Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPC
Okładka Battlefield 1942 (PC)
OkładkaBattlefield 1942 (PC)

Battlefield 1942 PC

BF 1942

Osadzona w realiach II wojny światowej strzelanina FPS szwedzkiego studia DICE, zaprojektowana z myślą o rozgrywce wieloosobowej (choć istnieje też możliwość zabawy z botami).

Akcji | FPP | II wojna światowa | Battlefield | FPS | kooperacja | strzelanki

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Battlefield 1942 Premiera PC

11września2002

pudełko PL

25września2002

producent: EA DICE / Digital Illusions CE wydawca: Electronic Arts Inc. wydawca PL: Electronic Arts Polska Strona oficjalna

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

Battlefield 1942 to koncentrująca się na zmaganiach wieloosobowych strzelanina FPS, osadzona w realiach II wojny światowej. Produkcja ukazała się na komputerach PC za sprawą firmy Electronic Arts, a za jej stworzenie odpowiedzialne jest szwedzkie studio Digital Illusions, znane wcześniej głównie z gier wyścigowych Motorhead, Rallisport Challenge oraz serii Swedish Touring Car Championship.

Mechanika

Ze względu na specyfikę rozgrywki, Battlefield 1942 nie ma klasycznej warstwy fabularnej, a podczas zabawy gracze walczą po stronie jednego z pięciu państw biorących udział w II wojnie światowej, tzn. Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, ZSRR, Niemiec oraz Japonii. Dodatkowo żołnierze każdego z krajów podzieleni zostali na pięć różnych klas o odmiennej specyfice. I tak np. zwiadowca specjalizuje się w walce na dystans, szturmowiec sprawdza się najlepiej podczas frontalnych ataków na przeciwnika, żołnierz wyposażony w broń przeciwpancerną niszczy pojazdy wroga, inżynier może podkładać miny i ładunki wybuchowe oraz naprawiać urządzenia mechaniczne i broń stacjonarną, natomiast sanitariusz potrafi leczyć siebie oraz swych sprzymierzeńców.

Gracze podzieleni są na dwie drużyny: aliantów oraz wojska Osi, a celem każdego starcia jest zredukowanie punktów drużyny przeciwnej do zera. Osiągnąć możemy to na kilka sposobów, np. poprzez przejmowanie i utrzymywanie punktów kontrolnych (służących także jako miejsce respawnu graczy oraz sprzętu), lub dzięki zabijaniu żołnierzy przeciwnika. Rozgrywka kładzie spory nacisk na współpracę między graczami – do osiągnięcia sukcesu wymagana jest ścisła koopeacja wszystkich klas. Rywalizacja toczy się na 16 mapach o wielkości do 4 km kwadratowych, odwzorowujących rzeczywiste pola bitew z okresu II wojny światowej i osadzonych w czterech różnych teatrach działań, tzn. na froncie zachodnim (plaża Omaha, Normandia, Ardeny i operacja Market Garden), froncie wschodnim (Charków, Stalingrad, Kursk oraz Berlin), w Afryce Północnej (Gazala, Tobruk, El Alamein i operacja Battleaxe) oraz na Pacyfiku (Guadalcanal, Iwo Jima, Midway oraz Wake).

Cechą charakterystyczną Battlefield 1942 jest wysoka interaktywność świata gry. Podczas zabawy możemy podnieść dowolną broń pozostawioną przez przeciwnika, chronić się w budynkach oraz skorzystać z 35 różnych pojazdów, takich jak transportery, czołgi, bombowce, myśliwce, lotniskowce, okręty podwodne, pancerniki czy niszczyciele. Możliwy jest także desant z samolotu przy użyciu spadochronu.

Tryby gry

Battlefield 1942 koncentruje się przede wszystkim na rozgrywce wieloosobowej, a w każdej z potyczek udział wziąć może jednocześnie nawet do 64 graczy. Rywalizacja odbywa się w jednym z kilku trybów, takich jak conquest, capture the flag, team deathmatch oraz co-operation. W grze przewidziano także opcję dla jednego gracza, w którym rolę naszych sojuszników przejmują żołnierze kierowani przez komputerową SI. Kampania podzielona jest na cztery rozdziały po cztery mapy, a w każdej misji gracze muszą wykonać 12 zróżnicowanych zadań.

Kwestie techniczne

Opisywana produkcja stworzona została za pomocą silnika graficznego Refractor Engine, opracowanego przez szwedzkie studio Refraction Games. Został on pierwotnie wykorzystany w pierwszowojennej strzelaninie Codename Eagle, a następnie zakupiony przez studio Digital Illusions na potrzeby Battlefielda 1942. Dzięki możliwościom silnika, gra mogła pochwalić się imponującą oprawą graficzną, jednak do płynnej rozgrywki na najwyższych ustawieniach wymagała stosunkowo mocnej (w chwili wydania tytułu) konfiguracji sprzętowej.

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: Internet / sieć lokalna   Liczba graczy: 1-64  

Nośnik: 2 CD

Ocena użytkowników: 8,4 / 10 na podstawie 2056 głosów czytelników.

Battlefield 1942 cena w dniu premiery: 129 PLN

Klasyfikacja PEGI Battlefield 1942

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Battlefield 1942 Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Zalecane:
  • Pentium III 800 MHz
  • 256 MB RAM
  • karta pamięci 64 MB (GeForce 3 Ti200 lub lepsza)
  • 1.2 GB HDD
  • Windows 98/Me/2000/XP