Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePCX360
Okładka Tropico 3 (PC)

Tropico 3

Trzecia odsłona bestsellerowego cyklu strategii ekonomicznych. Mimo przejęcia serii przez nowego dewelopera, bułgarskie studio Haemimont Games, fundamenty rozgrywki pozostały niezmienione.

Strategiczne | ekonomiczne | RTS | zimna wojna | budowa miasta

Okładka Tropico 3 (PC)

data premiery gry:

24wrz2009

PC

12lis2009

X360
Kolekcja gier
Obserwuj grę

Tropico 3 to trzecia odsłona charakterystycznej serii strategii ekonomicznych. Za stworzenie kolejnej części lubianej sagi odpowiada bułgarskie studio Haemimont Games (Celtic Kings: Rage of War, Imperium Romanum) oraz wydawca Kalypso, który nabył prawa do tej marki od Take-Two.

W grze wcielamy się w przywódcę tak zwanej bananowej republiki, czyli małego położonego na wyspie państewka, w okresie Zimnej Wojny. Tylko od naszego wyboru zależy czy stworzymy demokratyczny raj na ziemi, czy może silną i bezwzględną dyktaturę, nie tolerującą żadnej opozycji politycznej. Otrzymujemy wpływ na wiele elementów ekonomiczno-strategicznych oraz dyplomatycznych. Musimy wiec nie tylko dbać o naszych poddanych (którzy mogą się buntować i strajkować), zdobywać nowe zasoby (w tym szczególnie ważną ropę naftową), ale także kontaktować się z głowami wielu innych państw i międzynarodowych mocarstw. Do przejścia czeka kilkanaście misji składających się na obszerną kampanię.

Trzecia odsłona serii przynosi wiele ciekawych nowości. Przede wszystkim, po raz pierwszy wcielamy się bezpośrednio w rolę dyktatora – możemy zdecydować o jego wyglądzie oraz umiejętnościach (np. zdolnościach negocjacyjnych) i poruszać się nim po terenie wyspy (np. wysłać na plażę, do kasyna lub wygłosić przydługie przemówienie). Obecność tej wybitnej osoby w danym przybytku wpływa na jego funkcjonowanie – przykładowa fabryka podczas wizytacji zaczyna pracować znacznie wydajniej. Spory wpływ mamy także na samą wyspę, którą możemy dowolnie ukształtować, zarówno pod względem geograficznym i demograficznym. Dla osób leniwych przygotowano na szczęście tryb gry losowej – nie musimy w nim nic ustalać i od razu można rozpocząć zabawę.

Warto zwrócić uwagę na nowy silnik graficzny, dzięki któremu nasze państewko wygląda niezwykle atrakcyjne także od strony wizualnej. Cała gra utrzymana jest w mocno humorystycznym tonie. Ciekawym uzupełnieniem rozgrywki dla pojedynczego gracza są opcje sieciowe. Możemy dzięki nim udostępniać stworzone przez nas państewka oraz ściągać twory innych graczy i wcielać się w ich dyktatorów. Długą żywotność programu zapewnia również rozbudowany edytor pozwalający tworzyć własne mapy i kampanie.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet    

Nośnik: 1 DVD

Ocena czytelników: 8,4 / 10 na podstawie 731 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 8,5 / 10 na podstawie 184 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 99,99 PLN

Klasyfikacja PEGI Tropico 3

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry.

Wymagania sprzętowe Tropico 3

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • Core 2 Duo 2.5 GHz
  • 1 GB RAM
  • karta grafiki 128 MB (GeForce 6600 lub lepsza)
  • 5 GB HDD
  • Windows XP/Vista/7
Microsoft Xbox 360

Microsoft Xbox 360

  • Wykorzystuje:
  • Xbox Live
Tropico 3 - recenzja gry
Tropico 3 - recenzja gry

Recenzja 6 października 2009, 12:16

Sprawowanie rządów to nie tylko stawianie nowych budynków, ale również wydawanie dekretów, które niejednokrotnie ratują nam skórę. Zostały one podzielone na cztery grupy: społeczne, gospodarcze, polityki wewnętrznej oraz zagranicznej. Akty prawne przydają się w wielu sytuacjach. Dzięki nim możemy przekonać do siebie jakąś grupę polityczną, zapewnić lepsze warunki edukacji albo poprawić sobie humor, przeprowadzając na wyspie testy nuklearne. Dekrety ułatwiają też pertraktacje ze światowymi mocarstwami i umożliwiają zawieranie z nimi sojuszy. Jest to szczególnie przydatne, kiedy nieopatrznie popełnimy jakąś gafę, a Wujek Sam lub Iwan będą chcieli nas skarcić przy pomocy kilku pancerników. Wtedy najlepiej zawrzeć sojusz z drugim mocarstwem i postawić na wyspie jego bazę wojskową, co zapewni nam spokój. Oczywiście to tylko jeden ze scenariuszy, a ponieważ te za każdym razem mają inny przebieg, to szybkie znudzenie nam nie grozi.

PC
X360