Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPCPS4XONESwitch
Okładka Final Fantasy XII: The Zodiac Age (PC)
OkładkaFinal Fantasy XII: The Zodiac Age (PC)

Final Fantasy XII: The Zodiac Age

Odświeżona wersja dwunastej odsłony popularnej serii gier jRPG, przygotowana na bazie rozszerzonej edycji Final Fantasy XII International Zodiac Job System.

RPG | TPP | fantasy | science fiction | reedycje/remastery/remaki | jRPG | PS Plus Premium | PS Plus Extra

Final Fantasy XII: The Zodiac Age Premiera

11lip2017

PS4

1lut2018

PC

30kwi2019

Switch XONE

Final Fantasy XII: The Zodiac Age to zremasterowana wersja dwunastej odsłony najpopularniejszej na świecie serii gier jRPG. Za stworzenie tytułu odpowiada niezmiennie firma Square Enix. Oryginalne Final Fantasy XII zadebiutowało w sklepach w 2006 roku na konsoli PlayStation 2. Reedycja została jednak przygotowana na podstawie nigdy niewydanej na Zachodzie rozszerzonej i poprawionej edycji gry o nazwie Final Fantasy XII International Zodiac Job System, która ukazała się w 2007 roku.

Przygotowania do produkcji Final Fantasy XII rozpoczęły się jeszcze w 2000 roku. Początkowo pieczę nad zespołem deweloperskim sprawowali Yasumi Matsuno, odpowiadający za cykl Final Fantasy Tactics oraz Hiroyuki Ito zajmujący się Final Fantasy IX. Ze względów zdrowotnych Matsuno musiał zrezygnować ze swojego stanowiska, ale to za jego sprawą gra osadzona została w świcie Ivalice, tym samym co poprzednie gry twórcy – Final Fantasy Tactics: The War of the Lions oraz Vagrant Story. Jeszcze na etapie koncepcyjnym deweloperzy zdecydowali się na wprowadzenie drastycznych zmian do klasycznej formuły jRPG oraz systemu walki i rozwoju postaci. Sprawiają one, że Final Fantasy XII pozostaje jednym z najbardziej unikalnych przedstawicieli cyklu. Warto dodać, że w 2007 roku gra otrzymała również bezpośredni sequel pod postacią Final Fantasy XII: Revenant Wings, które ukazało się jedynie na konsoli Nintendo DS.

Fabuła

Akcja Final Fantasy XII: The Zodiac Age rozgrywa się w świecie o nazwie Ivalice, na długo przed wydarzeniami przedstawionymi w oryginalnym Final Fantasy Tactics oraz Vagrant Story, w epoce, w której niebo przemierzały majestatyczne statki powietrzne a magia była codziennością. Dominującymi siłami politycznymi w Ivalice są prowadzące nieprzerwaną wojnę Rozarria oraz Archadia, potężne imperia obejmujące swoim zasięgiem dwa przeciwległe kontynenty. Pomiędzy nimi leży niewielkie Królestwo Dalmasca, które zostaje zajęte siłą przez archadyjską armię. Głównym bohaterem produkcji jest 17-letni Vaan, sierota i uliczny złodziejaszek marzący o karierze powietrznego pirata, który żyje Rabanastre, a więc stolicy okupowanej Dalmaski. Na skutek zbiegu okoliczności poznaje księżniczkę Ashe, dowodzącą lokalnym ruchem oporu, a także parę piratów, którzy podobnie jak on planują okraść wyznaczonego przez Archadię zarządcę miasta. Wkrótce wraz z nimi i swoją bliską przyjaciółką o imieniu Penelo wyrusza w długą podróż, w której stawką są losy świata.

Mechanika

Final Fantasy XII: The Zodiac Age wprowadza do serii zupełnie nowe elementy nieobecne w jej poprzednich numerowanych odsłonach. Akcję obserwujemy z perspektywy trzeciej osoby. Kontrolując wybraną postać eksplorujemy duże i często otwarte trójwymiarowe lokacje. W naszej drużynie znajduje się maksymalnie sześć osób, ale jednocześnie na mapie przebywają jedynie trzy. Tytuł nie korzysta z systemu losowych spotkań oraz walk na osobnych arenach, z których znane jest Final Fantasy. W zamian tego gracze atakują wrogów znajdujących się bezpośrednio na mapie świata. Walki odbywają się w czasie rzeczywistym, ale gra oferuje aktywną pauzę, w której na spokojnie wydajemy rozkazy bohaterowi, wybierając je z podręcznego menu.

Unikalną cechą tytułu jest system gambitów, czyli przedmiotów służących do programowania sztucznej inteligencji bohaterów, kontrolujących ich zachowanie w różnych określonych sytuacjach. Równie ciekawy jest sposób w jaki rozwijamy umiejętności postaci. Każda postać posiada przypominającą szachownicę planszę tzw. licencji, które wykupujemy zdobywając doświadczenie. Licencje pozwalają nam używać konkretnych zdolności i czarów, ale także elementów ekwipunku (broni, pancerzy, przedmiotów itd.). Dzięki temu systemowi możemy swobodnie kształtować styl walki oraz rolę postaci na polu bitwy. Bohaterowie mogą wykupywać zdolności na jednej z dwunastu dostępnych plansz z licencjami. Każda z nich posiada zdolności odpowiadające klasycznym klasom postaci z Final Fantasy, takim jak czarny, biały mag, mnich czy samuraj.

Poza standardową kampanią Final Fantasy XII: The Zodiac Age oferuje także dodatkowe tryby zabawy. New Game plus pozwala nam zacząć zabawę od nowa, zachowując zdobyte doświadczenie i ekwipunek. W New Game minus zaczynamy grę od nowa nie zdobywają jednak tym razem żadnego doświadczenia. Tryb wyzwań pozwala nam z kolei polować na stwory na ponad stu różnych mapach.

Kwestie techniczne

Oryginalne Final Fantasy XII jest jednym z najlepiej wyglądających tytułów na PlayStation 2, a także jedną z najciekawszych pod względem plastycznym gier spod szyldu Final Fantasy. Projektanci świata inspirowali się architekturą i sztuką krajów śródziemnomorskich, oferując interesujący miks wpływów różnych kultur i epok historycznych. Zarówno modele postaci, obszerne lokacje jaki i animacje stoją na najwyższym poziomie. Twórcy odświeżyli oprawę graficzną, poprawiając trójwymiarowe modele, a także jakość tekstu, oferują obraz w wysokich rozdzielczościach. Skróceniu uległy tez czasy ładowania oraz inne drobne usterki i problemy, wynikające z ograniczeń sprzętowych.

Autorzy remastera nagrali od nową całą ścieżkę dźwiękową gry opracowaną przez Hitoshiego Sakimoto (autora muzyki dla gier, takich jak Vagrant Story, Final Fantasy Tactics, Odin Sphere, Dragon's Crown oraz serii Valkyria Chronicles), oferując muzykę w standardzie 7.1 surround sound.

Tryb gry: single player  

Ocena użytkowników: 9,2 / 10 na podstawie 264 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 7,3 / 10 na podstawie 46 głosów czytelników.

Klasyfikacja PEGI Final Fantasy XII: The Zodiac Age

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Final Fantasy XII: The Zodiac Age Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Pentium G3260 3.0 GHz
 • 4 GB RAM
 • karta grafiki 2 GB GeForce GTX 660 lub lepsza
 • 50 GB HDD
 • Windows 7 64-bit
 • Zalecane:
 • Intel Core i5-4460 3.2 GHz
 • 8 GB RAM
 • karta grafiki 4 GB GeForce GTX 980 lub lepsza
 • 50 GB HDD
 • Windows 7/8/10 64-bit
PS4
PC
Switch
XONE