Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePC
Okładka Tzar: The Burden of the Crown (PC)

Tzar: Ciężar Korony PC

Tzar: The Burden of the Crown

Wyprodukowana przez studio Haemimont Games strategia czasu rzeczywistego w realiach fantasy. Akcja gry Tzar: Ciężar Korony osadzona została w krainie Keanor, w której po śmierci króla Roana władzę przejął Władca Ciemności wraz ze swoimi sługami.

Strategiczne | fantasy | RTS

PC Windows
Okładka Tzar: The Burden of the Crown (PC)

Polskie napisy i dialogiPolskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

22marca2000

22kwietnia2000

pudełko PL

6czerwca2019

Steam

Tzar: Ciężar Korony to wydana na komputerach PC strategia czasu rzeczywistego w klimatach fantasy, inspirowana najsłynniejszymi przedstawicielami gatunku. Opisywana gra jest pierwszą poważną produkcją bułgarskiego studia Haemimont Games, znanego wcześniej głównie z casualowych gier typu puzzle.

Fabuła

Akcja gry przenosi nas do typowej, inspirowanej średniowieczem krainy fantasy Keanor, która za sprawą dobrego i potężnego maga, jaki przeciwstawił się siłom ciemności, przez wiele lat była spokojnym i bezpiecznym miejscem. Tuż przed śmiercią mag zaklął jednak całą swą mądrość i energię w krysztale, który wkrótce padł łupem złego czarnoksiężnika, pragnącego uzyskać władzę nad światem. Kiedy ten wraz z kryształem zaginął, a dobre zaklęcia zaczęły z wolna tracić moc, Władca Ciemności przywołał na świat swoje sługi, aby za ich pomocą obrócić go w ruinę. Podczas ostatniej bitwy z siłami zła z ręki zdrajcy zginął też król Roan, a dawna chwała jego królestwa stała się tylko wspomnieniem.

Pośród zgliszczy zamku starego króla ostatni z dobrych magów odnalazł małego księcia Sartora, uratował go i z dala od cywilizacji wychował na silnego i dzielnego człowieka, który nigdy nie miał dowiedzieć się, kim był jego ojciec. 20 lat później Sartor odkrył jednak swoje przeznaczenie, a jego misją stało się pokonanie źródła zła i przywrócenie dawnej świetności królestwu. Aby tego dokonać, będzie on jednak musiał połączyć siły z zamieszkującymi odległe lądy sojuszniczymi cywilizacjami.

Mechanika

Pod względem mechaniki Tzar: Ciężar Korony czerpie inspiracje z najlepszych wzorców, za jakie z całą pewnością uznać można serie Warcraft czy Age of Empires. W ogólnych założeniach zabawa koncentruje się więc na trzech głównych aspektach, tzn. ustawicznej rozbudowie królestwa, pozyskiwaniu surowców niezbędnych do rozwoju oraz tworzeniu silnej armii, zdolnej stawić czoła zastępom sił zła. Elementy klasycznej mechaniki zostały tu jednak wzbogacone szeregiem autorskich rozwiązań, które w istotny sposób przyczyniły się do uatrakcyjnienia rozgrywki.

Przystępując do zabawy możemy wybrać jedną z trzech dostępnych cywilizacji: europejską, azjatycką lub arabską, różniących się od siebie budowlami, jednostkami i – częściowo – wykorzystywanymi technologiami. Podczas gry zajmujemy się zbieraniem czterech surowców (drewno, złoto, kamienie oraz żywność), które pozyskiwać można na kilka sposobów. Dzięki sporym możliwościom dodatkowym, takim jak handel, hazard, dyplomacja, wypożyczanie surowców czy opracowywanie własnych formuł magicznych i technologii, rozgrywka nie jest schematyczna i zapewnia wiele dróg do osiągnięcia sukcesu. Nie bez znaczenia jest tu także obrana przez gracza ścieżka rozwoju, określana jako Droga Wojowników, Droga Magii, Droga Religii bądź Droga Handlu.

Tryby rozgrywki

Tzar: Ciężar Korony oferuje możliwość zabawy zarówno w trybie single, jak i multiplayer. W wariancie dla jednego gracza rozegrać możemy rozbudowaną kampanię fabularną (od 17 do 19 misji, w tym niektóre alternatywne) lub pojedynczy scenariusz – wybierając własny lub zdając się na losowy wybór komputera. Dostępna jest również opcja rozgrywki wieloosobowej dla maksymalnie ośmiu graczy, łączących się ze sobą za pośrednictwem Internetu bądź sieci LAN.

Kwestie techniczne

Wydana na komputerach PC gra Tzar: Ciężar Korony odznacza się atrakcyjną oprawą graficzną w stylistyce fantasy, ukazaną w typowym dla gatunku widoku z góry. Poszczególne mapy oferują cztery typy terenu i wypełnione są szeregiem elementów, takich jak zbiorniki wodne, drzewa i krzewy, góry, klify, zwierzęta itp. Na uwagę zasługuje też fakt, że każda z trzech dostępnych cywilizacji wyróżnia się zauważalnie innym stylem, odzwierciedlanym w wyglądzie budynków, jednostek, broni, statków czy innych przedmiotów. Warto jednocześnie odnotować, że dzięki znajdującym się w grze edytorom, gracze mogą tworzyć własne mapy i kampanie, korzystając z prostych reguł oraz załączonego poradnika.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet   / sieć lokalna     Liczba graczy: 1 - 8  

Nośnik: 1 CD

Ocena czytelników: 8,7 / 10 na podstawie 2760 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 69 PLN

Wymagania wiekowe Tzar: The Burden of the Crown

12+

Wymagania sprzętowe Tzar: Ciężar Korony

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • Pentium II 266MHz
  • 32MB RAM
  • karta dźwiękowa
Rising Kingdoms – nowa strategia od twórców Tzara czy Nemezis of the Roman Empire
Rising Kingdoms – nowa strategia od twórców Tzara czy Nemezis of the Roman Empire

wiadomość17 marca 2005

Programiści z bułgarskiego studia developerskiego Haemimont Games, autorzy m.in. takich pozycji jak Tzar: the Burden of the Crown, Celtic Kings: Rage of War, czy Nemesis of the Roman Empire, pracują aktualnie nad kolejną strategią. Nadchodząca pozycja będzie nosiła nazwę Rising Kingdoms oraz pozwoli miłośnikom rozbudowywania królestwa i rozgrywania taktycznych bitew na zmagania w fantastycznym świecie Equiada.

Najbliższe premiery w CD Projekt

wiadomość8 marca 2001

CD Projekt uaktualnił właśnie swój Plan Wydawniczy. Patrząc na listę najbliższych premier obawiam się, że już wkrótce nasze portfele mogą być nieco lżejsze...