Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPC
Okładka Heroes & Generals (PC)

Heroes & Generals PC

Wieloosobowa gra wojenna w realiach II wojny światowej, stanowiąca debiutancką produkcję duńskiego studia Reto-Moto. Na tle konkurencyjnych tytułów Heroes & Generals wyróżnia się trzema trybami rozrywki, z których każdy stanowi de facto odrębną grę.

Akcji | FPP | II wojna światowa | zagraj za darmo | FPS | elementy strategiczne | wojenne | sieciowe | strzelanki

PC Windows
Okładka Heroes & Generals (PC)

Polskie napisyPolskie napisy

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

23września2016

23września2016

Steam

Heroes & Generals to nieszablonowa gra wojenna przeznaczona do rozgrywki wieloosobowej w Internecie. Jej wyjątkowość polega na tym, że oferuje graczom trzy odmienne typy rozgrywki. Pierwszy stanowi standardowa strzelanina z widokiem z perspektywy pierwszej osoby, drugi to przeglądarkowa gra strategiczna, a trzeci to szereg mini-gier dedykowanych nowoczesnym smartfonom. Tytuł stworzyło duńskie studio Reto Moto, założone przez byłych członków firmy IO Interactive, która stworzyła popularną serię Hitman.

Tytuł twórców z Kopenhagi skupia się przede wszystkim na rozgrywce FPP. Mechaniką przypomina wiele strzelanek i gier MMO obecnych na rynku. Umożliwia więc tworzenie różnych klas postaci (np. snajpera, pilota, czołgisty), kupowanie ekwipunku za pomocą zdobywanych w grze lub nabywanych za prawdziwe pieniądze srebrnych i złotych monet, a następnie wzięcie udziału w starciach na rozległych i zróżnicowanych mapach, zbliżonych rozmiarami do tych z serii Battlefield.

Podczas zabawy w trybie FPP naszym zadaniem jest m.in. na przejmowanie/bronienie kluczowych miejsc na mapach, zdobywanie punktów zaopatrzenia, które umożliwiają odradzanie się bliżej linii frontu, a także infiltrację wrogiego terenu i sabotowanie działań przeciwnika. Twórcy przewidzieli możliwość kierowania różnego rodzaju pojazdami, jak choćby samolotami, czołgami, czy wozami pancernymi, ale także – niespodzianka – rowerami. Zabawa w trybie FPP stawia na współpracę drużynową i oferuje możliwość gry dziesiątkom graczy jednocześnie. Zawiera także wiele elementów stawiających na realizm, jak na przykład określanie siły rzutu, konieczność naprawy pojazdów i broni czy też zmienne warunki pogodowe oraz cykl dnia i nocy.

Elementem, który wyróżnia zabawę w Heroes & Generals od pozostałych gier gatunku, jest przede wszystkim tryb strategiczny. Kierunki natarcia na mapach FPP są określane w oparciu o decyzje podjęte na dwuwymiarowej mapie całego teatru działań wojennych. Jest ona podzielona na małe punkty, połączone liniami zaopatrzenia, które różnią się kolorami w zależności od tego, kto je kontroluje – Alianci lub siły Niemieckie. Za zdobyte w grze wirtualne pieniądze tworzymy i umieszczamy na niej oddziały bojowe różnego rodzaju – od dywizji piechoty, przez jednostki piechoty zmechanizowanej i dywizje pancerne, aż po eskadry myśliwców. Gracz może je następnie wysłać do walki. Po dotarciu do punktu walki, serwer tworzy grę w formacie FPP lub automatycznie rozstrzyga starcie. Osoby biorące udział w rozgrywce na poziomie strzelanki mogą też prosić o wsparcie graczy spędzających czas w trybie strategicznym. W ten sposób sytuacja na froncie cały czas się zmienia i jest niezwykle dynamiczna.

Tryb strategiczny dedykowany jest przede wszystkim miłośnikom klasycznych gier w stylu Hearts of Iron czy Panzer General. Pozwala on na planowanie obrony oraz ataku, a wszystko jest realizowane za pomocą standardowej przeglądarki stron www, gdzie widzimy mapę strategiczną terenu, na jakim prowadzone są działania.

Ostatnim elementem składającym się na Heroes & Generals są tzw. gry casualowe. Za pośrednictwem smartfonów lub serwisów społecznościowych gracze mogą wspierać swoich znajomych z pola bitwy poprzez dekodowanie tajnych wiadomości wrogiego wywiadu lub prowadzenie ataków powietrznych.

Gra jest obsługiwana przez centralny serwer. Poprzez poczynania w trzech różnych trybach gracze wpływają na sytuację całego konfliktu. Heroes & Generals korzysta z formatu free-to-play i oferuje system mikropłatności, pozwalający na wykupywanie dodatkowego złota oraz specjalnych obligacji wojennych, dzięki którym co miesiąc odzyskujemy pewną część zainwestowanej w nie kwoty wraz z doliczonym procentem.

W trybie FPS trójwymiarowania grafika wykonana jest starannie, zawiera dużą ilość szczegółów, jednak nie wykorzystuje najnowszych możliwości pecetów. Tryb strategiczny natomiast oferuje schludną oprawę graficzną w 2D. Za oprawę muzyczną odpowiada Jesper Kyd, znany kompozytor ścieżek dźwiękowych do gier, m.in. Darksiders II.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet    

Ocena czytelników: 2,2 / 10 na podstawie 1309 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 8.7 / 10 na podstawie 638 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Heroes & Generals

12+

Wymagania sprzętowe Heroes & Generals

PC Windows

PC Windows

  • Zalecane: Core i5 2.5 GHz, 1 GB RAM (2 GB - Vista/7/8), karta grafiki 1 GB (GeForce GTX 560 lub lepsza), 1 GB HDD, Windows XP(SP3)/Vista(SP1)/7(SP1)/8
Testujemy Heroes & Generals – w jakim kierunku podąża darmowa alternatywa dla Battlefielda 1942?
Testujemy Heroes & Generals – w jakim kierunku podąża darmowa alternatywa dla Battlefielda 1942?

Przed premierą 16 kwietnia 2015, 13:06

W zależności od tego, jaką frakcję wybierzemy (obecnie są to Amerykanie, Niemcy oraz niedawno dodani Sowieci), mamy dostęp do różnego rodzaju oręża, jednak w każdym przypadku korelacja ta jest bardzo podobna. Najcięższy sprzęt dosłownie miażdży podstawowy ekwipunek, a gdy dodamy do tego modyfikacje, różnica w sile rażenia jeszcze się zwiększa. Teoretycznie właśnie tak powinno być, ale problem zaczyna się wtedy, gdy okazuje się, że zdobycie lepszego wyposażenia wymaga niewiarygodnej wręcz inwestycji czasu. Otrzymywana za udział w bitwach waluta wykorzystywana jest nie tylko do zakupów, ale także do zmieniania klasy postaci, nabywania amunicji oraz dokonywania napraw. Szybko więc okazuje się, że chcąc kupić lepszą pukawkę lub mocniejszy czołg, mamy do wyboru dwie opcje: spędzić na graniu nieprzyzwoicie dużo czasu lub wyłożyć na stół prawdziwą gotówkę. Teoretycznie więc niemal wszystko da się odblokować ciężką pracą, ale trzeba nastawić się na to, że zanim dojdziemy do etapu, w którym odegramy jakąś znaczącą rolę na polu bitwy, spędzimy w dolnej części tabeli masę czasu. Nie chcę nawet myśleć, ile go potrzeba, aby otrzymać dostęp do wszystkich znajdujących się w grze broni i pojazdów, ale nie zdziwiłbym się, gdyby zajęło to przynajmniej kilkaset godzin. Znacznie łatwiejszym rozwiązaniem jest po prostu kupienie złota, a że okazji do jego wydania trafia się zaskakująco dużo, dość szybko trzeba sięgać po portfel ponownie.