Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPCPS3X360
Okładka Final Fantasy XIII (PC)
OkładkaFinal Fantasy XIII (PC)

Final Fantasy XIII

Trzynasta pełnoprawna odsłona jednej z najdłuższych i najpopularniejszych serii jRPG, Final Fantasy. Akcja gry toczy się w futurystycznym mieście Cocoon, którego władcy terroryzują ludność całej krainy.

RPG | TPP | fantasy | science fiction | jRPG

Final Fantasy XIII Premiera

17gru2009

PS3

9mar2010

X360

9paź2014

PC

producent: Square Enix wydawca: Square Enix wydawca PL: Cenega S.A. Strona oficjalna

Final Fantasy XIII jest kolejną odsłoną kultowego cyklu gier z gatunku jRPG, zapoczątkowanego w drugiej połowie lat osiemdziesiątych XX wieku. Niniejsza pozycja stanowi jeden z elementów szerszego projektu o nazwie Fabula Nova Crystallis: Final Fantasy XIII, w skład którego wchodzą jeszcze Final Fantasy Versus XIII na konsolę PlayStation 3 oraz Final Fantasy Agito XIII na telefony komórkowe.

Fabuła produktu opisuje konflikt pomiędzy władzami utopijnego miasta Cocoon a rebeliantami pochodzącymi z naszpikowanej potworami powierzchni planety Pulse. W grze kierujemy m.in. przedstawicielką drugiej ze stron konfliktu, rozpoznawalną ze względu na różowy odcień włosów Lightning. Bohaterce towarzyszymy w trakcie starć z oponentami, bowiem standardowo jednym z podstawowych elementów FFXIII jest walka z hordami przeciwników. Deweloperzy chcieli zbliżyć się w kwestii jakości tej sfery do filmu pt. Final Fantasy VII: Advent Children, a co za tym idzie zwiększyli tempo rozgrywki i zadbali o to, by system walki opierał się na standardowych atakach fizycznych, używaniu magii oraz akcjach specjalnych, dostępnych po naładowaniu odpowiedniego wskaźnika. Łączy on w sobie cechy Active Dimension Battle (ADB), znanego z Final Fantasy XII, oraz klasycznego Active Time Battle (ATB), stosowanego w starszych odsłonach serii.

Niezwykle istotnym elementem Final Fantasy XIII jest oprawa audiowizualna, na którą składa się dopracowana w najdrobniejszych szczegółach warstwa graficzna oraz muzyka skomponowana przez Nobuo Uematsu oraz Masashiego Hamauzu. Za wygląd gry odpowiada autorski silnik Crystal Tools, który odpowiedzialny jest za generowanie widoków w czasie rzeczywistym oraz wyświetlanie wielominutowych, animowanych przerywników, z których słynie seria grupy Square Enix.

Ostatnia modyfikacja 3 października 2014

Tryb gry: single player  

Ocena użytkowników: 8,4 / 10 na podstawie 1404 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 8 / 10 na podstawie 925 głosów czytelników.

Final Fantasy XIII cena w dniu premiery: 49,90 PLN

Klasyfikacja PEGI Final Fantasy XIII

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Final Fantasy XIII Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Zalecane:
  • Core 2 Quad 2.66 GHz
  • 2 GB RAM
  • karta grafiki 512 MB (GeForce GTX 460 lub lepsza)
  • 60 GB HDD
  • Windows XP(SP2)Vista/7/8
PS3
X360
PC