Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategiczneX360PC
Okładka Tropico 3 (X360)
OkładkaTropico 3 (X360)

Tropico 3

Trzecia odsłona bestsellerowego cyklu strategii ekonomicznych. Mimo przejęcia serii przez nowego dewelopera, bułgarskie studio Haemimont Games, fundamenty rozgrywki pozostały niezmienione.

Strategiczne | ekonomiczne | RTS | zimna wojna | budowa miasta

Tropico 3 Premiera

24wrz2009

PC

12lis2009

X360

Tropico 3 to trzecia odsłona charakterystycznej serii strategii ekonomicznych. Za stworzenie kolejnej części lubianej sagi odpowiada bułgarskie studio Haemimont Games (Celtic Kings: Rage of War, Imperium Romanum) oraz wydawca Kalypso, który nabył prawa do tej marki od Take-Two.

W grze wcielamy się w przywódcę tak zwanej bananowej republiki, czyli małego położonego na wyspie państewka, w okresie Zimnej Wojny. Tylko od naszego wyboru zależy czy stworzymy demokratyczny raj na ziemi, czy może silną i bezwzględną dyktaturę, nie tolerującą żadnej opozycji politycznej. Otrzymujemy wpływ na wiele elementów ekonomiczno-strategicznych oraz dyplomatycznych. Musimy wiec nie tylko dbać o naszych poddanych (którzy mogą się buntować i strajkować), zdobywać nowe zasoby (w tym szczególnie ważną ropę naftową), ale także kontaktować się z głowami wielu innych państw i międzynarodowych mocarstw. Do przejścia czeka kilkanaście misji składających się na obszerną kampanię.

Trzecia odsłona serii przynosi wiele ciekawych nowości. Przede wszystkim, po raz pierwszy wcielamy się bezpośrednio w rolę dyktatora – możemy zdecydować o jego wyglądzie oraz umiejętnościach (np. zdolnościach negocjacyjnych) i poruszać się nim po terenie wyspy (np. wysłać na plażę, do kasyna lub wygłosić przydługie przemówienie). Obecność tej wybitnej osoby w danym przybytku wpływa na jego funkcjonowanie – przykładowa fabryka podczas wizytacji zaczyna pracować znacznie wydajniej. Spory wpływ mamy także na samą wyspę, którą możemy dowolnie ukształtować, zarówno pod względem geograficznym i demograficznym. Dla osób leniwych przygotowano na szczęście tryb gry losowej – nie musimy w nim nic ustalać i od razu można rozpocząć zabawę.

Warto zwrócić uwagę na nowy silnik graficzny, dzięki któremu nasze państewko wygląda niezwykle atrakcyjne także od strony wizualnej. Cała gra utrzymana jest w mocno humorystycznym tonie. Ciekawym uzupełnieniem rozgrywki dla pojedynczego gracza są opcje sieciowe. Możemy dzięki nim udostępniać stworzone przez nas państewka oraz ściągać twory innych graczy i wcielać się w ich dyktatorów. Długą żywotność programu zapewnia również rozbudowany edytor pozwalający tworzyć własne mapy i kampanie.

Ostatnia modyfikacja 13 listopada 2009

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: Internet  

Nośnik: 1 DVD

Ocena użytkowników: 6,9 / 10 na podstawie 741 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 8,5 / 10 na podstawie 184 głosów czytelników.

Klasyfikacja PEGI Tropico 3

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry.

Tropico 3 Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Zalecane:
  • Core 2 Duo 2.5 GHz
  • 1 GB RAM
  • karta grafiki 128 MB (GeForce 6600 lub lepsza)
  • 5 GB HDD
  • Windows XP/Vista/7
Microsoft Xbox 360

Xbox 360

  • Wykorzystuje:
  • Xbox Live
PC
X360