Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPC
Okładka Return to Castle Wolfenstein (PC)

Return to Castle Wolfenstein PC

Osadzona w realiach II wojny światowej strzelanina FPS, będąca swoistą próbą odświeżenia legendarnego Wolfensteina 3D – przełomowej odsłony serii, której początki sięgają 1981 roku.

Akcji | FPP | II wojna światowa | FPS | wojenne | strzelanki

PC Windows
Okładka Return to Castle Wolfenstein (PC)

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

20listopada2001

14grudnia2001

pudełko PL

Sequel legendarnej gry akcji, praktycznie pierwszego przedstawiciela gatunku FPS - Wolfenstein 3D. Akcja przenosi nas w czasy II Wojny Światowej, gdzie wcielamy się w postać agenta B.J. Blazkowicza. Już od samego początku wszystko wygląda źle - nasz bohater jest zamknięty w jednej z cel nazistowskiego zamku Wolfenstein. Wokoło panoszy się zbuntowany owoc niemieckich naukowców - super żołnierze, tajna broń która miała przechylić szalę wojny na ich stronę, a obróciła się przeciwko własnym stwórcom. Poruszamy się po trzech wielkich poziomach. W nich napotykamy wielu wymagających przeciwników. Każdy z nich odznacza się dobrą sztuczną inteligencją, dzięki której na porządku dziennym są sytuacje gdy wróg odrzuca nasz granat, chowa się za przeszkodami, itp.

Do naszej dyspozycji oddano cały arsenał broni, między innymi karabin maszynowy M40, granaty, miotacz płomieni, itp. Czeka nas więc nie lada wyzwanie, wiele walki, eksploracje licznych tuneli i komnat, w sumie wszystko to co niegdyś stanowiło o sukcesie Wolfensteina oprawione w nowoczesną grafikę i pełne bajerów. Wprowadzono zaawansowany system symulacji odniesionych obrażeń ludzkiego ciała. Gra wykorzystuje osławiony silnik graficzny Quake III, a zarazem oferuje niezapomniany klimat pierwowzoru.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet   / sieć lokalna    

Ocena czytelników: 8,6 / 10 na podstawie 5772 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 169 PLN

Gry podobne do Return to Castle Wolfenstein

Klasyfikacja PEGI Return to Castle Wolfenstein

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Return to Castle Wolfenstein

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • Pentium III 500MHz
  • 128MB RAM
  • akcelerator 3D
Return to Castle Wolfenstein - recenzja gry
Return to Castle Wolfenstein - recenzja gry

Recenzja 8 stycznia 2002, 10:35

Gra została podzielona na siedem bardzo zróżnicowanych rozdziałów. W trakcie gry odwiedzimy między innymi przepiękną bawarską wioskę, zejdziemy do mrocznych i usianych pułapkami katakumb, wyruszymy do mroźnej lecz atrakcyjnej wizualnie Norwegii, zajmiemy się sabotażem okupowanego lotniska i tamy, zbadamy podziemne bazy i laboratoria a nawet weźmiemy udział w szturmie na miasteczko zajmowane przez nazistów! Autorzy gry postarali się maksymalnie ją uatrakcyjnić. Już na pierwszy rzut oka lokacje wywołują pozytywne wrażenia. Poziomy są bardzo duże a jeśli dodatkowo zajmiemy się szukaniem sekretów to na ukończenie każdego z nich będziemy musieli poświęcić naprawdę sporo wolnego czasu. Niewątpliwie istotną atrakcją gry jest również możliwość niszczenia wielu elementów otoczenia (tablic, krzeseł, stołów, oprzyrządowania itd.), nie jest to wprawdzie GeoMod (Red Faction) ale jak na możliwości wykorzystanego engine’u jest i tak wspaniale. Szkoda tylko, że przez większość rozgrywki posuwamy się do przodu bez żadnych większych problemów (pomijając walki z przeciwnikami o czym nieco później), od czasu do czasu musimy tylko wcisnąć jakąś przekładnię, poszukać klucza, dotrzeć do określonego miejsca/osoby czy też unieruchomić zastawioną wcześniej pułapkę. Zauważalny jest również fakt, iż w ostatnich rozdziałach zdecydowanie zaczyna brakować sekretnych miejsc co może sugerować zwiększone tempo prac nad grą (a i tak ukazała się z dość dużym opóźnieniem...).