Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPCPS3X360
Okładka Final Fantasy XIII (PC)

Final Fantasy XIII

Trzynasta pełnoprawna odsłona jednej z najdłuższych i najpopularniejszych serii jRPG, Final Fantasy. Akcja gry toczy się w futurystycznym mieście Cocoon, którego władcy terroryzują ludność całej krainy.

RPG | TPP | fantasy | science fiction | jRPG

Okładka Final Fantasy XIII (PC)

data premiery gry:

17gru2009

PS3

9mar2010

X360

9paź2014

PC
Kolekcja gier
Obserwuj grę

Final Fantasy XIII jest kolejną odsłoną kultowego cyklu gier z gatunku jRPG, zapoczątkowanego w drugiej połowie lat osiemdziesiątych XX wieku. Niniejsza pozycja stanowi jeden z elementów szerszego projektu o nazwie Fabula Nova Crystallis: Final Fantasy XIII, w skład którego wchodzą jeszcze Final Fantasy Versus XIII na konsolę PlayStation 3 oraz Final Fantasy Agito XIII na telefony komórkowe.

Fabuła produktu opisuje konflikt pomiędzy władzami utopijnego miasta Cocoon a rebeliantami pochodzącymi z naszpikowanej potworami powierzchni planety Pulse. W grze kierujemy m.in. przedstawicielką drugiej ze stron konfliktu, rozpoznawalną ze względu na różowy odcień włosów Lightning. Bohaterce towarzyszymy w trakcie starć z oponentami, bowiem standardowo jednym z podstawowych elementów FFXIII jest walka z hordami przeciwników. Deweloperzy chcieli zbliżyć się w kwestii jakości tej sfery do filmu pt. Final Fantasy VII: Advent Children, a co za tym idzie zwiększyli tempo rozgrywki i zadbali o to, by system walki opierał się na standardowych atakach fizycznych, używaniu magii oraz akcjach specjalnych, dostępnych po naładowaniu odpowiedniego wskaźnika. Łączy on w sobie cechy Active Dimension Battle (ADB), znanego z Final Fantasy XII, oraz klasycznego Active Time Battle (ATB), stosowanego w starszych odsłonach serii.

Niezwykle istotnym elementem Final Fantasy XIII jest oprawa audiowizualna, na którą składa się dopracowana w najdrobniejszych szczegółach warstwa graficzna oraz muzyka skomponowana przez Nobuo Uematsu oraz Masashiego Hamauzu. Za wygląd gry odpowiada autorski silnik Crystal Tools, który odpowiedzialny jest za generowanie widoków w czasie rzeczywistym oraz wyświetlanie wielominutowych, animowanych przerywników, z których słynie seria grupy Square Enix.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena czytelników: 8,4 / 10 na podstawie 1337 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 8 / 10 na podstawie 925 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 49,90 PLN

Gry podobne do Final Fantasy XIII

Klasyfikacja PEGI Final Fantasy XIII

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Final Fantasy XIII

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • Core 2 Quad 2.66 GHz
  • 2 GB RAM
  • karta grafiki 512 MB (GeForce GTX 460 lub lepsza)
  • 60 GB HDD
  • Windows XP(SP2)Vista/7/8
Final Fantasy XIII - recenzja gry
Final Fantasy XIII - recenzja gry

Recenzja 9 marca 2010, 13:02

System walki jest doskonały. Poznajemy go powoli przez pierwsze 25 godzin rozgrywki, ucząc się stopniowo kolejnych niuansów, otrzymując nowe umiejętności dla poszczególnych klas postaci oraz nabierając wprawy w jego warstwie zręcznościowej. Walka odbywa się w czasie rzeczywistym, przy czym przed każdym atakiem musimy poczekać na naładowanie się naszych punktów akcji. Na prędkość ładowania nie mamy wpływu (są tricki, ale do tego już dojdziecie sami), możemy za to zdecydować się na szybszą turę kosztem krótszego combo. To wszystko jest jednak dość standardowe, prawdziwy smaczek to system tzw. Paradigm Shift. O co w tym chodzi?

PS3
X360
PC