać z nimi relacje (nawet romanse). Zabawę dodatkowo urozmaicają elementy takie jak system handlu oraz losowe zdarzenia podczas podróży.

Tryb gry: single player  

Ocena użytkowników: 8 / 10 na podstawie 205 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 8.6 / 10 na podstawie 61 głosów czytelników.

Expeditions: Viking cena w dniu premiery: 99,90 PLN

Klasyfikacja PEGI Expeditions: Viking

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. Gra zawiera elementy przemocy.

Expeditions: Viking Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Core 2 Quad Q9400 2.66 GHz
 • 4 GB RAM
 • karta grafiki 1 GB GeForce GTS 450 lub lepsza
 • 12 GB HDD
 • Windows 7
 • Zalecane:
 • Intel Core i7 3.4 GHz
 • 8 GB RAM
 • karta grafiki 2 GB GeForce GTX 660 lub lepsza
 • 12 GB HDD
 • Windows 10